AktualnościSportZe Świata

Wyścigi dronów będą oficjalną dyscypliną sportową

Dobra informacja dla wszystkich racer’ów, którzy w dronach umiłowali sobie przede wszystkim małe rozmiary i duże prędkości, czyli wyścigi dronów w klasie 250 i zbliżonych oraz indywidualne popisy freestyle’owe. Międzynarodowa Komisja Modelarska CIAM FAI odpowiedzialna za całościową organizację międzynarodowych modelarskich zawodów lotniczych zgodnie z zasadami FAI (Fédération Aéronautique Internationale) jest w trakcie tworzenia regulaminu dla oficjalnych zawodów dronów.

Dokument będący szkicem regulaminu można pobrać tutaj: www.fai.org/downloads/ciam/drone_draft_rule. Jest on podpisany datą 1 maja 2015 (edycja 1 regulaminu) zatem prace nad nim trwają już ponad pół roku. Póki co w regulaminie uwzględniono dwa rodzaje zawodów: FPV Racing, czyli wyścigi dronów FPV w trzech klasach (Limited Mini, Unlimited Mini oraz Open), a także Freestyle Aerobatics dla dronów o maksymalnej masie do 2kg i bateriach 4S. O ile naliczanie punktacji w wyścigach jest dość oczywiste i zależne od kolejności dronów na mecie lub uzyskanego czasu, tak zawody we freestylu mają być oceniane pod kątem: trudności, płynności/harmonii wykonywanych figur, kreatywności, precyzji i bezpieczeństwa wykonywanych figur.

Wyścigi dronów

Zarówno wyścigi jak i akrobacje dowolne zostały przez komisję CIAM FAI sklasyfikowane jako „centest events” (w punkcie 9.), czyli tłumacząc wprost – zawody sportowe. Ale regulamin zawiera jeszcze punkt 10. – „Recreational events”, czyli imprezy rekreacyjne. W tym punkcie opisano konkretne zadania do zrealizowania przez drony na zawodach rozgrywanych w ramach takich imprez: Fast and Precise, Ground targets to find, Ground targets to find, Slalom, Tunnel, Pylon race, Pyloon oraz Multi Tasks. Zainteresowanych odsyłam do oryginału dokumentu.

Konkurencja Fast and Precise
Konkurencja Fast and Precise – opis toru i bramek

Oczywiście wyścigi dronów są rozgrywane obecnie i to już od dłuższego czasu, organizowane przez samych zawodników i ogólnie pasjonatów latania małymi ścigaczami FPV. Teraz ci zawodnicy będą mogli się sprofesjonalizować i brać udział w międzynarodowych oficjalnych zawodach organizowanych prze FAI. Warunkiem będzie jednak przystąpienie do Aeroklubu Polskiego, z ramienia którego wystawiani są zawodnicy do zawodów.

Zainteresowanych wyścigami dronów zachęcam również do przeczytania innych artykułów w tej tematyce:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

"Rynek dronów w Polsce 2015" - recenzja raportu Instytutu Mikromakro

Następny

Magazyn Drony Nr 1 - recenzja czasopisma

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *