AktualnościWyposażenieZe Świata

AUDS, czyli Anti-UAV Defence System brytyjskiej produkcji

Trzy brytyjskie firmy: Blighter Surveillance Systems, Chess Dynamics i Enterprise Control Systems połączyły swoje siły i stworzyły system obrony naziemnej przed dronami – zarówno tym w skali mikro jak i większymi bezzałogowcami.

został zaprojektowany by wykryć, sklasyfikować i zakłócić działanie wrogich dronów. Zasięg systemu to 8km w linii prostej. Pierwsze testy systemu pokazały, że jest on w stanie zakłócić skutecznie możliwość dalszego sterowania oraz lotu dronów od skali mikro (do 2km) po większe BSP (do maksymalnego zasięgu 8km).

System obronny AUDS wykorzystuje radar Blighter A400 Series Ku do elektronicznego skanowania przestrzeni powietrznej, od firmy Chess Dynamics został wykorzystany system namierzania i śledzenia obiektów przy pomocy kierowania elektro-optycznego, z wykorzystanie kamer w podczerwieni wykorzystywanych za dnia i w nocy. Z kolei Enterprise Control Systems dołożyła swoją cegiełkę w postaci urządzenia do zakłócania lub przejmowania częstotliwości radiowych, na których są sterowane drony w celu zneutralizowania wrogich bezzałogowców.

Kooperacja trzech brytyjskich firm została zawiązana w 2014 jako odpowiedź na potrzeby rynku i rosnące wykorzystanie dronów w przestrzeni powietrznej jednocześnie bez możliwości zabezpieczania się przed intruzami z powietrza. Jak pochwalił się Mark Radford – CEO w firmie Blighter Surveillance Systems – system AUDS działa w oparciu o kilka sprytnych technicznych rozwiązań, które już czekają na objęcie ich międzynarodowym patentem. Jednocześnie zapewnił, że zakłócanie sygnału dronów-intruzów i ich sprowadzenie na ziemię odbywa się w pełni kontrolowany sposób tak, by nie spadały z nieba jak kamienie i nie stanowił zagrożenia do ludzi i mienia na ziemi.

System AUDS jest już po intensywnych testach, które miały miejsce w marcu tego roku we Francji i były przeprowadzane przed przedstawicielami rządu francuskiego. Próby przebiegły pomyślnie – w trakcie ich trwania z powodzeniem zostały wykryte i zneutralizowane drony różnych rodzajów – zarówno płatowce jak i wielowirnikowce rozmiarów mikro, kompaktowych i standardowych. W ubiegłym tygodniu podobne pokazy zostały przeprowadzone w West Freugh w Szkocji przed rządem brytyjskim – również z powodzeniem.

Główne cechy systemu, na które skazują jego producenci to:

  • zastosowanie do strzeżenia granic lub np. terenów zurbanizowanych
  • system może operować ze stałych lokacji jak również z mobilnych platform
  • radar dopplerowski z elektronicznym skanowaniem terenu działający w każdych warunkach pogodowych i wykrywający zarówno szybkie jak i wolne drony o rozmiarach od mikro po normalnej wielkości UAVy zarówno na wysokich jak i bardzo niskich przyziemnych pułapach
  • precyzyjny system video-trackingu i klasyfikacji celu oparty o elektro-optyczne kamery w podczerwieni działające skutecznie w dzień i w nocy
  • inteligentny system radiowy mający na celu zakłócanie sterowania dronem oraz przejmowanie nad nim kontrolęsystem jest dużo tańszy i dostępny do użytku komercyjnego w dużo niższych cenach niż zaawansowane drogie wojskowe systemy radarowe stosowane do tego samego celu

Jak mówią przedstawiciele firm biorących udział w tworzeniu systemy anty-dronowego AUDS – system ten może zostać wykorzystany przez wojsko, instytucje rządowe lub prywatne podmioty np. do ochrony infrastruktury firmy lub obszaru, który w przyszłości może być zagrożony atakiem terrorystycznym z użyciem dronów.

Żródło informacji: http://securitymiddleeast.com/2015/05/19/counter-drone-anti-uav-system-unveiled-by-british-trio/

Poprzedni

Mikrodrony "Cykady" zaprojektowane przez Naval Research Laboratory

Następny

Sprite - nowa odsłona drona dla podróżników

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *