AktualnościZ Polski

Studenci z JEDI i ich drony

JEDI-kolo-naukowe-Politechniki-Wroclawskiej

JEDI – tak (oryginalnie) nazywa się koło naukowe studentów z Politechniki Wrocławskiej, którzy konstruują drony. JEDI to w tym przypadku skrót od „Just Everybody Drone It”. Należący do koła studenci uczęszczają na różne kierunki m.in. mechanikę, elektronikę, automatykę, robotykę. Jak sami mówią – do wyglądu swoich dronów nie przykładają specjalnej uwagi podobnie jak do stosowanych silników, ram czy regulatorów. Korzystają z gotowych rozwiązań a dzięki temu całą swoją energię i czas mogą poświęcić na programowanie i rozwijanie sztucznej inteligencji swoich dronów.

Mimo, że koło naukowe JEDI istnieje bardzo krótko (powstało w lutym tego roku) to jego członkowie już wygrywają konkursy związane z budową i oprogramowaniem dronów. Tydzień temu przywieźli pierwszą nagrodę z Droniady 2014 organizowanej w Krakowie. JEDI zaprezentowało tam dron z automatyczną funkcją startu i lądowania oraz możliwością odbierania i wysyłania SMSów ze swoją aktualną pozycją GPS co ma zapewnić, że w ten sposób nawet przy utracie sygnału RC będzie można je odnaleźć. Dzięki nagrodzie ufundowanej przez amerykańską firmę SAP Software&Solutions członkowie koła JEDI przejdą specjalne szkolenia oraz pojadą na konferencję do Berlina.

Jak mówi opiekun koła – dr inż. Bogusław Szlachetko – studenci nie chcą konkurować swoimi dronami jeśli chodzi o możliwości nagrywania z ich pokładów filmów czy robienia zdjęć. Interesują ich przede wszystkim inteligentne systemy na pokładzie drona takie jak np. ostatnio rozwijany przez nich system automatycznego rozpoznawania obiektu i jego śledzenie. Aktualnie studenci skonstruowali już 3 prototypy takiego drona, czwarty jest w trakcie testowania. Zastosowanie tego rodzaju systemów może być w przyszłości powszechne, a trzeba przyznać, że obecnie nie ma zbyt wielu projektów dronów, które poświęcałyby temu uwagę i rozwijały tego typu funkcjonalności.

A poniżej próbka możliwości drona skonstruowanego przez studentów z JEDI:

Poprzedni

Futurystyczny fotel operatora drona. Koncept firmy Thales Group.

Następny

InPost użyje dronów do przesyłania paczek?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *