AktualnościZ Polski

X-FRONTER – osobisty dron każdego żołnierza

GRUPA WB zaprezentowała najnowszą platformę bezzałogową – osobisty wielozadaniowy dron rozpoznawczo-bojowy X-FRONTER. Mógłby stać się osobistym wyposażeniem żołnierzy lub funkcjonariuszy służb mundurowych.

X-FRONTER waży zaledwie 1150g a złożony przypomina kształtem… termos o wymiarach 300mm wysokości i 90mm średnicy. Wszystko po to, by zapewnić łatwy transport np. w zasobnikach noszonych przez żołnierza na sobie – przytwierdzonych do kamizelki taktycznej.

Po rozłożeniu X-FRONTER to dość klasyczny quadcopter czyli czterowirnikowiec z symetrycznie rozmieszczonymi ramionami wokół walcowatego kadłuba. Jego ramiona wraz z zamontowanymi na stałe silnikami i śmigłami chowają się bezpośrednio w obudowie, dzięki temu zarówno wspomniany transport jak i przygotowanie do lotu jest szybkie i bezproblemowe, a brak wystających elementów zapobiega możliwości uszkodzenia lub zahaczenia nimi podczas przenoszenia.

GRUPA WB - X-FRONTER
Fot. GRUPA WB

X-FRONTER startuje z ręki i tak samo może lądować jest więc bardzo poręczny. Co ciekawe producent przewidział również opcję startu z wyrzutni umożliwiającej jednoczesne ładowanie drona. Start z wyrzutni powoduje również szybsze nabranie wysokości a tym samym szybsze rozeznanie w otoczeniu z powietrza przy użyciu zainstalowanego (wymiennego) modułu.

Głównym modułem X-FRONTERA jest wymienny moduł „misyjny” (jak go nazywa sam producent). Standardowo jest to głowa obserwacyjna z kamerą dzienną oraz termowizyjną. Możliwych do zainstalowania modułów misyjnych jest jednak więcej: na tę chwilę jest to głowica bojowa z ładunkiem wybuchowym oraz moduł znacznikowy – flara, ładunek dymny lub marker podczerwieni, którym żołnierz może wskazać cel dla innych środków rażenia.

GRUPA WB - X-FRONTER
Fot. GRUPA WB

Sam dron może być sterowany na dwa sposoby: ręcznie przez żołnierza oraz automatycznie po zaplanowanej trasie. Może też zostać włączony do systemu ochrony perymetrycznej AMSTA, który jest również produktem GRUPY WB i jest to system zaprojektowany do ochrony obiektów infrastruktury krytycznej oraz granic państwowych.

Kolejną ciekawostką jest możliwość działania X-FRONTERA w roju dronów współpracujących ze sobą. Drony te automatycznie separują się między sobą oraz mają wdrożone algorytmy omijania przeszkód na swojej drodze. W modelu roju poszczególne X-FRONTERY mogą pełnić różne zadania, jednemu może zostać przydzielona rola lidera kierującego rojem, inne będą odpowiadały za obserwację a jeszcze inne – za atak przy użyciu bojowej głowicy. Takie zastosowanie dronów staje się bardzo niebezpieczną bronią, trudną do wyeliminowania dla wroga, który nie jest odpowiednio przygotowany na taki atak.

GRUPA WB - X-FRONTER
Fot. GRUPA WB

X-FRONTER w omawianej formie niewielkiego quadcoptera osobistego o wadze 1150g osiąga prędkość do 60 km/h, unosi się w powietrzu do 40 minut, a zasięg zdalnego sterowania wynosi do 1km. Jak deklaruje producent – jest systemem skalowalnym, którego wymiary można dostosować do potrzeb użytkownika.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Otwarcie laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej

Następny

Drone Power Hakaton Plus - 2-3.06.2022 r.

1 Komentarz

  1. 13 lipca 2022 at 21:46 — Odpowiedz

    Po prostu genialny pomysł. SZ powinny kupić ten sprzęt w ilości wielu tysięcy, a najpierw podatować kilkaset sztuk UA.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *