Porady

Które drony DJI są najpopularniejsze w Polsce? TOP3 wg e-Katalog.pl

Dronów DJI nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, kto kiedykolwiek zainteresował się tematem bezzałogowców. To niewielkie, ale bardzo funkcjonalne urządzenia przeznaczone przede wszystkim do fotografii i filmowania z powietrza. Producent (DJI) oferuje bardzo szeroką gamę serii i modeli swoich dronów, które różnią się między sobą wielkością, wagą, możliwościami kamery i oczywiście ceną. Dla bardziej wymagających użytkowników DJI przygotował serię modeli Enterprise, które mają specjalistyczne zastosowanie, wyposażone są w moduł RTK do dokładniejszego wyznaczania położenia a sensorem jest często kamera inna niż klasyczna kamera światła dziennego. Dziś przedstawiamy najpopularniejsze modele dronów DJI wg strony e-Katalog.pl.

— ARTYKUŁ SPONSOROWANY —

DJI Mavic 3T

DJI Mavic 3E/3T (Enterprise)

W kategorii „Drony” profesjonalny quadrocopter przemysłowy DJI Mavic 3T jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o popularność. Producent wyposażył go zarówno w klasyczną kamerę światła dziennego jak również w sensor termowizyjny (stąd „T” w nazwie – od „Thermal”) przeznaczony do pomiaru temperatury obiektów tj. budynki czy płaskie obszary na ziemi. Dzięki temu oraz niewielkim rozmiarom, składanym ramionom i śmigłom jest on dziś coraz powszechniej stosowany przed firmy w inspekcjach termicznych, ale również znajduje zastosowanie w służbie straży pożarnej do poszukiwania osób zaginionych. Inne jego zalety to obecność optycznych czujników przeszkód oraz możliwość ich skutecznego omijania, funkcje śledzenia Active Track 5.0 obiektów w ruchu, duży zasięg dzięki autorskiej technologii O3+, długi czas lotu do 45 minut a przy tym wszystkim niewielka waga – 920 g. Model ten jest obsługiwany wygodnym pilotem/aparaturą zdalnego sterowania (RC) DJI RC Pro Enterprise.

Jak podaje e-Katalog – katalog towarów, cena modelu w sklepach internetowych w Polsce wynosi od 24 699 zł.

DJI Mini 4 Pro Fly More Combo (RC2)

DJI Mini 4 Pro

DJI Mini 4 Pro w zestawie FMC (Fly More Combo) to drugi na liście najpopularniejszych dronów wg e-Katalog.pl i zarazem model, który znacznie różni się od Mavic 3T. Ten niewielkich rozmiarów składany quadkopter waży zaledwie 249 g, ale niech was nie zmyli jego niewielka waga. Jest to świetny wybór zarówno dla początkujących (z racji niewielkich rozmiarów, wagi, ogólnego bezpieczeństwa i łatwości pilotowania) jak i bardziej zaawansowanych z racji całkiem dobrej kamery jak na tak małego drona (matryca o wielkości 1/1,3 nagrywa wideo w rozdzielczości4K przy 60 kl./s). Wersja Fly More Combo zawiera w sobie wiele dodatków, których nie ma w wersji standardowej. W tym zestawie użytkownik dostaje przede wszystkim świetną aparaturę DJI RC 2 z 5,5-calowym ekran Full HD i jest w stanie transmitować podgląd w czasie rzeczywistym w jakości 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę. Są również dwa dodatkowe akumulatory (łącznie 3 baterie zasilające drona), stacja ładująca, zamienne śmigła, oryginalna torba i klika dodatkowych części. Prócz powyższych głównymi zaletami Mini 4 Pro Fly More Combo jest transmisja danych bazująca na najnowszej technologii producenta OS4 (Ocusync 4.0), czujniki przeszkód działające dookólnie (wykrywają przeszkody z każdej strony), a także kamera dająca możliwość filmowania i fotografowania w wysokiej jakości nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmierzchu, czy nawet w nocy.

Cena tego drona waha się od 4 914 zł do 6 830 zł.

DJI Mavic 3

Trzecią pozycję w rankingu najpopularniejszych dronów DJI w e-Katalog.pl zdobył model DJI Mavic 3. Jest to model, który naturalnie będzie kojarzony z omówionym wcześniej DJI Mavic 3T i choć w nazwie różni go tylko jedna nazwa – w rzeczywistości różnice są znaczące.

DJI Mavic 3

Przede wszystkim Mavic 3 to propozycja dla szerszego grona użytkowników, którzy planują używać drony do celów bardziej hobbystycznych lub komercyjnych, ale nie specjalistycznych. Mavic 3T to dron z serii DJI Enterprise czyli dronów przemysłowych, natomiast Mavic 3 jest klasycznym dronem komercyjnym do fotografii i filmowania, który wyposażony jest w kamerę światła dziennego z sensorem 4/3” CMOS 20 Mpix. Dzięki niej możliwe jest filmowanie w jakości nawet 5K (5120 x 2700) oraz fotografowanie w rozdzielczości 5280 x 3956.

Sam dron Mavic 3 – podobnie jak jego „przemysłowy bliźniak” – wyposażony jest w czujniki omijania przeszkód, funkcje śledzenia ActiveTrack, liczne automatyczne tryby filmowania tj. Hyperlapse, MasterShots, QuickShot.

Dużą zaletą Mavic 3 względem wersji 3T jest fakt, iż brak kamery termowizyjnej oznacza mniejszą wagę – w przypadku Mavic 3 jest to 895 g. To znów przekłada się na to, że dzięki wadze < 900 g Mavic 3 uzyskał klasę C1 zgodnie z nową europejską klasyfikacją dronów i tym samym może wykonywać loty w podkategorii A1 kategorii otwartej tj. loty w bezpośredniej odległości od osób postronnych. Z kolei Mavic 3T waży > 900 g i tym samym uzyskał certyfikat C2 do lotów w podkategorii A2 kategorii otwartej (w odległości minimalnej 30 m w poziome od osób postronnych lub 5 m w poziomie w przypadku uruchomienia trybu niskiej prędkości).

Cena tego drona zgodnie z danymi z e-Katalog.pl wynosi 12 889 zł.

Kolejną pozycję w rankingu (pozycja 4.) zajmuje również Mavic 3 Pro – wersja z nieco lepszą kamerą.

Uwaga: powyższe dane dotyczące cen i pozycji w rankingu są aktualne na dzień 19.02.2024 r.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Raport "The Storm" o polskim rynku BSP - edycja 2024, anglojęzyczna

Następny

Świat logistyki spotyka się ze światem dronów – seminarium online w ramach Droniada Future Forum

1 Komentarz

  1. 28 maja 2024 at 21:34 — Odpowiedz

    […] Informacje pochodzą z artykułu na stronie Świat Dronów: Które drony DJI są najpopularniejsze w Polsce? TOP3 wg e-Katalog.pl. […]

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *