Ratownictwo

Defikopter – dron wyposażony w defibrylator (AED)

Defikopter - dron z defibrylatorem

Niemiecka organizacja non-profit Definetz powołana w 2011 roku do społecznej promocji defibrylatorów i walki z rosnącą ilością zgonów spowodowanych zawałami serca stworzyła Defikopter – projekt drona wyposażonego w defibrylator, który może dostarczyć w dowolne miejsce w okolicy (w której akurat stacjonuje) tylko na podstawie koordynatów GPS. Czy takie rozwiązanie przełoży się na zmniejszenie liczby zgonów z powodu zawału serca?

Jaka idea przyświeca temu projektowi? Otóż dostarczenie defibrylatora do osoby, która doznała nagle ataku serca jest rzeczą kluczową w ratowaniu jego życia. Problem w tym, że nawet w bogatych Niemczech urządzenia zwane również AED są dostępne jedynie w kluczowych miejscach tj. lotniska, główne deptaki miejskie, urzędy, obiekty sportowe. W miejscach nie będących dużymi skupiskami ludności dostarczenie defibrylatorów do poszkodowanej osoby zajmuje godziny, tymczasem w ratowaniu życia liczą się tylko pierwsze minuty po wystąpieniu zatrzymania akcji serca. Lekarstwem na tą sytuację ma być właśnie Defikopter – wielowirnikowiec, który drogą powietrzną w krótkim czasie może dostarczyć AED w odpowiednie miejsce na mapie.

Defikopter - dron z defibrylatorem

Idea jest na prawdę dobra i faktycznie dron sprawdziłby się doskonale w tej sytuacji. Wciąż jednak jest kilka „ale”. Jednym z nich jest cena Defikoptera, która sięga aż $26.000 za sztukę, a sam dron potrzebuje póki co operatora do jego obsługi, nie działa w pełni autonomicznie. Projekt ten pokazuje jednak, że drony mogą być stosowane również do ratowania życia – nie tylko do jego odbierania.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Do 2020 roku powstanie europejski dron

Następny

Pars - irański dron ratuje tonących

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *