AktualnościZe Świata

Seria dronów eBee z certyfikatem C2

Jak poinformował producent – firma SenseFly, an AgEagle Company – modele dronów: eBee X, eBee Geo oraz eBee Ag dostały jako pierwsze drony komercyjne certyfikat C2 uprawniający je do wykonywania lotów w pełnej kategorii otwartej (OPEN) – podkategorii A2, zgodnej z nowym prawem unijnym dla dronów.

Przypomnijmy – DJI Mavic 3 to pierwszy komercyjny dron z europejskim certyfikatem C1. Tym faktem producent DJI pochwalił się 18 sierpnia, czyli niespełna tydzień temu.

Teraz do zaszczytnego grona dołącza szwajcarsko-amerykański producent SenseFly AgEagle ze swoją serią dronów eBee, przeznaczonych do geodezji i rolnictwa.

Uzyskanie certyfikatu C2 daje pilotom możliwość latania w podkategorii A2 w odległości nie mniejszej niż 30m od osób postronnych. Bez takiego certyfikatu drony w kategorii otwartej powyżej wagi 900g a poniżej 4kg (czyli w podkategorii A2) po wejściu w życie przepisów pełnej kategorii otwartej (od 1.01.2024 r.) będą mogły latać minimum 150m od zabudowy i przynajmniej tyle samo od osób postronnych. Oczywiście dotyczy do kategorii OPEN (otwartej), w kategorii szczególnej przepisy są nieco bardziej skomplikowane.

Seria eBee X to również pierwsze drony, które w czerwcu 2022 otrzymały od EASA raport weryfikacji projektu (DVR – Design Verification Report) dotyczący ograniczania ryzyka naziemnego (mitygacje M2) do lotów w kategorii szczególnej na podstawie zezwolenia CAA (cywilnych władz lotniczych w danym państwie) – to ważna dokumentacja dla operacji BVLOS nad ludźmi.

Certyfikat C2 dla dronów serii eBee X stanowi ogromną różnicę rynkową dla naszych klientów w Europie, którzy będą mogli działać na obszarach zaludnionych bez formalnego zezwolenia na loty.

Barrett Mooney, prezes i dyrektor generalny AgEagle

Aby otrzymać certyfikat C2, eBees przeszedł rygorystyczne testy i został poddany ocenie przez akredytowane laboratorium NavCert GmbH w celu potwierdzenia, że ​​spełniają określone kryteria EASA. Samoloty klasy C2 muszą ważyć mniej niż 4 kgMTOM, posiadać zdalną identyfikację i orientację przestrzenną oraz być zgodne z normami bezpieczeństwa i produkcji Unii Europejskiej.

Gratulujemy firmie senseFly tego ważnego osiągnięcia i życzymy im wysokiego udziału w rynku dla dronów serii eBee X. Jesteśmy wdzięczni, że NavCert został wybrany jako jednostka notyfikowana (NB 2603) do oceny stałopłatów serii eBee X pod kątem znaku CE. Nasze doświadczenie w branży lotniczej i opracowanie normy EN 4709 było niezbędne do przeprowadzenia ocen technicznych wymaganych w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2019/945 w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych. Będziemy nadal zapewniać wymagany poziom jakości i bezpieczeństwa operacji dronów w Unii Europejskiej.

Marcel Visser, dyrektor zarządzający NavCert GmbH

Wszystkie drony eBee X, eBee Ag i eBee Geo wysyłane od producenta do klientów począwszy od września 2022 r. będą już oznaczone etykietą C2 bez dodatkowych kosztów.

Oryginalny komunikat prasowy senseFly, an AgEagle Company znajduje się tutaj.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Mavic 3 na szczycie Mount Everest

Następny

AVIATION EXPO już po raz czwarty - 17-18.09.2022

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *