AktualnościWydarzeniaZ Polski

Wideorelacja z konferencji „Dronem w smog” z 27 marca 2018

Zachęcam do zapoznania się z z wideorelacją z konferencji „Dronem w smog”, która odbyła się 27 marca w Gliwicach. Jej organizatorem była firma Flytronic będąca częścią WB Group. Konferencja była kierowana do przede wszystkim instytucji oraz służb samorządowych.

Podczas konferencji omówione zostały zagadnienia związane z wykorzystaniem drona do monitorowania niskiej emisji i wykrywania spalania odpadów, bazujące na testach przeprowadzonych wraz ze Strażą Miejską w Katowicach i Gliwicach.

Ponieważ nieco wcześniej na Świat Dronów ukazał się artykuł „Drony do walki ze smogiem. Co na to prawo?”, który wywołał spore poruszenie – należy się w tym miejscu z mojej strony wyjaśnienie.

Jak przeczytacie w powyższym artykule z odnośnika – loty takich dronów bez specjalnej zgody Prezesa ULC nie byłyby możliwe z racji niemożliwości zachowania (m.in. w mojej interpretacji) „bezpiecznej odległości poziomej od obiektów budowlanych w razie awarii lub utraty kontroli nad dronem” oraz dyskusyjnej zasady „nie narażania kogokolwiek na szkodę” podczas takich lotów.

Operatorzy operujący dronami do pomiarów zawartości dymu, które latają pod znakiem Polskiego Centrum Dronów (PCD24 – marka WB Group) korzystają z punktu 1.2 Załącznika 6a do Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, który to punkt brzmi:

Punkt 1.2 z Załącznika 6a do rozporządzenia z 26 marca 2013 roku

Warto jednak zwrócić uwagę, że kwestie bezpiecznej odległości poziomej czy nienarażania kogokolwiek na szkodę dotyczą bezpieczeństwa, a punkt 1.2 pozwala Prezesowi zwolnić podmiot z obowiązku spełniania niektórych wymagań załącznika, ale „z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa”. Jest to kwestia dyskusyjna, co nie zmienia jednak faktu, że jeśli podmiot dostanie zgodę Prezesa z wyszczególnionymi punktami załącznika, z których zostaje zwolniony to może przeprowadzać takie naloty dronów nad kominy.

Dodatkowo kontrole PCD24 są wykonywane wyłącznie w obecności Straży Miejskiej w oparciu o Art. 379 ustawy o ochronie środowiska więc są one zgodne z prawem o kontrolowaniu podmiotów gospodarczych i osób fizycznych pod kątem przestrzegania zasad dotyczących ochrony środowiska.

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Imprezy dronowe w 2018 roku

Następny

Relacja z konferencji "Drony w mieście. Konsultacje U-Space" - 4.04.2018

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *