AktualnościMonitoringZ Polski

REAKTO wykorzysta drony w modelu Anything as a Service

INFORMACJA PRASOWA

Według szacunków ekspertów, rynek bezzałogowych statków powietrznych, tj. dronów do 2030 roku ma być warty blisko 100 mld dolarów i będzie rósł w tempie 25% rocznie CAGR. Te same szacunki mówią, że już w 2021 roku firmy z tego sektora wygenerują ponad 9,5 mld dolarów przychodów. Sektor komercyjny dronów ma odpowiadać za 6,3 mld dolarów przychodów czyli 70% przychodów całej branży. Sektor bezzałogowych statków powietrznych staje się coraz poważniejszym biznesem.

Nowe przepisy wesprą rozwój komercyjnego zastosowania dronów

Bezzałogowe statki powietrzne to bardzo szybko rozwijający się sektor lotnictwa o dużym potencjale wzrostowym w Unii Europejskiej. Dlatego UE przyjęła rozporządzenie, będące odpowiedzią na ten dynamiczny rozwój. Nowe przepisy umożliwią odpowiednio przygotowanym firmom przejść procedury certyfikacyjne, umożliwiające wykorzystanie dronów do takich zadań jak dostarczanie paczek, patrolowanie oraz nadzór, analizy i wiele innych.

Pierwsze kroki w zakresie wykorzystania potencjału rynku i możliwości, jakie daje nowe środowisko prawne ma już za sobą krakowska spółka technologiczna REAKTO. Podstawą opracowywanej przez nią usługi jest infrastruktura, która składa się z sieci stacji dokujących, dedykowanego oprogramowania do kontroli lotów, centrum operacyjnego oraz floty bezzałogowych statków powietrznych. Całość ma służyć budowie sieci szybkiego reagowania, która uzupełni ofertę usług agencji ochrony mienia, a ich klientom zapewni nieosiągalny do tej pory czas reakcji na alarm.

Nasz partner (agencja ochrony) nie będzie musiał finansować i samodzielnie wdrażać naszych rozwiązań technologicznych, co stanowi obecnie dużą barierę dla stosowania rozwiązań bazujących na dronach. Próg wejścia będzie w przypadku naszego modelu biznesowego obniżony, ponieważ stacje dokujące i drony pozostaną naszą własnością i odpowiedzialnością, również my, jako operator prowadzić będziemy nadzór i realizację lotów.

tłumaczy Wojciech Stawiarski, założyciel i CEO REAKTO.

Jak działa system szybkiego reagowania REAKTO?

Jak mówią szacunki ekspertów branżowych, w 2021 roku wartość rynku ochrony w Polsce ma wynieść ponad 11 mld zł. Od 2015 roku trwa stały wzrost wartości tej branży, a w tej chwili pod prywatną ochroną znajduje się ponad 800 tysięcy obiektów.

REAKTO, poprzez partnerskie agencje ochrony, oferować będzie klientom usługę szybkiego reagowania na wezwania alarmowe. Usługa dostępna będzie w formie abonamentu. Już teraz widzimy pozytywny odbiór naszego rozwiązania wśród przedstawicieli agencji ochrony, bo daje ono konkretne korzyści. Dzięki dronom interwencja może być skutecznie przeprowadzona znacznie szybciej, a uwzględniając fałszywe alarmy znacznie taniej. Skorzystają też klienci, otrzymując bardziej niezawodną ochronę

dodaje Wojciech Stawiarski.

Kampania crowdfundingu udziałowego REAKTO jeszcze w tym kwartale

Zespół REAKTO rozwija technologię pozwalającą na półautonomiczne (a w przyszłości autonomiczne) loty patrolowe i interwencyjne za pomocą bezzałogowych statków powietrznych. Spółka opracowuje zarówno technologię sprzętową, jak i oprogramowanie, i przygotowuje się do pilotażu usługi w 2022 roku. Aby przyspieszyć rozwój i pozyskać środki potrzebne na budowę infrastruktury i skalowanie biznesu, REAKTO planuje kampanię crowdfundingu udziałowego jeszcze w 2021 roku.

Do tej pory rozwijaliśmy się organicznie, inwestując w rozwój firmy głównie prywatne środki. Od kilku miesięcy kluczowe osoby w naszym blisko 15 osobowym zespole angażują się w pracę coraz bardziej i widzimy, że przyszedł moment na przyspieszenie rozwoju, budowę pierwszej instalacji, zgodnie z opracowanymi założeniami, a następnie komercyjne wdrożenie. Przeprowadzone badania umożliwiły nam wytyczenie wyraźnej ścieżki do minimalnego produktu i rozpoczęcia generowania przychodów przez spółkę. Potrzebujemy do tego kapitału od inwestorów i dlatego zdecydowaliśmy się na pozyskanie finansowania w formule crowdfundingu udziałowego

wyjaśnia Wojciech Stawiarski.

Spółka REAKTO jest kolejnym dobrym przykładem iż polskie firmy z branży BSP mają do zaoferowania pomysły i rozwiązania nie ustępujące w niczym zagranicznym koncernom. Kompleksowe podejście do tematu (zgodnie z założeniami modelu Anything as a Service REAKTO oferowuje klientom wszystko w jednym: sprzęt, infrastrukturę, oprogramowanie oraz zasoby ludzkie), nacisk na prowadzenie automatycznych, a w dalszym etapie – autonomicznych operacji, odciążenie ostatecznego odbiorcy technologii z konieczności angażowania swoich zasobów to coś, co z pewnością zainteresuje wielu potencjalnych klientów w Polsce jak i za granicą.

Źródło: Spółka

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo Lotnicze - 26.08.2021

Następny

Kolejne zamówienie eksportowe na WARMATE

1 Komentarz

  1. 3 września 2021 at 15:13 — Odpowiedz

    Można ten system już zamówić czy to kolejny projekt w PowerPoint do zbierania kasy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *