AktualnościLotnictwo wojskoweZastosowania dronówZe Świata

Rosjanie opracowali dron niewidzialny dla radarów?

Na targach lotniczo-kosmicznych MAKS 2015 (Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny) odbywających się co roku w Rosji gospodarze zaprezentowali ciekawy model UAV, który swoim kształtem przypomina amerykańskie drony bojowe Northrop X-47B. Za jego projektem i wykonaniem stoją firmy United Aircraft Corporation (UAC) oraz Concern Radio-Electronic Technologies (KRET) odpowiedzialna za opracowanie całej elektroniki drona oraz stacji naziemnej do jego kontroli.

Vladimir Mikheev – CEO firmy KRET powiedział iż aktualnie firmy prowadzą równocześnie prace nad dwoma projektami UAV. Nie ujawnił żadnych nazw wspomnianych projektów, ale model jednego z nich można było obejrzeć na salonie MAKS 2015. Dron został zaprojektowany w technologi „stealth” czyli niewykrywalnej dla radarów, dobrze znanej amerykanom z myśliwców F-22, F-35 lub bombowca B-2. Dron prócz systemów wywiadowczych w postaci kamer i czujników do zbierania informacji z powietrza jest wyposażony np. system generujący sferyczne pole elektromagnetyczne rodem z filmów S-F do ochrony przed rakietami.

Źródło: https://www.flightglobal.com/news/articles/maks-is-russia-developing-an-f-35-hunting-uav-416065/
Źródło: https://www.flightglobal.com/news/articles/maks-is-russia-developing-an-f-35-hunting-uav-416065/

Mikheev zdradził również, że UAV jest wyposażony w awionikę, radar oraz systemy bojowe zaczerpnięte z takich rosyjskich konstrukcji jak Su-35 czy helikopter Ka-50. Nie wykluczone również, że firma KRET przemyciła do drona coś z najnowszego rosyjskiego myśliwca Sukhoi T-50, nad którym również pracuje.

Musicie przyznać, że makieta nowego rosyjskiego drona bojowego robi spore wrażenie. Pytanie czy to tylko model, czy faktycznie jest to już w pełni opracowany i zdolny do lotów UAV.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Flimmer - latająco-pływający dron US Navy

Następny

Superkondensator - polski wielowirnikowiec załogowy

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *