AktualnościPremieryZe Świata

Nowe drony AUTEL: serie EVO Nano/Nano+/Lite/Lite+

Firma Autel Robotics pokazała oficjalnie swoje najnowsze produkty – dwa drony konsumenckie do 250g w wersjach: Autel EVO Nano i Nano+ oraz nieco cięższe za to z jeszcze lepszymi parametrami: Autel EVO Lite i Lite+. Importerem tych dronów na Polskę będzie firma ACTION S.A. Poniżej przedstawiamy ich specyfikację i możliwości.

Nowe modele dronów Autel Robotics wyszły w dwóch seriach: Nano oraz Lite, przy czym obydwie serie mają po dwie wersje: standardową Nano/Lite oraz Nano+/Lite+. Do sprzedaży dodatkowo trafią wersje ze standardowym wyposażeniem oraz znacznie lepiej doposażone w akcesoria i dodatkowe baterie. Niżej wskazano różnice oraz cechy wspólne wersji standardowych i „z plusem”.

Autel EVO Nano/Nano+

Model Autel EVO Nano

EVO Nano to reprezentant dronów o wadze do 250g. Wersja drona Autel EVO Nano została wyposażona w kamerę o sensorze 1/2″ CMOS o przysłonie f/2.8 i maksymalnej rozdzielczości zdjęć 48 MP. EVO Nano może nagrywać materiał wideo o parametrach 4K/30 kl./s (dostępny tryb 4K HDR). Gimbal jest 3-osiowy więc zapewnia stabilny i płynny obraz oraz możliwość pełnego sterowania kamerą w każdej osi.

Autel EVO Nano/Nano+

Model Autel EVO Nano+

Wersja Autel EVO Nano+ zachowuje wagę do 250g i różni się od EVO Nano kamerą – jest wyposażona w większą matrycę CMOS 1/1,28” z filtrem kolorów RYYB z możliwością fotografowania w rozdzielczości 50 MP oraz dużą stałą przysłonę f/1,9 (wersja Nano to f/2.8), co zapewnia jeszcze lepszą redukcję szumów oraz możliwość nagrywania materiału wideo także w warunkach słabego oświetlenia.

W EVO Nano+ zaimplementowano możliwość śledzenia szybko poruszających się obiektów z niezwykłą precyzją dzięki funkcji autofocus (soczewka w technologii PDAF+CDAF) z detekcją fazową.

Z kolei tryb HDR w sposób błyskawiczny wykonuje kilka zdjęć przy różnej wartości ekspozycji tak, aby można je było połączyć w postprodukcji – to zapewnia bogactwo szczegółów zarówno w naświetlonych i zacienionych obszarach, niezależnie od warunków oświetleniowych.

Autel EVO Nano/Nano+

Cechy wspólne serii Nano/Nano+

Drony Autel EVO Nano/Nano+ ważą zaledwie 249g co w tym przypadku gwarantuje im możliwość użytkowania zgodnie z prawem unijnym w podkategorii A1 kategorii otwartej – loty są możliwe nad ludźmi i bez większych ograniczeń.

Mimo tak małej wagi Autel EVO Nano/Nano+ może latać nieprzerwanie przez 28-30 minut.

Seria EVO Nano to pierwsza i jedyna seria dronów tej wielkości, która posiada system unikania przeszkód. Dzięki trójkierunkowym podwojonym czujnikom wizyjnym, które są wykorzystywane do rozpoznawania przeszkód z przodu, z tyłu i pod dronem, Nano może w łatwy sposób omijać drzewa, przewody lub inne konstrukcje tak, by nie doszło do zderzenia.

Producent zadbał również o estetyczny wygląd modeli, które wyszły w różnych wersjach kolorystycznych: elegancka biel Arctic White, szarość Deep Space Gray, czerwień Blazing Red lub też klasyczna pomarańczowa obudową Autel znana z innych modeli tego producenta.

Obydwie wersje dronów Nano zyskały wiele automatycznych trybów zdjęć i filmowania – jak na tak małego kieszonkowego drona przystało nie zabrakło np. trybu portretowego SkyPortrait. Po naciśnięciu przycisku Nano wzniesie się w powietrze i zrobi zdjęcie Tobie i Twoim znajomym, automatycznie dostosowując obiektyw tak, aby nikt nie został pominięty. Istnieje możliwość automatycznego rozmycia tła tak, by uzyskać dodatkowy efekt filmowy lub dodać dramaturgii miejscu, które chcesz sfilmować.

Autel EVO Nano/Nano+

Tryb automatyczny tym razem dedykowany do śledzenia obiektów w trybie filmowania to Dynamic Track 2.1: EVO Nano/Nano+ może automatycznie podążać za wybraną osobą, zwierzęciem lub pojazdem, dzięki czemu możesz skupić się na swoich działaniach, podczas gdy dron będzie przez cały czas rejestrował ruch obiektu.

Tryb filmowy FreezeFollow pozwala ustawić drona tak, by pozostawał w określonym położeniu w stosunku do śledzonego obiektu, co pozwala na ciągłe filmowanie poruszającej się osoby lub obiektu pod dowolnym kątem w przestrzeni trójwymiarowej, a nie tylko z boku lub z tyłu.

Pozostałe tryby automatyczne filmowania to np. Rakieta/Pocisk rakietowy, Pływak/Dryf, Orbita/Satelita – Helikopter/Huragan/Bat/Trąba powietrzna.

W aplikacji Autel Sky można od razu zmontować filmy dodając do nich ścieżkę dźwiękową oraz filtry. W ten sposób znacząco skrócisz proces edycji, a materiały będą gotowe do udostępnienia w ciągu kilku minut.

Kolejna nowość, która może zaskoczyć i zachwycić to łatwość w przesyle wykonanych zdjęć i filmów: wystarczy że umieścisz swój smartfon w pobliżu Nano, a natychmiast uzyskasz możliwość bezprzewodowego przesyłania zdjęć i filmów z szybkością 160 Mb/s za pomocą nowej aplikacji Autel Sky.

Producent opracował również nowy wydajniejszy system transmisji obrazu Autel SkyLink zapewniający jakość HD obrazu transmitowanego w czasie rzeczywistym do aplikacji i zasięg transmisji do 10 km z aktywnym systemem tłumienia zakłóceń.

Druga seria nowych nieco cięższych (820g) dronów Autela to seria EVO Lite w dwóch wersjach: Lite i Lite+.

Autel EVO Lite/Lite+

Model Autel EVO Lite

Autel EVO Lite to pierwszy dron na świecie, który został wyposażony w 4-osiowy gimbal umożliwiający nagrywanie pionowych (a nie tylko poziomych) filmów, ułatwiając ich edycję i udostępnianie na urządzeniach mobilnych.

Nowy poziom jakości obrazu gwarantuje dzięki superczułej kamerze 50 MP z matrycą CMOS 1/1.28 cala (kamera jak w wersji Nano+). Kamera został wyposażony w filtr kolorów RYYB, który pochłania o 40% więcej światła niż tradycyjne matryce RGGB, co pozwala uchwycić naturalne krajobrazy w całej okazałości.

Tryb filmowania 4K HDR umożliwia zachowanie bogactwa szczegółów zarówno w cieniu, jak i w ostrym świetle zachowując naturalną głębię cieni i żywe kolory jak w rzeczywistości.

Szybki, blokujący się w ciągu kilku milisekund autofokus (soczewka PDAF+CDAF) z detekcją fazową i algorytmem podwójnego ustawiania ostrości umożliwia precyzyjne śledzenie szybko poruszających się obiektów.

Model EVO Lite+

Model EVO Lite+ to zupełnie nowa kamera z dużym 1-calowym sensorem CMOS o rozdzielczości 20 MP i nowym inteligentnym algorytmem opracowanym przez Autel o nazwie „moonlight”, dzięki któremu EVO Lite+ może lepiej rejestrować w nocy wyraźny obraz przy słabym oświetleniu, pełen intensywnych szczegółów z niskim poziomie szumów, nawet przy wysokiej wartości ISO.

Przesłona kamery jest regulowana w zakresie f/2,8 do f/11 pozwala zmieniać ekspozycję i głębię ostrości co z pewnością docenią profesjonalni fotografowie i filmowcy. Kamera pozwala rejestrować wideo 6K przy 30 klatkach na sekundę.

System automatycznego równoważenia prześwietlenia i niedoświetlenia podczas filmowania scen o zbyt dużym kontraście umożliwia rejestrowanie wyraźniejszych obrazów z większą liczbą warstw. Nowością jest też funkcja „odmłgawiania”, która automatycznie dostosowuje ustawienia jaskrawości kolorów kamery, aby nagranie było ostre i wyraźne.

Autel EVO Lite/Lite+

Cechy wspólne serii Lite/Lite+

Seria Lite dronów Autel EVO została zaprezentowana w trzech wersjach kolorystycznych: śnieżnobiały Arctic White, szary Deep Space Gray lub klasyczna autelowa pomarańcz.

Nowy system transmisji obrazu w czasie rzeczywistym w rozdzielczości HD w aplikacji Autel SkyLink zapewnia zasięg do 10 km.

Autel EVO Lite to jedyny dron o tych rozmiarach i wadze 820g, który zapewnia 40 minut ciągłej pracy. To o 30% więcej niż oferuje konkurencja.

Nowa ultraszerokokątne kamery firmy Autel do unikania przeszkód w locie (z przodu, z dołu i z tyłu po dwie) pozwalają na szybsze, bezpieczniejsze i pewniejsze latanie niż kiedykolwiek wcześniej. Szersze kąty widzenia eliminują więcej martwych punktów niż tradycyjne systemy przy mniejszej liczbie kamer. Ciekawą funkcją jest ObstaVision – wszystkie czujniki omijania przeszkód w EVO Lite funkcjonują jak zwykle kamery, co pozwala zobaczyć pod wieloma kątami, co widzi dron, zyskując dzięki temu lepszą orientację.

Kolejna nowość w stosunku do konkurencji Autel to SonarSound – zdalnie sterowany, wbudowany mikrofon umożliwia nagrywanie głosów i dźwięków otoczenia, co pozwala ożywić filmy nawet wtedy, gdy dron znajduje się w odległości wielu kilometrów od pilota.

Funkcje automatycznego fotografowania i filmowania, śledzenia obiektów są jednakowe jak w wersji Autel EVO Nano/Nano+. Mamy tryb portretowania, śledzenie obiektów Dynamic Track 2.1, automatyczne ujęcia tj. Rakieta, Dryf, Orbita, Helikopter/. Wszystkie nagrane materiały można zmontować w samej aplikacji Autel Sky dzięki funkcji MovieMaster.

Ceny serii EVO Nano i Lite

Sugerowane ceny detaliczne poszczególnych modeli EVO Nano i Lite w polskiej dystrybucji wyglądają następująco:

 • EVO Nano Standard Package – 3099 PLN
 • EVO Nano+ Standard Package – 3799 PLN
 • EVO Nano Premium Bundle – 3799 PLN
 • EVO Nano+ Premium Bundle – 4499 PLN
 • EVO Lite Standard Package – 5499 PLN
 • EVO Lite+ Standard Package – 5899 PLN
 • EVO Lite Premium Bundle – 6899 PLN
 • EVO Lite+ Premium Bundle – 7399 PLN
Autel EVO Nano/Nano+

Wersje „Premium Bundle” są zestawami z dodatkowymi akcesoriami:

 • Adapter (tylko w serii Nano)
 • Multi-charger
 • 2 dodatkowe baterie drona
 • dodatkowa torba
 • filtry ND (tylko dla serii Lite)
 • 2 dodatkowe zestawy zapasowych śmigieł
 • Propeller holder – blokada transportowa śmigieł (tylko seria Nano)
 • zestaw zapasowych śrubek do śmigieł (tylko seria Nano)
Autel EVO Lite/Lite+

Podsumowanie nowości Autel

Nowe drony Autel EVO z serii Nano oraz Lite są oczywistym krokiem producenta w stronę użytkowników, którzy potrzebują małych i lekkich dronów do 250g i nieco cięższych do 900g (również mieszczących się w kategorii A1 podkategorii otwartej) – dzięki temu prawo unijne jest dla ich użytkowników bardziej łaskawe. Przy tym producentowi udało się pod względem możliwości i funkcjonalności zdecydowanie prześcignąć konkurencję: na ten moment żadne modele tej klasy wagowej nie oferują kamer o takich parametrach (wielkość sensorów, oferowana rozdzielczość zdjęć i filmów), systemu omijania przeszkód, wbudowanego mikrofonu (w wersji Lite), dynamicznego śledzenia przeszkód czy tak długich czasów lotów oraz dodatkowych ciekawych funkcji w aplikacji Autel Sky. To aktualnie stawia drony Autel EVO Nano/Lite przynajmniej o krok przed konkurencją.

Importerem dronów Autel Robotics na Polskę jest firma ACTION S.A.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Mavic 3 przed premierą - zdjęcia, specyfikacja, ceny

Następny

Za nami trzecia edycja ŚLĄSKICH DNI LOTNICTWA I DRONÓW

1 Komentarz

 1. 3 lutego 2022 at 14:09 — Odpowiedz

  Mój Evo Nano plus miał już zderzenie z ptakiem i zobaczcie co z niego zostało https://youtu.be/L3PmCI_Ry8U

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *