AktualnościZ Polski

Kolejne zamówienie eksportowe na WARMATE

INFORMACJA PRASOWA

GRUPA WB podpisała umowę na dostawy najnowszej wersji amunicji krążącej WARMATE. Kolejna partia opracowanych w Polsce modułowych systemów uderzeniowych z wymiennymi głowicami bojowymi trafi do sił zbrojnych zagranicznego odbiorcy.

„Zawarliśmy kolejny kontrakt z tym samym klientem na dostawy amunicji krążącej WARMATE. Potwierdza to, że GRUPA WB dysponuje dojrzałym i sprawdzonym systemem, konkurencyjnym na światowym rynku. Cieszymy się z zaufania zagranicznego odbiorcy do innowacyjnych rozwiązań, które w całości zostały opracowane przez polskich inżynierów”,

poinformował Piotr Wojciechowski, prezes zarządu GRUPY WB.

Po zrealizowaniu dostaw w ramach podpisanej obecnie umowy, siły zbrojne państwa odbiorcy będą miały w wyposażeniu łącznie kilkaset WARMATE. Zamówienia obejmują amunicję krążącą w odmianie 3.0. o ulepszonych charakterystykach.

WARMATE 3.0

System uderzeniowy WARMATE został wybrany przez siły zbrojne zagranicznego odbiorcy w wyniku długotrwałej procedury, obejmującej także próby porównawcze. Testy potwierdziły przewagę polskiej amunicji krążącej nad konkurencyjnymi systemami m.in. pod względem właściwości lotnych i działania w trudnych warunkach, a także celności ataku.

„W pierwszej połowie 2022 roku liczba zamówionych WARMATE powinna przekroczyć tysiąc. Amunicja krążąca skonstruowana przez GRUPĘ WB jest stale rozwijana. Planujemy wprowadzanie nowych odmian wymiennych głowic, co zwiększy możliwości naszego systemu”,

dodał prezes Piotr Wojciechowski.

System uderzeniowy w odmianie 3.0 charakteryzuje się poprawionymi parametrami. Obejmują między innymi zwiększenie zasięgu łącza radiowego, a tym samym zasięgu operacyjnego. Nowa wersja została wyposażona w napęd o znacznie niższej sygnaturze akustycznej. System ma możliwość automatycznego złożenia łopat śmigła w terminalnej fazie ataku.

WARMATE 3.0 jest dostosowany do autonomicznego współdziałania w ramach roju, czy prowadzenia ataków wielokierunkowych. Po ustaleniu położenia „powietrznego magazynu” amunicji krążącej, obejmującej nawet do kilkunastu systemów, poszczególne systemy samodzielnie wypracowują separację (minimalną odległość w pionie i poziomie między statkami powietrznymi).

WARMATE 3.0

Polską amunicję krążąca cechuje modułowa konstrukcja o otwartej architekturze, umożliwiająca wprowadzenie dodatkowego wyposażenia i łatwą wymianę zastosowanych komponentów. W najnowszej wersji wprowadzono także algorytmy sztucznej inteligencji. Służą zarówno do wspomagania ataku, jak i nawigacji.

WARMATE 3.0 jako element w postaci inteligentnego roju jest prezentowany na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach na stoisku GRUPY WB w hali F. Amunicja krążąca tego typu jest pokazywana także na wystawie Sił Zbrojnych RP w części poświęconej Wojskom Obrony Terytorialnej. WOT to jedyny użytkownik systemu WARMATE w Wojsku Polskim.


GRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

REAKTO wykorzysta drony w modelu Anything as a Service

Następny

III Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów - 8.10.2021 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *