AktualnościWydarzeniaZe Świata

Gęstość populacji w SORA 2.5 – warsztaty EASA z 6.10.2023 r.

Dnia 6 października 2023 odbyły się całodzienne warsztaty EASA poświęcone gęstości populacji pod kątem liczenia analizy ryzyka zgodnie z SORA 2.5. Nagranie wideo z tego wydarzenia jest już publicznie dostępne.

Nadchodząca metodologa SORA 2.5, która ma zastąpić obecną SORA 2.0 wprowadza ilościową ocenę ryzyka naziemnego na podstawie gęstości zaludnienia. Do takiej oceny wymagane są usługi dostarczające wiarygodnych danych o gęstości zaludnienia.

Warsztaty, które miały zarówno formę stacjonarną (w siedzibie EASA w Kolonii, Niemcy) jak i zdalną (uczestnictwo on-line) były poświęcone przyszłym usługom w zakresie oceny gęstości zaludnienia. Głównym zadaniem warsztatów było określenie minimalnych parametrów usługi, które mogą zostać zaakceptowane przez krajowe władze lotnicze do szacowania gęstości ludności na obszarze operacji.

Na ten moment do dyspozycji operatorów SBSP są mapy statyczne, które mogą nie być wystarczające w szczególnych przypadkach. Chcąc zastosować mitygację strategiczną (M1 w SORA 2.0. lub M1(A) w SORA 2.5) do obniżenia naziemnego ryzyka bazowego operator musi wykazać obniżenie ryzyka osób narażonych na ziemi w oparciu o wiarygodne dane gęstości, których na ten moment zwyczajnie nie ma.

Agenda warsztatów i nagranie wideo

Agenda warsztatów wyglądała następująco:

W wydarzeniu udział brały zarówno organizacje dostarczające danych statycznych o gęstości: Eurostat, EUSPA, JRC – Copernicus, jak również przedstawiciele operatorów sieci komórkowych: Ericsson, Proximus, Swisscom i Vodafone, którzy mogą dostarczać rzeczywiste, dynamiczne dane odnośnie osób przebywających w danym obszarze. Swoimi doświadczeniami dzieliły się też urzędy lotnicze z Niemiec (LBA) oraz Włoch (ENAC), był również polski akcent – prezentację miał Tomasz Berezowski z WIZIPISI (Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji) oraz Paweł Korzec – prezes firmy DroneRadar sp. z o.o. – obaj związani narzędziem DroneRadar Space pomagającym operatorom BSP w przygotowywaniu dokumentacji do operacji w kategorii szczególnej.

Nagranie z całodniowych warsztatów (wideo trwa 5h 43 min) znajduje się poniżej:

Dostępne są również materiały z warsztatów w formie prezentacji. Można je pobrać z tej strony.

Na dłuższe podsumowanie warsztatów będę potrzebował więcej czasu. Wiadome jest jednak, że usługi prezentujące dynamiczne rzeczywiste dane o gęstości osób w danym miejscu i w czasie trwania operacji (czyli nie opierające się jedynie o dane statyczne, ale uwzględniające również np. ruch z sieci GSM) nie pojawią się prędko – będzie to najprawdopodobniej dopiero 2025 rok.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

TPI zaprasza na DJI Roadshow 2023_v2 - 17-18.10.2023 r.

Następny

DroneTech 2023 - podsumowanie VIII edycji wydarzenia

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *