AktualnościWydarzeniaZ Polski

Liczy się tylko zmiana! Drony w monitoringu, inspekcji i ochronie – 12.03.2024 r.

Czy terabajty danych pozyskiwane przez latające roboty są rzeczywiście potrzebne? W jaki sposób spółki z sektora energetycznego, w tym OZE, sieci przesyłowych, branża gazownicza oraz zarządcy infrastruktury przemysłowej, krytycznej, transportowej oraz budownictwo mogą wykorzystać potencjał bezzałogowych systemów powietrznych? Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i Fundacja Instytut Mikromakro zaprasza do udziału w pierwszym w Polsce foresight na temat zastosowania bezzałogowych statków powietrznych w monitoringu, inspekcji i ochronie. Wydarzenie odbędzie się 12 marca online, jest nieodpłatne i będzie kontynuacją strategicznej debaty o przyszłości sektora dronowego w Polsce.

Monitoring i inspekcja infrastruktury przy pomocy dronów precyzyjnie mierzy, obrazuje i analizuje stan infrastruktury energetycznej, przemysłowej, transportowej. Umożliwia szybką identyfikację usterek, uszkodzeń i potencjalnych zagrożeń. W przypadku energetyki i gazownictwa to identyfikacja uszkodzeń infrastruktury czy detekcja anomalii w wyciekach gazu. Obecnie tworzy się wiele zastosowań związanych z technologiami bezzałogowymi, odbywają się pilotaże, ale też zamawia się już codziennie usługi z tego zakresu.

Celem seminarium będzie zebranie informacji o potrzebach branży, aby zidentyfikować potencjalne kierunki rozwoju usług dronowych oraz samego sprzętu do precyzyjnego obrazowania: czujników, kamer, lidarów.

– Jako Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, wspólnie z Fundacją Instytut Mikromakro chcemy wesprzeć dialog pomiędzy odbiorcami dostawcami technologii bezzałogowych. Tylko na tym styku możliwe jest wypracowanie rozwiązań, które mogą być powszechnie stosowane.

wyjaśnia dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Tematyka webinarium 12.03.2024 r.

Podczas seminarium on-line, które odbędzie się 12.03.2024 r. we wtorek, g. 14.00-16.00 przedstawione zostaną najlepsze praktyki i osiągnięcia w obszarze inspekcji z dronów, w tym studia przypadków od budownictwa po energetykę.

 • Czy jesteśmy na etapie rynku, gdzie więcej się testuje, eksperymentuje niż wdraża?
 • Czy konkretne zastosowania dronów, czujników i oprogramowania muszą dostosowane do konkretnych potrzeb informacyjnych przedsiębiorstw?
 • Jakie są wyzwania branż energetycznych, przemysłowych, gazowych, budownictwa i ochrony?
 • Co jest dla nich ważniejsze: wykrycie zmiany (korzystnej i niekorzystnej w stosunku do poprzedniego oblotu) i dzięki temu wsparcie procesu podejmowania decyzji, czy też chęć pozyskania ogromnej ilości danych, których nie będą w stanie przetworzyć?

Na te i inne pytania odpowiedzią podczas spotkania:

 • Wojciech Stawiarski – CEO Reakto
 • Przemysław Obłoza – kierownik projektu, KP Drone
 • Paweł Wójcik – Business Development Director, SkySnap
 • Sergiusz Parszowski – prezes zarządu Obserwatorium Bezpieczeństwa, właściciel Instin.pl
 • Karol Rotchimmel – kierownik Sekcji Rozwoju Narzędzi Teledetekcyjnych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Spotkanie poprowadzą:

 • Elżbieta Mrozek – ekspertka Działu Rozwoju Biznesu i Sprzedaży, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
 • Sławomir Kosieliński – prezes Fundacji „Instytut Mikromakro”

Korzyści dla uczestników

Spotkanie jest skierowane do szerokiej grupy odbiorców reprezentujących energetykę, gazownictwo, budownictwo, infrastrukturę czy ochronę. Uwaga zostanie skupiona na zastosowanie dronów w tych sektorach. Wśród potencjalnych odbiorców spotkania są przedsiębiorcy realizujący usługi dronowe dla wyżej wymienionych branż, producenci dronów, dostawcy oprogramowania i aplikacji IT do wizualizacji danych, producenci sensorów, lidarów, kamer multispektralnych, a także administracja państwowa i spółki Skarbu Państwa oraz instytuty badawcze i przedstawiciele nauki.

Jakie są korzyści z udziału w seminarium?

 • Omówienie wyzwań branży dronowej w zakresie monitoringu, inspekcji i ochrony
 • Uzyskanie praktycznej wiedzy z tego sektora
 • Lepsze zrozumienie luk technologicznych
 • Zapoznanie się z trendami najnowszych technologii dronowych
 • Identyfikacja potrzeb przedsiębiorców w 3 modułach: ekonomicznym, społecznym, technologicznym

Zapisy na seminarium on-line

Seminarium online – foresight BSP: Monitoring, Inspekcja, Ochrona odbędzie się we wtorek, 12 marca 2024, g. 14.00-16.00. Szczegóły oraz bezpłatna rejestracja na stronie: https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/seminaria-online/monitoring/

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Świat Dronów, Rynek Infrastruktury oraz wysokienapiecie.pl. Więcej o seminariach online organizowanych przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa: https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/seminaria-online/


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Kobiety w branży BSP - A.D. 2024

Następny

Przegląd prasy - 11.03.2024 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *