FAA publikuje zasady rejestracji dronów w USA
Wczoraj – 14.12.2015 – amerykańska agencja FAA odpowiedzialna za cywilne lotnictwo w USA opublikowała oficjalną informację o warunkach obowiązkowej rejestracji operatorów i dronów. Rejestracja ruszy już 21 grudnia – tuż przed świętami co na pewno nie jest przypadkowym terminem.
Według różnych szacunków w przestrzeni powietrznej po nadchodzących świętach przybędzie około 1 mln dronów – od zabawek po bardziej profesjonalne konstrukcje, które świeżo upieczeni operatorzy znajdą pod choinką. To nie lada problem dla organizacji ruchu lotniczego – każdy bezzałogowiec sterowany przez niedoświadczonego pilota i lecący na tyle wysoko by spotkać się z innym załogowym statkiem powietrznym jest sporym zagrożeniem. Dlatego właśnie FAA postanowiłą pospieszyć się i nałożyć obowiązek rejestracji praktycznie każdego drona – już od wagi równej 250g i więcej (maks. 25 kg). Co więcej wnosi nowe prawo lotnicze ustanowione w USA?
Każdy właściciel latającego modelu (drona, wielowirnikowca, samolotu – bez znaczenia) musi zarejestrować swój obecny sprzęt maksymalnie do 19 lutego 2016 roku. Każdy, kto dokona zakupu nowego drona po 21.12.2015 musi go zarejestrować od razu – jeszcze przed pierwszym lotem. Można tego dokonać poprzez przesłanie papierowych dokumentów lub przez stronę internetową, ale jest to opcja możliwa jedynie dla osób, które ukończyły 13 lat…
Przy rejestracji należy podać imię i nazwisko operatora, adres zamieszkania oraz adres e-mail do kontaktu. Po zakończonej rejestracji aplikacja internetowa wygeneruje certyfikat tzw. „Certificate of Aircraft Registration/Proof of Ownership”, który będzie zawierał unikalny numer przydzielony operatorowi, który ten musi umieścić na swoim dronie.
Użytkownicy dronów wykorzystywanych hobbystycznie oraz do celów rekreacyjnych wystarczy, że raz się zarejestrują i mogą wykorzystywać swój unikalny numer na wszystkich swoich dronach.
Rejestracja jest ważna przez 3 lata i póki co jest bezpłatna – opłata w wysokości $5 wejdzie dopiero po 20 stycznia 2016, do tego czasu można się rejestrować nieodpłatnie.
Istotny fakt jest taki, że póki co rejestrować można drony JEDYNIE do celów hobby i rekreacji. Regulacje dotyczące rejetracji dronów do celów komercyjnych FAA ma opublikować na wiosnę 2016 roku.
Pełny dokument ze wszystkimi szczegółowami opublikowany przez FAA znajduje się tutaj: www.faa.gov/news/updates/media/20151213_IFR.pdf.
A co na to wszystko sami zainteresowani?
Cóż, ciężko powiedzieć, żeby byli z tego faktu zadowoleni, świadczy o tymchociażby ta prosta ankieta na Facebook’u:
Jednak to, co najbardziej rzuca się w oczy na amerykanskich forach i grupach dyskusyjnych to naśmiewanie się z FAQ opublikowanego przez FAA i dołączonego do zasad rejestracji dronów. Chodzi szczególnie o mało poważną odpowiedź urzędu na pytanie o ważenie drona:
Q. If I don’t have a scale and my drone doesn’t appear on the list is there another method to tell how much it weighs?
A. Two sticks of butter weigh 0.5lbs.
Ten fragment FAQ stał się niezłą pożywką dla memów krążących dziś po sieci 😉
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy