AktualnościPrawoZe Świata

Projekty PDRA-06, -08, -10 – konsultacje zewnętrzne JARUS

Organizacja JARUS (Joint Authorities for Rulemaking on Unmanned Systems) opublikowała trzy nowe projekty ocen ryzyka PDRA-06, PDRA-08 oraz PDRA-10, które mają ułatwić operatorom SBSP przeprowadzenie procesu oceny ryzyka operacyjnego w szczególnych operacjach.

Nowe PDRA zostały zatwierdzone przez JARUS do konsultacji zewnętrznych i dotyczą następujących operacji:

  • PDRA-06 – dotyczy operacji testowych prototypów UAS o wymiarach do 8 m;
  • PDRA-08 – dotyczy operacji roju dronów. SORA 2.0 obecnie nie odnosi się w żaden szczególny sposób do takich operacji, ale JARUS zebrał doświadczenie z kilku różnych krajów a niniejsze PDRA zapewnia zestaw wymagań, do których operatorzy mogą się zastosować by przeprowadzić analizę ryzyka dla lotów rojów;
  • PDRA-10 – dotyczy operacji VLOS powyżej 120/150 m, które zostałyby sklasyfikowane przez SORA jako ARC-c (jeśli nie jest możliwe uzasadnienie zmniejszonego natężenia ruchu). To PDRA obejmuje operacje do 200 m AGL przez ograniczony czas, który może kwalifikować się do strategicznego ograniczenia ryzyka w celu obniżenia z ARC-c do ARC-b.

Konsultacje zewnętrzne potrwają do 14 listopada 2023 a komentarze można przesyłać na e-mail contact@jarus-rpas.org.

Nowe projekty PDRA w szczegółach zostały opisane tutaj: http://jarus-rpas.org/document/cs-uas-annex-b-management-of-multiple-simultaneous-ua-flight-operation-mso/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Droneshow 2023_v2 - druga tura we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku

Następny

Zapowiedź XI Droniady 2024

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *