AktualnościZ Polski

Powstaje polski system UTM. PAŻP podpisała umowę z Hawk-e

Polska spółka technologiczna Hawk-e będąca spółką celową JSW INNOWACJE S.A. stworzy oficjalny polski system zarządzania lotami dronów – UTM (Unmanned Traffic Management). Umowa z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej została podpisana.

Elementy systemu będą wykorzystywane m.in. przez PAŻP a umowa podpisana między obydwoma podmiotami zakresem obejmuje działania związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu zapewniającego bezpieczne poruszanie się bezzałogowych statków powietrznych w polskiej przestrzeni powietrznej zgodnie z założeniami przyjętej w listopadzie 2016 roku „Deklaracji Warszawskiej”.

Stworzenie pierwszego polskiego i oficjalnego systemu zarządzania ruchem dronów stanowi kolejny krok w kierunku realizacji koncepcji U-Space.

O co chodzi w U-Space?

Pomysłodawcą terminu oraz podstawowych założeń jest Europejski Komisarz ds. Transportu – Violeta Bulc. Wbrew obiegowym opiniom U-Space nie powinno być rozpatrywanie jako konkretna wydzielona przestrzeń dla dronów. Jest to cały ekosystem: składający się z usług, określonych procedur i m.in. samej przestrzeni, w której ruch dronów będzie zorganizowany, ale nie oddzielony od ruchu załogowego – raczej z nim zintegrowany. BSP w U-space z założenia mają przemieszczać się automatycznie lub półautomatycznie, a operator ma pełnić rolę osoby nadzorującej operacje z użyciem jednej maszyny lub całej floty bezzałogowców jednocześnie.

Wdrożenie koncepcji U-Space daje nowe możliwości rozwoju przede wszystkim dla wszelkiego rodzaju firm, które przy pomocy dronów będą mogły rozwijać swoją działalność, napędzając rynek i krajową gospodarkę. Więcej o U-space i kolejnych krokach w stronę realizacji tej koncepcji będzie można wkrótce dowiedzieć się na osobnej dedykowanej stronie: http://uspace.pl.

Czym jest UTM i DTM?

UTM (Unmanned Traffic Management) – to główny system zarządzania ruchem bezzałogowym (prawdopodobnie będzie nosił nazwę UTM Polska), którym to będzie zarządzać Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Z kolei DTM (Drone Traffic Management) – to lokalny UTM wydzielony na określonym obszarze np. nad miastem, wokół lotniska, bazy wojskowej, aeroklubu. DTM’ami będą zarządzały lokalne władze lub podmioty, do których dany DTM zostanie przypisany (np. władze miasta, dowódcy bazy wojskowej itd.).

Spółka Hawk-e – powołana w konkretnym celu

Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony spółki – www.hawk-e.pl – firma powstała z końcem kwietnia b.r. jako spółka celowa JSW INNOWACJE S.A., a jej celem jest wdrażanie produktów opracowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych związanych z technologiami bezzałogowymi.

Prezesem Zarządu jest Karol Cheda, a Wiceprezesem – Agnieszka Hankus Kubica.

Firma w założeniach ma realizować usługi z wykorzystywaniem dronów obejmujące:

  • monitoring autonomicznymi dronami,
  • wykonywanie raportów z inspekcji wizualnej obiektów budowlanych,
  • opracowywanie danych z przeprowadzonej inwentaryzacji np. sieci energetycznej,
  • modelowanie trójwymiarowe terenu i obliczanie objętości składowisk

Hawk-e bierze także udział w międzyresortowym programie „Żwirko i Wigura” jako podmiot odpowiedzialny za testowanie i rozwijanie rozwiązań technologicznych związanych z rozwojem U-Space m.in. w tzw. demonstratorach. Jednym z nich są systemy UTM i DTM, które spółka ma opracować w ramach umowy podpisanej z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Yuneec zaprezentował drona Mantis Q

Następny

Intel użyje Bluetooth w swoim systemie Open Drone ID

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *