AktualnościZe Świata

Flimmer – latająco-pływający dron US Navy

US NRL – pod tym skrótem kryje się United States Naval Research Laboratory, bardzo ciekawa jednostka naukowa związana z Marynarką Wojenną USA (US Navy), której zadaniem jest opracowywanie innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań mających dać przewagę US Navy nad wrogą flotą. Do takich rozwiązań można zaliczyć dron o nazwie Flimmer.

O US Naval Research Laboratory pisaliśmy już w maju tego roku w kontekście mikrodronów Cykad, które w postaci roju wypuszczane na dużych wysokościach z innych samolotów mogłyby skanować z góry ogromne tereny w celu np. pozyskania danych wywiadowczych.

Tymczasem Flimmer to kolejny dron zaproponowany przez laboratorium US Navy, ale jego koncepcja jest całkiem inna. Tym razem mówimy o konstrukcji, która jest zdolna zarówno unosić się długi czas w powietrzu jak również… bezproblemowo pływać pod wodą.

Flimmer nie jest projektem bardzo „świeżym” – badania i opracowywanie go trwa już od około dwóch lat. Dron startuje wystrzeliwany z wyrzutni dla skrócenia drogi startu i jego zadaniem jest lot w stronę celu. Następnie gdy jest dostatecznie blisko nurkuje do wody i dalej przemieszcza się pod powierzchnią. Co chyba najciekawsze Flimmer płynie pod wodą przy użyciu specjalnych płetwi i nie używa w ogóle silnika jako napędu w wodzie. W powietrzu jego prędkość dochodzi do 92 km/h, pod wodą – do 18 km/h.

Do czego może zostać użyty Flimmer?

Jak mówi jego pomysłodawca i główny konstruktor – Dan Edwards z Naval Research Laboratory – dron może być wykorzystywany do detekcji wycieków substancji chemicznych w wodzie, identyfikacji źródła tych wycieków czy np. wsparcia podczas wojskowych operacji toczących się w wodzie lub nad wodą.

Dron Flimmer i jego konstruktor Dan Edwards
Dron Flimmer i jego konstruktor Dan Edwards

Laboratorium US NRL prowadzi badania w dwóch głównych obszarach swoich zainteresowań: UUV (Unmanned Undersear Vehicles) i UAV (Unmanned Air Vehicles). Dron Flimmer jest doskonałym przykładem iż można skonstruować urządzenie, które zainteresuje naukowców NRL zarówno pracujących nad UUV jak i UAV.

Poprzedni

Laser Boeinga do niszczenia dronów

Następny

Rosjanie opracowali dron niewidzialny dla radarów?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *