AktualnościZ Polski

PansaUTM wdrożony do celów operacyjnych w trzech CTR’ach

Dzień 2.03.2020 r. jest w pewnym sensie dniem historycznym dla polskiej branży BSP. Po testach produkcyjnych systemu PansaUTM przeprowadzonych od grudnia do połowy lutego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uzyskała w piątek zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego na operacyjne wykorzystanie PansaUTM pilotażowo w trzech pierwszych CTR: Modlin, Poznań oraz Bydgoszcz. Od dziś – czyli od 2 marca – koordynacja lotów BSP w tych trzech strefach kontrolowanych lotnisk (CTR) odbywać się będzie poprzez system PansaUTM oraz aplikację DroneRadar.

PansaUTM to prawdopodobnie pierwszy cyfrowy system zarządzania lotami dronów, który wchodzi oficjalnie do użycia operacyjnego. Można zatem śmiało powiedzieć, że Polska jest pionierem tego rozwiązania w skali świata.

W związku z powyższym PAŻP zaktualizował dziś informacje o zasadach wykonywania lotów we wskazanych CTR na swojej stronie internetowej. Wkrótce do tych trzech lotnisk mają dołączyć kolejne.

Kto jeszcze nie miał okazji zapoznać się z PansaUTM oraz aplikacją DroneRadar to czas najwyższy nadrobić zaległości. Posłużyć do tego mogą dwa podręczniki:

  • podręcznik do PansaUTM – do składania dFPL (drone Flight Plan), czyli tworzenia misji, które następnie są wysyłane do PAŻP i tam przetaktycznie akceptowane lub modyfikowane, a dalej przekazywane będą do organów TWR wspomnianych lotnisk w Modlinie, Poznaniu i Bydgoszczy;
  • podręcznik do DroneRadar – aplikacja dobrze znana operatorom, od kilku lat wspiera zarówno amatorów jak i profesjonalistów w rozeznaniu się w zasadach lotów BSP; aplikację należy poprzez numer telefonu przypisać do swojego konta w PansaUTM co umożliwi wybieranie zaakceptowanych planów lotów (misji) w momencie wykonywania check-in’ów z poziomu DroneRadar;

Co do samego systemu PansaUTM – dostęp jest przez przeglądarkę pod adresem: https://utm.pansa.pl/. Z kolei aplikację DroneRadar można pobrać na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Zakończono testy produkcyjne PansaUTM

Następny

Cykl seminariów ULC dla operatorów w sprawie nowych przepisów UE

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *