AktualnościWydarzeniaZ Polski

Sylwester 2019: drony zamiast fajerwerków

Zamiast „przepalać pieniądze” w postaci jednorazowych sylwestrowych fajerwerków władze Łodzi, Sosnowca i Cieszyna postawiły w tym roku na pokazy dronów. Czy ten nowy trend przyjmie się również na innych imprezach masowych w Polsce? Szansa jest duża jeśli tylko pierwsze pionierskie pokazy przebiegną bezpiecznie i spodobają się mieszkańcom.

Od kilku tygodni można przeczytać w mediach, że dwa polskie miasta szykują się w tym roku do wyjątkowego wieczoru sylwestrowego. Sosnowiec chwali się, że „ponownie nie strzela” co oznacza, że kolejny już rok tamtejsze władze rezygnują z „puszczania z dymem” pieniędzy z budżetu miasta na rzecz bardziej nowoczesnych pokazów dronów. Zdecydowanie większa Łódź również ogłosiła, że w tym roku stawia na drony.

Przygotowania do pokazu dronów - Sylwester Łódź 2019 - Francuska firma Dronisos przy współpracy z Droneland

Przygotowania do pokazu dronów - Sylwester Łódź 2019 - Francuska firma Dronisos przy współpracy z Droneland

Organizatorem jest Łódzkie Centrum Wydarzeń (LCW), ENEIA oraz Terra Hexen, przy aktywnej współpracy z firmą Droneland z Katowic. Droneland to pionierzy tego typu „drone show” w Polsce. Jako pierwsi zorganizowali na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy pokazy kilkudziesięciu świecących dronów: począwszy od testów i otrzymania formalnej zgody od Urzędu Lotnictwa Cywilnego podczas Droniady 2019, poprzez pierwsze pokazy komercyjne 8 czerwca podczas finału Industriady 2019 na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach (link) i kolejne (np. podczas konferencji CEDD w Katowicach 29.08.2019).

Droneland do pokazów w Sosnowcu użyje swojej floty dronów, która była wykorzystywana już przy okazji poprzednich pokazów. Druga flota to całkowita nowość: kilkaset sztuk dronów Parrot Bebop 2 sterowanych z użyciem RTK wypożyczonych od francuskiej firmy Dronisos. System został dopuszczony do użycia na zasadach lotu automatycznego BVLOS dzień przed planowanym pokazem.

Przygotowania do pokazu dronów - Sylwester Łódź 2019 - Francuska firma Dronisos przy współpracy z Droneland

Nam pozostało trzymać kciuki za to by obydwa pokazy doszły do skutku, przebiegły bezpiecznie i cieszyły oko wszystkich, którzy przyjdą obserwować obydwa widowiska.

Pokaz noworoczny - Taniec dronów - Cieszyn

Kolejne pokazy „tańca dronów” firma Droneland szykuje na 1 stycznia w Cieszynie. Tradycyjne powitanie Nowego Roku odbywa się tam zawsze 1 stycznie po stronie polskiej i czeskiej. Do tej pory Nowy Rok świętowano pokazem fajerwerków, które w tym roku zastąpią oczywiście drony 😉 Więcej o tym wydarzeniu tutaj oraz tutaj.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Przegląd prasy - 21.12.2019

Następny

Oficjalne granice parków narodowych w DroneRadar

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *