AktualnościZ Polski

Pierwszy w Polsce „drone show” z rojem dronów w roli głównej!

Pierwszy w Polsce pokaz tańca dronów został zrealizowany 8 czerwca 2019 roku podczas finału Industriady 2019 na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Do pokazu wykorzystano 20 dronów. Choreografia stworzona specjalnie na potrzeby widowiska, którego motywem przewodnim było hasło: INDUBAL.

Producentem wydarzenia był Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, a za realizacją pokazu roju 20 dronów stoi polska firma DRONELAND.PL.

Pierwsze próby lotów 20 dronów w szyku miałem okazję obserwować na żywo podczas rozegranej w zeszłym tygodniu Droniady 2019, która odbywała się na lotniku Aeroklubu Śląskiego w Muchowcu. Do startu ustawiane są w odległosci m/w 2.5-3m od siebie. Ich precyzyjne umiejscowienie w przestrzeni jest możliwe dzięki nawigacji RTK (nie klasyczny GNSS np. GPS/GLONASS).

Pokaz roju dronów - Dron Show firmy DroneLand.pl - Droniada 2019 Pokaz roju dronów - Dron Show firmy DroneLand.pl - Droniada 2019

Podczas testów w Aeroklubie Śląskim – dzięki obecności na miejscu inspektorów ULC’u – drony te zostały dopuszczone do lotów automatycznych czyli takich, w których operator ogranicza się do nadzorowania lotu przy pomocy oprogramowania sterującego (w tym przypadku z komputera). Nie mniej – każdego jednego drona z roju można przysposobić do lotów manualnych przy pomocy klasycznego radia RC na potrzeby testu lub kalibracji.

Dwa dni później po testach na Droniadzie drony wzniosły się po raz pierwszy na oficjalnym pokazie „drone show” nad Muzeum Śląskim w Katowicach podczas finału Industriady prezentując choreografię specjalnie stworzoną na potrzeby tego wydarzenia.

Do pokazu wykorzystano póki co 20 dronów, ale firma Droneland ma już w planach sprowadzenie z zagranicy kolejnych 30 sztuk by wzbogacić pokaz (zarówno same drony jak i software zostały zakupione od zewnętrznych dostawców i nie są polskiej produkcji).

Usługa „drone show” będzie realizowana zarówno w Polsce jak i w Europie, a „tańczące drony” można już teraz zamawiać poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy na dane: +48 503 975 037, droneshow@droneland.pl.

Pokaz roju dronów - Dron Show firmy DroneLand.pl - Droniada 2019

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowe drony Amazon PrimeAir robią wrażenie!

Następny

Poradnik: jak zgłosić rejon do lotów BVLOS?

1 Komentarz

  1. 12 czerwca 2019 at 13:56 — Odpowiedz

    Efekt jest niesamowity.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *