Porady

Jak uzupełniać wniosek do PAŻP o loty w CTR?

Pewnie wielu początkujących operatorów dronów wciąż zadaje sobie to pytanie. Nie ma w tym nic dziwnego. Jakby nie było jest to formalna procedura i trzeba zaznajomić się z kilkoma lotniczymi pojęciami (UTC, TWR, AGL, MTOM, itp.), żeby wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić wniosek na loty dronów w CTR. 

Nikt lepiej nie pokaże, jak ma zostać wypełniony ten formularz, niż sam pracownik PAŻP, który codziennie zajmuje się przyjmowaniem tych wniosków i wydawaniem, na ich podstawie, warunków lotów. Maciej Włodarczyk – bo o nim mowa – pokazał, jak w 100% prawidłowo wypełnić wniosek, by PAŻP mógł go szybko i bezproblemowo przeprocesować:

Jak uzupełnić wniosek do PAŻP o loty drona w CTR?
Jak uzupełnić wniosek do PAŻP o loty drona w CTR? – wzór od Macieja Włodarczyka
Poprzedni

Strefy zakazu lotów podczas Szczytu NATO i ŚDM 2016

Następny

W jakiej cenie można złożyć własnego drona?

2 komentarze

 1. 2 czerwca 2016 at 08:18 — Odpowiedz

  Może dla doświadczonej osoby, która zgłaszała wcześniej loty, tak wypełniony formularz będzie pomocny, ale dla nowego użytkownika drona, który chciałbym polatać zgodnie z przepisami, na pewno nie !!! No przynajmniej formularz, nie jest na tyle jasno wypełniony, aby w 100% sposób był wypełniony przez przeciętnego kowalskiego. Skoro Pan z PAŻP nie potrafi go sumiennie wypełnić, to co dopiero dziecko z dronem, po pierwszej komunii 🙂

  • 2 czerwca 2016 at 08:32 — Odpowiedz

   Szanowny Panie. Ten formularz jest do zgłoszenia lotów w CTR. W CTR powinny latać ludzie przynajmniej z podstawową wiedzą na temat prawa lotniczego i umiejętnością uzupełniania tego typu formularzy, co nie jest wiedzą specjalistyczną. Z tego względu „przeciętny kowalski” a tym bardziej dziecko z dronem, nie powinni się w ogóle zabierać za latanie dronem w CTR, skoro uzupełenienie takiego formularza jest dla nich nie do przeskoczenia :).

   PS. W Warszawie i tak ani jeden ani drugi nie dostałby pozwolenia, w innych CTRach może być podobnie. Po prostu to nie jest przestrzeń do latania dla dzieci i kowalskich z dronem.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *