AktualnościZe Świata

Flimmer – latająco-pływający dron US Navy

US NRL – pod tym skrótem kryje się United States Naval Research Laboratory, bardzo ciekawa jednostka naukowa związana z Marynarką Wojenną USA (US Navy), której zadaniem jest opracowywanie innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań mających dać przewagę US Navy nad wrogą flotą. Do takich rozwiązań można zaliczyć dron o nazwie Flimmer.

O US Naval Research Laboratory pisaliśmy już w maju tego roku w kontekście mikrodronów Cykad, które w postaci roju wypuszczane na dużych wysokościach z innych samolotów mogłyby skanować z góry ogromne tereny w celu np. pozyskania danych wywiadowczych.

Tymczasem Flimmer to kolejny dron zaproponowany przez laboratorium US Navy, ale jego koncepcja jest całkiem inna. Tym razem mówimy o konstrukcji, która jest zdolna zarówno unosić się długi czas w powietrzu jak również… bezproblemowo pływać pod wodą.

Flimmer nie jest projektem bardzo „świeżym” – badania i opracowywanie go trwa już od około dwóch lat. Dron startuje wystrzeliwany z wyrzutni dla skrócenia drogi startu i jego zadaniem jest lot w stronę celu. Następnie gdy jest dostatecznie blisko nurkuje do wody i dalej przemieszcza się pod powierzchnią. Co chyba najciekawsze Flimmer płynie pod wodą przy użyciu specjalnych płetwi i nie używa w ogóle silnika jako napędu w wodzie. W powietrzu jego prędkość dochodzi do 92 km/h, pod wodą – do 18 km/h.

Do czego może zostać użyty Flimmer?

Jak mówi jego pomysłodawca i główny konstruktor – Dan Edwards z Naval Research Laboratory – dron może być wykorzystywany do detekcji wycieków substancji chemicznych w wodzie, identyfikacji źródła tych wycieków czy np. wsparcia podczas wojskowych operacji toczących się w wodzie lub nad wodą.

Dron Flimmer i jego konstruktor Dan Edwards
Dron Flimmer i jego konstruktor Dan Edwards

Laboratorium US NRL prowadzi badania w dwóch głównych obszarach swoich zainteresowań: UUV (Unmanned Undersear Vehicles) i UAV (Unmanned Air Vehicles). Dron Flimmer jest doskonałym przykładem iż można skonstruować urządzenie, które zainteresuje naukowców NRL zarówno pracujących nad UUV jak i UAV.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Laser Boeinga do niszczenia dronów

Następny

Rosjanie opracowali dron niewidzialny dla radarów?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *