AktualnościZ Polski

Studenci z JEDI i ich drony

JEDI-kolo-naukowe-Politechniki-Wroclawskiej

JEDI – tak (oryginalnie) nazywa się koło naukowe studentów z Politechniki Wrocławskiej, którzy konstruują drony. JEDI to w tym przypadku skrót od „Just Everybody Drone It”. Należący do koła studenci uczęszczają na różne kierunki m.in. mechanikę, elektronikę, automatykę, robotykę. Jak sami mówią – do wyglądu swoich dronów nie przykładają specjalnej uwagi podobnie jak do stosowanych silników, ram czy regulatorów. Korzystają z gotowych rozwiązań a dzięki temu całą swoją energię i czas mogą poświęcić na programowanie i rozwijanie sztucznej inteligencji swoich dronów.

Mimo, że koło naukowe JEDI istnieje bardzo krótko (powstało w lutym tego roku) to jego członkowie już wygrywają konkursy związane z budową i oprogramowaniem dronów. Tydzień temu przywieźli pierwszą nagrodę z Droniady 2014 organizowanej w Krakowie. JEDI zaprezentowało tam dron z automatyczną funkcją startu i lądowania oraz możliwością odbierania i wysyłania SMSów ze swoją aktualną pozycją GPS co ma zapewnić, że w ten sposób nawet przy utracie sygnału RC będzie można je odnaleźć. Dzięki nagrodzie ufundowanej przez amerykańską firmę SAP Software&Solutions członkowie koła JEDI przejdą specjalne szkolenia oraz pojadą na konferencję do Berlina.

Jak mówi opiekun koła – dr inż. Bogusław Szlachetko – studenci nie chcą konkurować swoimi dronami jeśli chodzi o możliwości nagrywania z ich pokładów filmów czy robienia zdjęć. Interesują ich przede wszystkim inteligentne systemy na pokładzie drona takie jak np. ostatnio rozwijany przez nich system automatycznego rozpoznawania obiektu i jego śledzenie. Aktualnie studenci skonstruowali już 3 prototypy takiego drona, czwarty jest w trakcie testowania. Zastosowanie tego rodzaju systemów może być w przyszłości powszechne, a trzeba przyznać, że obecnie nie ma zbyt wielu projektów dronów, które poświęcałyby temu uwagę i rozwijały tego typu funkcjonalności.

A poniżej próbka możliwości drona skonstruowanego przez studentów z JEDI:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Futurystyczny fotel operatora drona. Koncept firmy Thales Group.

Następny

InPost użyje dronów do przesyłania paczek?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *