AktualnościZ Polski

Pierwsza w Polsce olimpiada dronów

Wszystko wskazuje na to, że 9 czerwca 2018 odbędzie się pierwsza w Polsce olimpiada dronów i to pod patronatem DroneRadar! Oficjalnie została nazwana Olimpiada DroneRadar i zostanie rozegrana na zakończenie tegorocznej edycji Droniady 2018.

Impreza będzie otwarta dla szerokiej publiczności i będzie mieć charakter zawodów „open” – czyli może wystartować każdy. Na czym będzie polegać?

Citius-Altius-Fortius

„Citius-Altius-Fortius” oznacza z łaciny „szybciej, wyżej, mocniej” i jest to motto olimpijskie, dewiza igrzysk olimpijskich. Pod takim samym hasłem – jak przystało na olimpiadę – odbędzie się również Olimpiada DroneRadar.

Citius to wyścig na ćwierć mili, czyli 402,33m. W jednym biegu będą startować dwaj zawodnicy, czy raczej – ich drony. Konkurencję wygra ten zawodnik, którego maszyna w locie autonomicznym na zadanej wysokości najszybciej pokona trasę wyścigu.

Altius będzie konkurencją, w której zadaniem dronów – wiszących na wysokości 5 metrów – będzie utrzymanie się jak najdłużej w powietrzu. Wygra ta maszyna, która będzie potrafiła utrzymać się najdłużej w zawisie na jednym akumulatorze (z oczywistych względów nie może być zasilana kablem ze stacją naziemną).

Fortis znaczy „silniej” lub „mocniej”. Zadaniem dronów będzie podniesienie na wysokość 5 metrów jak najcięższego ładunku i przelecenie z nim ćwierć mili. Do konkurencji mogą stanąć jedynie maszyny, których masa startowa nie przekracza 25kg łącznie. Wygrywa bezzałogowiec, który wykona zadanie i zarazem uzyska lepszy stosunek masy własnej do podniesionego ładunku.

Dokładny regulamin nie jest jeszcze znany, ma zostać opracowany do końca stycznia. Do zawodów będzie mógł przystąpić każdy spełniający jedynie wymagania konkursu. Dyscypliny nie łączą się tzn. nie trzeba konstruować drona jednego dla wszystkich trzech dycsyplin – można stworzyć maszynę, która podoła najlepiej tylko jednemu zadaniu.

Zawodom towarzyszyć będą również inne atrakcje: pokazy dla służb reagowania kryzysowego (strażaków, grup ratownictwa specjalnego, policjantów), dronoidy gaśnicze, akcje poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem dronów, bikonów i systemów GIS. Więcej szczegółów zostanie podanych bliżej terminu imprezy.

Droniada 2018 potrwa od 7 do 9 czerwca 2018 i zostanie zorganizowana na terenie Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim pod Krakowem. Jej organizatorem jest Fundacja Instytut Mikromakro.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Skutki nowego rozporządzenia BVLOS

Następny

AEROTAIN - najbezpieczniejszy dron do lotów nad ludźmi

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *