AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy dronowej – 24.03.2023

Krótko, zwięźle i na temat dronów w Polsce, Europie i na Świecie – nowości branżowe w formie przeglądu prasy internetowej z dnia 24.03.2023 r. i kilku dni poprzedzających. Zapraszam!

Drony studentów Politechniki Poznańskiej docenione na międzynarodowych konkursach

Studenci Politechniki Poznańskiej konstruują drony doceniane na międzynarodowych konkursach. Młodzi konstruktorzy właśnie wrócili z zawodów na Florydzie, a za kilka dni wylatują na kolejne – do Meksyku. Adam Bider z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej opowiada o powstających na politechnice dronach w audycji „Cztery pory roku” na kanale Jedynka – Polskie Radio.

Australijskie drony z tektury pomagają Ukraińcom na wojnie

Źródło: Sypaq

Są przede wszystkim tanie, ale nie ujmuje im to skuteczności w działaniu. Australijskie drony PPDS firmy SYPAQ wykonane z tektury nasączonej woskiem są przede wszystkim wykorzystywane do transportowania na front amunicji, żywności czy leków. Zgodnie z założeniami producenta, to maszyny jednorazowego użytku, ale Ukraińcy przerabiają je na potrzeby własnych potrzeb i prócz transportu są wykorzystywane również jako drony-kamikadze lub do prowadzenia zwiadu z powietrza.

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/21-03-2023-drony-z-kartonu-jak-zasobniki-zrzutowe-australijski-pomysl-na-zaopatrywanie-ukraincow

Chiny wspierają Rosję na wojnie dostarczając im drony

Jak donosi New York Times Chiny dostarczyły Rosji drony warte 12 mln dolarów. Amerykańskie sankcje wobec Rosji wprowadzone po jej inwazji na Ukrainę nie zdołały powstrzymać importu dronów przez ten kraj.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1551228%2Cnyt-przedstawia-dowody-na-wspolprace-chiny-rosja-chrl-dostarczyly-drony-o

Dron z kartką „podążaj za mną” uratował Ukrainkę, której samochód został ostrzelany przez Rosjan

Latem 2022 r. ukraińskie małżeństwo jechało do okupowanego przez Rosjan Izjum by ewakuować schorowanych rodziców. Cywilny samochód został ostrzelany, a mężczyzna ciężko ranny. Z pomocą rodzinie ruszył oddział ukraińskiego zwiadu korzystający z dronów. Dron z przymocowaną kartką z napisem „podążaj za mną” wskazał kobiecie kierunek, w którym powinna iść, żeby uniknąć zagrożenia ze strony rosyjskich żołnierzy, którzy kilka minut później zjawili się na miejscu. Całość zdarzenia została utrwalona na filmie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie mogła prowadzić działalność w obszarze dronów

PAŻP - Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PANSA)
Źródło: pansa.pl

W miniony poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zmiana przepisów to wynik jednego z kamieni milowych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który ma zapewnić instytucjonalne i prawne podstawy rozwoju bezzałogowych statków powietrznych. W opisie kamienia milowego zostało wskazane, że ustawa zmieniająca przyzna Agencji prawo do posiadania własnego kapitału w spółkach prawa handlowego oraz upoważni Agencję lub jej spółki zależne do prowadzenia projektów pilotażowych wspierających wdrażanie modeli biznesowych i usług w zakresie bezzałogowych statków powietrznych.

Źródło: https://dlapilota.pl/wiadomosci/projekt-pazp-bedzie-mogla-inwestowac-w-drony

IKEA używa dronów w swoich magazynach

Szwedzki gigant IKEA jest jednym z pierwszych użytkowników dronów, których zadaniem jest automatyczne monitorowanie zapasów magazynowych w sklepach i magazynach IKEA. Aktualnie firma używa floty składającej się ze 100 sztuk dronów, które potrafią przemieszczać się po halach magazynowych, skanować etykiety i przekazywać informacje do centralnego systemu zarządzania zasobami magazynowymi.

Źródło (EN): https://www.ingka.com/news/one-hundred-drones-now-used-across-ikea-retail-for-stock-inventory/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Opublikowano 3 standardy dla dronów w kategorii OPEN

Następny

Nowe gogle FPV i kontroler do DJI Avata

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *