AktualnościWydarzeniaZ Polski

Świat logistyki spotyka się ze światem dronów – seminarium online w ramach Droniada Future Forum

Transport pizzy dronem lub przelot nad miastem taksówką powietrzną należą do jednych z najpopularniejszych skojarzeń związanych z zastosowaniem technologii bezzałogowych w transporcie.. Jednak potencjał wykorzystania dronów w logistyce i transporcie miejskim jest znacznie większy. Jakie są problemy i perspektywy rozwoju bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w logistyce? Jak zastosowanie BSP przełoży się na transformację usług kurierskich czy organizację pracy magazynów wysokiego składowania?

Na powyższe i inne pytania odpowiedzą eksperci z branży dronowej i logistycznej podczas seminarium online, które odbędzie się 29 lutego 2024 w godz. 14:00-16:00. Organizatorem wydarzenia jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Wydarzenie jest bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Seminarium online o logistyce i transporcie będzie wstępem do pierwszego w Polsce foresightu rynku dronowego. Łącznie zostaną zorganizowane cztery seminaria, podczas których zostaną wypracowane scenariusze rozwoju branży BSP (więcej informacji). Najbliższe seminarium online, które odbędzie się 29 lutego, będzie przestrzenią do dyskusji na temat zastosowania BSP w branży TSL w ujęciu: ekonomicznym, społecznym i technologicznym.

Spotkanie ekspertów

W spotkaniu wezmą udział eksperci ze świata transportu i dostaw, którzy wypowiedzą się na temat wyzwań ekonomicznych i społecznych w branży, natomiast inżynierowie z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa podsumują trendy technologiczne oraz przedstawią najważniejsze kierunki rozwoju innowacji wykorzystujące BSP dla logistyki.

– Obecnie branża bezzałogowych statków powietrznych znajduje się w krytycznym momencie. Do końca 2025 będą obowiązywać przepisy przejściowe wydawania uproszczonych pozwoleń na loty. Niektórzy twierdzą, że za 2 lata doprowadzi to do zahamowania rozwoju branży, która obecnie ma wielki potencjał transformacji różnych sektorów polskiej gospodarki – od logistyki i transportu, przez monitoring, inspekcję, po rolnictwo precyzyjne i ochrona środowiska, służby ratunkowe i porządkowe (ang. SAR). Organizując seminaria online tworzymy przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń między odbiorcami usług, dostawcami technologii, biznesem, władzami miast. Zebranie „masy krytycznej” ludzi, instytucji, kompetencji pomoże skoordynować wspólne działania i da podstawy do przemyślanej polityki dla sektora bezzałogowych statków powietrznych

mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Wśród zaproszonych gości są:

  • dr hab. Arkadiusz Kawa – dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego
  • dr inż. Adam Koliński – rektor Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu
  • Sebastian Anioł – dyrektor Działu Innowacji, InPost
  • Grzegorz Trzeciak – dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
  • Rafał Łuczak – IT and Implementation Manager, ESA logistika
  • Adriana Witkowska – koordynator wdrażania międzynarodowych projektów rozwojowych i badawczych, główny specjalista w Departamencie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy, Metropolia GZM
  • Adam Liberacki – kierownik Sekcji Mechatroniki, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
  • dr inż. Bartosz Dziugieł – starszy specjalista ds. badań, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Spotkanie otworzą i poprowadzą:

  • dr inż. Sylwester Wyka – zastępca dyrektora ds. badawczych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
  • Elżbieta Mrozek – ekspertka Działu Rozwoju Biznesu i Sprzedaży, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
  • Sławomir Kosieliński – prezes Fundacji „Instytut Mikromakro”

Korzyści dla uczestników

Organizator zaprasza do udziału szerokie grono odbiorców – reprezentujących zarówno branżę logistyczną, jak i dronową, oraz przedstawicieli administracji.

– Chcemy się skupić przede wszystkim na przekazaniu uczestnikom praktycznej wiedzy. Odsłonimy trendy dla branży transportowej i pomożemy w lepszym zrozumieniu luk technologicznych. Pokażemy z czym wiąże się wdrażanie usług dronowych w firmach logistycznych, ale również szerzej, w przestrzeni miejskiej. Spojrzymy na to wszystko także od strony technologicznej, czyli z perspektywy operatorów dronów. Jestem przekonany, że z naszej dyskusji wypłyną ciekawe wnioski i spostrzeżenia dla branży logistycznej i dronowej, które okażą się pomocne także w szerszej debacie krajowej i europejskiej

mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Więcej informacji oraz zapisy na seminarium dostępne są tutaj.

O branży dronowej w Polsce można przeczytać także w najnowszym raporcie „The Storm. Drone Market in Poland. Edition 2014”.

Patronat medialny nad seminarium online „Logistyka i Transport” objęły „Świat Dronów” oraz „Media Logistyka”.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Które drony DJI są najpopularniejsze w Polsce? TOP3 wg e-Katalog.pl

Następny

Seria dronów Autel EVO w wersji V3 z europejskim certyfikatem C2

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *