AktualnościLotnictwo wojskoweZastosowania dronówZe Świata

5 pierwszych Global Hawk Block 40 dla NATO

Wczoraj – 04.06.2015 – z fabryki Northrop Grumman w San Diego (Kalifornia, USA) wyjechało pięć egzemplarzy dronów Global Hawk, które będą służyć w NATO w programie AGS (Alliance Ground Surveillance Program) wykorzystania bezzałogowców do obrony wspólnej przestrzeni powietrznej paktu północnoatlantyckiego. W programie tym bierze udział również Polska więc jest szansa, że nowoczesne potężne drony bojowe zobaczymy również na Polskim niebie.

Global Hawki dla NATO to unowocześnione wersje z dopiskiem Block 40 sprawdzonych już w boju dronów amerykańskich. Są to jednocześnie najbardziej zaawansowane bezzałogowce wojskowe tego typu. Mogą operować na pułapie 18km (dla porównania popularne Predatory operują ok. 8km nad ziemią) i unosić się w powietrzu bez przerwy aż 32 godziny.

Global Hawk Block 40

Global Hawk Block 40 przeznaczone dla NATO na codzień będą stacjonowały w bazie w Sigonella we Włoszech. Do służby wejdą wraz z uruchomieniem programu AGS, którego start przewidziany jest na koniec 2017 roku. W programie AGS biorą udział Stany Zjednoczone oraz 14 państw europejskich: Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Niemcy, Włochy, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Projekt RAFAGA - w pełni autonomiczny dron bez nawigacji GPS

Następny

Drony Walkera - mniej znana alternatywa dla DJI Phantom

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *