AktualnościZ Polski

Airvein – nowa odsłona systemu dostaw ładunków dronami

Firma Dronehub opublikowała informację o gotowości do wdrożenia w życie projektu Airvein – autonomicznego systemu dostaw ładunków przy pomocy dronów.

Jak można przeczytać w komunikacie Dronehub:

W ciągu ostatnich 3 lat budowaliśmy w pełni zautomatyzowany system dostaw dronów, który jest w 100 % bezpieczny i nie wymaga zaangażowania człowieka. Autonomiczne drony towarowe nadchodzą wraz z projektem Airvein. – źródło: https://www.facebook.com/DronehubGroup

Projekt Airvein sam w sobie nie jest nowy i mieliśmy okazję o nim pisać już w maju 2016 roku (a jeszcze więcej znajdziecie pod tagiem „airvein”):

Różne perypetie sprawiły, że projekt Airvein – mimo szczytnego celu i ogólnego poparcia branży oraz inwestorów – nie rozwinął przez te 4 lata w pełni swojego potencjału. Teraz Airvein – w nieco zmienionej formie – powraca pod skrzydłami firmy Dronehub z siedzibą Jasionce pod Rzeszowem.

Jak głosi dalszy ciąg komunikatu:

Airvein to system dronów odpowiedzialnych za transport ładunków dedykowany przestrzeni powietrznej U-Space – w obszarach miejskich. Celem jest zmniejszenie zaangażowania człowieka w proces transportu do minimalnego poziomu. Drony mogłyby również zaoferować bezpieczny, skuteczny i szybki sposób na dostarczanie do szpitali produktów lub leków, oszczędzając przy tym czas. Dron może ukończyć lot w około trzy minuty, a w tej samej sytuacji kierowcy potrzebują 30 minut w średnim ruchu dziennym.

Z tego fragmentu może wynikać, że Airvein jako projekt dalej będzie realizowany z myślą o dostarczaniu ładunków medycznych, ale nie tylko tych – jego potencjał można wykorzystać do transportu również innych paczek w ramach usług oferowanych w ekosystemie U-Space. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Dronehub od kilku ostatnich lat rozwijał nie tylko same drony, ale skupiał się przede wszystkim na opracowaniu stacji dokujących dla dronów (nazywanych zresztą „drone hub”), dzięki którym operacje z wykorzystaniem BSP są możliwe 24/7 bez udziały operatorów na miejscu, a cały proces zarządzania jest scentralizowany i maksymalnie zautomatyzowany. Wykorzystanie tej technologii w Airvein daje temu projektowi nowe perspektywy na dalszy rozwój i ostatecznie na zastosowanie transportu dronów w praktyce.

Stacja dokująca dla dronów - Dronehub

W przyszłym tygodniu Dronehub wraz z partnerem – firmą Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. planuje przeprowadzić test pokazujący działanie i możliwości systemu.

Dronehub to nowa odsłona firmy, która przez 5 lat do końca października tego roku funkcjonowała jako Cervi Robotics. Firma prowadziła różne projekty związane z szeroko pojętą branżą IT i robotyką. Ostatecznie zdecydowano się jednoznacznie skojarzyć zarówno nazwę jak i całą markę z branżą UAV.

Źródło: https://www.facebook.com/DronehubGroup

Prezesem Dronehub pozostaje Vadym Melnyk – twórca Cervi Robotics, wyróżniony na liście Forbes 25 under 25.

Wideo z prezentacją najnowszego kompletnego system drona i hub’a do automatycznego dokowania bezzałogowców – stworzonego przez Cervi Robotics/Dronehub znajdziecie tutaj.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DroneTech World Meeting Toruń 2020 już po raz 5-ty!

Następny

Gdzie można latać DJI Mavic Mini / Mini 2?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *