Prawo

Zasady lotów dronów w CTR – infografika

Co jakiś czas dostaję pytania o to, jak wygląda latanie w CTR’ach – czyli strefach kontrolowanych lotnisk. Po krótkim zastanowieniu doszedłem do wniosku, że problem wynika z faktu, iż część zasad została podana w rozporządzeniu z 8 sierpnia 2016 (Załącznik 1 i 2), ale nie są to wszystkie możliwe sytuacje. W końcu jest jeszcze formularz PAŻP do zgłaszania lotów w CTR, poza tym obowiązuje w niektórych przypadkach europejskie rozporządzenie SERA C.

We wspomnianym rozporządzeniu w Załączniku 1 i 2, w Rozdziale 4 znajdziemy te same zapisy (jedynie inna numeracja podpunktów):

4.1. Modelami latającymi wykonuje się jedynie operacje w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS z zachowaniem następujących warunków:

5/6) w strefie CTR na warunkach określonych przez instytucję zapewniającą służbę ruchu lotniczego;

i dalej

4.3. Warunków, o których mowa w pkt 4.1 ppkt 5/6 (<– dotyczy CTR) nie stosuje się w przypadku wykonywania lotów modelami latającymi, których masa startowa nie przekracza 0,6 kg, w przypadku wykonywania lotów w odległości większej niż 1 km od granicy lotniska lub poza terenem obiektów chronionych przez strefę P do wysokości nie większej niż 30 m lub do wysokości najwyższej przeszkody takiej jak drzewa lub obiekty budowlane znajdujące się w promieniu do 100 m od operatora.

4.4. Warunków, o których mowa w pkt 4.1 ppkt 5/6 (<– dotyczy CTR) nie stosuje się w przypadku wykonywania lotów modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 25 kg w odległości większej niż 6 km od granicy lotniska i do wysokości nie większej niż 100 m nad poziomem terenu.

Powyższe zasady obowiązują również w ATZ, a punkt 4.3 również w strefach P i ADIZ, ale celowo je opuściłem, żeby nie zagmatwać przekazu.

Zatem w powyższych punktach 4.3 i 4.4 mamy opisane konkretne sytuacje, w których możemy latać dronem bez uzyskiwania dodatkowych zgód, na opisanych wyżej zasadach. We wszystkich innych sytuacjach stosuje się punkt 4.1 podpunkt 5/6, czyli: loty w CTR mogą się odbywać „na warunkach określonych przez instytucję zapewniającą służbę ruchu lotniczego”. Jakie to warunki? Wszystko powinna wyjaśnić poniższa infografika:

Zasady lotów dronów w CTR - Lipiec 2017
Zasady lotów dronów w CTR – swiatdronow.pl

Powyższa grafika zawiera podstawowe informacje bez wyjaśnień – gdzie można latać bez uzyskiwania pozwolenia (strefy zielone), gdzie można zdobyć pozwolenie (strefy żółta i szara) oraz gdzie są małe szanse na lot (strefa czerwona) w CTR.

Uzasadnienie sytuacji lotów dronów w CTR, których nie obejmuje rozporządzenie znajdziecie na tej stronie PAŻPu, natomiast tutaj znajdziecie formularz, który należy wysłać do ASM-1 w przypadku chęci odbycia lotów w żółtej i szarej strefie z obrazka.

Powyższa infografika została przed publikacją skonsultowana ze Specjalistą ds. BSP z PAŻP i przy okazji pracownikiem ASM-1 – Maciejem Włodarczykiem – więc jest ona wiarygodna. // Dzięki Maciek!

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

GoolRC G90 Pro od TomTop.com - recenzja

Następny

Zastosowanie BSL w zagadnieniach inżynierskich. Rusza nabór na studia podyplomowe AGH

8 komentarzy

 1. 9 kwietnia 2018 at 22:22 — Odpowiedz

  Czyli w CTR, jak bede mial śk, powyzej 6km, moge latac 100m AGL nawet bez zglaszania na TWR?

  • 10 kwietnia 2018 at 01:39 — Odpowiedz

   Ba – nawet bez ŚK można latać na tych samych zasadach 😉

 2. 23 maja 2018 at 15:47 — Odpowiedz

  Czy te zasady wygladają tak samo w przypadku stref MCTR jak na przykład MCTR EPOK przy lotnisku Gdynia Kossakowo? Czy w MCTR obowiązują inne zasady niż CTR? Nie mogę nic znaleźć na ten temat. Ktoś coś?

  • 25 maja 2018 at 09:37 — Odpowiedz

   MCTR zasady są wg rozporządzenia (Załącznik 6/6a), czyli za zgodą, na potrzeby i na warunkach określonych przez zarządzającego strefą.

 3. 24 marca 2019 at 15:17 — Odpowiedz

  To ja mam pytanie. Jeśli nasza miejscowść leży w strefie CTR to czy STraż miejska badająca dym z kominów lata legalnie? Muszą miec pozwolenia?

  • 29 marca 2019 at 10:05 — Odpowiedz

   W strefie CTR można przecież latać 😉 albo bez pozwolenia np. 6km od lotniska i do 100m wysokości, albo koordynując loty z ASM1/TWR latając bliżej lub wyżej przy lotnisku.

 4. 2 października 2020 at 15:00 — Odpowiedz

  A loty komercyjne bez ŚK w CTR – w strefach oznaczonych na zielono są dozwolone?

  • 3 października 2020 at 07:04 — Odpowiedz

   Bez ŚK w CTR są tak samo dozwolone jak z ŚK, zasady są te same.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *