GUGiK opublikował nowe wytyczne dla lotów fotogrametrycznych BSP

Główny Urząd Geodezji i Kartografii dnia 7 maja 2025 r. opublikowała wytyczne techniczne (wersja 1.01) w zakresie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych realizowanych z wykorzystaniem fotogrametrycznych platform bezzałogowych, w szczególności na potrzeby realizacji modernizacji ewidencji gruntów i budynków w zakresie budynków.
Wykonywanie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 18 sierpnia 2020 r w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, możliwe jest z wykorzystaniem bezzałogowych platform lotniczych (tzw. dronów).
W przypadku wykorzystania dronów do pomiarów fotogrametrycznych wykorzystuje się fotogrametryczne zdjęcia lotnicze (rozumiane jako zobrazowania powierzchni terenu pozyskane
za pomocą specjalistycznych kamer zainstalowanych na pokładzie bezzałogowych statków powietrznych) lub chmury punktów (zbiór trójwymiarowych punktów, utworzone w wyniku automatycznego dopasowania wielu zdjęć lotniczych pozyskanych z bezzałogowych statków powietrznych).
Wytyczne określają trzy zalecane metody pomiarów oraz zasady, których należy przestrzegać do każdej z sugerowanych metod. Wytyczne można pobrać bezpośrednio ze strony GUGiK (podstrona „Sprawozdania i zestawienia”).
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy