AktualnościWydarzeniaZ Polski

XI Droniada zapowiedziana – 3-9.06.2024 r.

Wprawdzie do czerwca 2024 r. jeszcze daleko, ale organizatorzy Droniady zapowiedzieli jej kolejną XI – edycję! Odbędzie się w Parku Śląskim na Polach Marsowych w Chorzowie w dniach 3-9.06.2024 r. w kilku formatach, które sprawdziły się w poprzednich edycjach tej imprezy.

Droniady jako jednej z największych imprez dronowych w Polsce nie trzeba nikomu przedstawiać. Organizowana już od 10 lat przez Fundację Instytut Mikromakro w przyszłym roku będzie mieć swoją 11. edycję. Na miejsce XI Droniady organizatorzy wybrali Pola Marsowe w Parku Śląskim w Chorzowie – w tym samym miejscu odbywał się jubileuszowa zeszłoroczna edycja.

Organizatorzy kontynuują rozwój trzech formatów w ramach Droniady: Droniadę Challenge – konkurs główny dla zespołów, oraz Droniadę Tech – część konferencyjna, Droniada Expo & Kids – finał ostatniego dnia Droniady przypadający na niedzielę.

Droniada Challenge

Droniada Challenge to konkurs dla zespołów projektowych, których zadaniem jest stworzenie bezzałogowego systemu do rozwiązywania problemów postawionych przez organizatorów w czterech fakultatywnych konkurencjach. Piątą obowiązkową „konkurencją” jest pokaz (demo) opracowanego systemu.

Cztery konkurencje zapowiedziane w ramach XI Droniady to: Kopalnie marsjańskie, Inspekcja, Turniej „Fly to rescue” oraz Sztafeta.

1. Kopalnie marsjańskie

1. Rozpoznaj w sposób automatyczny na podstawie koloru, które skały (piłki tenisowe) można zabrać do lądowników marsjańskich (niebieskie beczki) stojących 15 metrów od górnej krawędzi pól A – B – C.

2. Przygotuj drona, który przeniesie skały do lądownika w następującej kolejności: najpierw skałę niebieską, potem skałę ceglaną, wreszcie czarną. Skałę może podjąć i załadować na drona łazik marsjański.

3. Wrzuć celnie skały do lądownika.

4. Wygra ten, kto najszybciej przeniesie właściwe skały (piłki) do lądownika (beczek) i nie naruszy przestrzeni misji sąsiednich pól.

2. Inspekcja

W trzech seriach lotów wykryj zmiany statyczne i dynamiczne w obiekcie infrastruktury krytycznej w stosunku do lotu nr ZERO za pomocą dronów i AI. To połączenie konkurencji “Rurociąg” i “Intruz” z poprzednich lat.

3. Turniej „Fly to Rescue”

Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Na dwóch torach ukrywamy w wiadrach zdjęcia lub różne przedmioty. Należy odnaleźć poszukiwany obraz/przedmiot zgodnie ze wzorem. Na poziomie półfinałów i finałów wzorcowe zdjęcia/przedmioty mogą być w innym stylu/ujęciu niż ukryte w wiadrach.

4. Sztafeta

W nocnych lotach długodystansowych w Parku Śląskim rozstaw po cztery świetlne bikony (np. drony-racery, świecące diody lub latarki), by ułatwić ratownikom poszukiwania w mgle. Wygra ten, kto celniej, bezpieczniej i najszybciej rozstawi świetlną linię według ustalonych koordynatów.

Więcej szczegółów dotyczących poszczególnych konkurencji znajduje się w prezentacji organizatorów dostępnej tutaj.

Droniada Tech i Expo&Kids

Konferencja Droniada Tech w roku 2024 będzie poświęcona o transporcie autonomicznym pod hasłem „Roboty na drodze”. Odbędzie się ona we czwartek 6 czerwca i piątek 7 czerwca 2024.

Droniada Expo & Kids to wielki finał całego wydarzenia i zarazem pokazy przemysłu przyszłości, w tym dronów i robotów zaplanowane zostały na niedzielę 9 czerwca 2024.

Pomoc w finansowaniu XI Droniady

Finansowanie społecznościowe jest nadzieją dla jej na organizację imprezy na jeszcze większą skalę niż dotychczas. Organizator –  Fundacja „Instytut Mikromakro” – będzie wdzięczny za każdą wpłaconą złotówkę. Zachęcamy do wsparcia zbiórki: https://zrzutka.pl/huz2t4

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Mistrzostwa Świata FAI 2023 w Wyścigach Dronów - 6-9.10.2023 r.

Następny

Mistrzostwa Świata w Wyścigach Dronów FAI 2023 - wyniki

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *