AktualnościPoradyPrawoZ Polski

Zmiany zasad lotów BSP w tymczasowych strefach RMZ

PAŻP wprowadza zmiany w lotach dronów w strefach RMZ, które mają charakter tymczasowy, czyli obszarowo zastępują CTR/TMA gdy te są dezaktywowane. Zmiana zacznie obowiązywać z dniem 27.02.2020r.

Strefy, których tyczy się zmiana to RMZ: Bydgoszcz (EPBY), Lublin (EPLB), Łódź(EPLL), Rzeszów (EPRZ), Szczecin (EPSC), Olsztyn – Mazury (Szymany EPSY), Zielona Góra (EPZG).

Ważne: zmiana nie dotyczy stałego RMZ Warszawa.

Obecne telefoniczne zgłoszenia lotów dronów w powyższych RMZ obowiązują od GND (od ziemi) niezależnie od masy i wysokości lotu. Zostaną zmienione na zasady znane z lotów CTR w odległościach ponad 1 km i ponad 6 km od granicy lotniska.

Nowe zapisy w AIP Polska, ENR 2.1.3-11 brzmią:

Loty bezzałogowych statków powietrznych oraz modeli zdalnie sterowanych w warunkach VLOS w strefie RMZ są możliwe do zrealizowania po telefonicznym zgłoszeniu lotów do odpowiedniego organu FIS lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub środków komunikacji elektronicznej, określonych przez instytucję zapewniającą służbę ruchu lotniczego, podając informacje określone w pkt. 2.5.

Obowiązek zgłoszenia lotów nie obejmuje lotów wykonywanych:

  • powyżej 6km od granicy lotniska (ogrodzenie) objętego strefą RMZ jeżeli loty wykonywane są bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 25 kg i do wysokości nie większej niż 100 m nad poziomem terenu.
  • powyżej 1km od granicy lotniska (ogrodzenie) objętego strefą RMZ jeżeli loty wykonywane są bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 0,6 kg oraz do wysokości nie większej niż 30 m lub do wysokości najwyższej przeszkody, w tym drzew lub obiektów budowlanych, znajdującej się w promieniu do 100 m od operatora.
AIP ENR 2.1.3-11 - 27 FEB 2020
AIP ENR 2.1.3-11 – 27 FEB 2020

Loty w odległościach i na wysokościach nie uwzględnionych wyżej będą jak do tej pory wymagały zgłoszenia telefonicznego do FIS zgodnie z procedurą opisaną tutaj.

Informacją podzielił się Maciej Włodarczyk z Działu Zarządzania Operacjami BSP, PAŻP.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Przegląd prasy - 6.02.2020 r.

Następny

Konferencja CEDD: "Drony - Prawo, Technologia, Usługi" - II edycja

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *