AktualnościZ Polski

Wraca funkcjonalności DroneTower

Po 10 dniach od pechowej premiery nowej aplikacji DroneTower do zgłaszania lotów dronów (przestała działać w pierwszym dniu, choć jeszcze zdążyłem ją przetestować) – dnia 25 kwietnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zakomunikowała możliwość korzystania z aplikacji do formalnego zgłaszania lotów. Na czas „awarii” służyło do tego poprzednie narzędzie checkin.pansa.pl.

Ostatnie półtora tygodnia musiało być ciężkie dla wielu pracowników Działu BSP w PAŻP, w szczególności tych odpowiedzialnych za działanie aplikacji DroneTower, która tuż po konferencji prasowej Ministra Infrastruktury przed siedzibą PAŻP przestała działać. Jeszcze tego samego dnia Agencja ogłosiła „przerwę techniczną” i przywrócono funkcjonowanie zgłoszeń lotów BSP w serwisie checkin.pansa.pl, który rano tego dnia został „wyłączony” a już po południu z powrotem „włączony” z powodu niepoprawnego działania DroneTower.

W międzyczasie ze strony użytkowników posypały się gromy w stronę Agencji, a na aplikacji nie zostawiono „suchej nitki” (ocena użytkowników w Google Play wzrosła do 1.6/5 z 1000 opinii i ponad 10000 pobrań, w App Store – 1.1/5). Ostatecznie po równych 10 dniach przywrócono pełną funkcjonalność aplikacji, która w tym czasie doczekała się trzech aktualizacji (na ten moment najnowsza wersja to 1.0.3 z 24.04.2024 r.).

Na ten moment oba narzędzia tj. nowa aplikacja DroneTower i „stary” serwis checkin.pansa.pl działają równorzędnie i z obydwu można korzystać do zgłaszania lotów BSP. Wprowadza to jednak zamieszanie, o czym zresztą komunikuje wprost PAŻP na swojej stronie:

Należy pamiętać, iż aplikacja webowa check-in.pansa nie posiada dwustronnej komunikacji między pilotem BSP a Kontrolerem Ruchu Lotniczego, co oznacza, że zgłoszenie za jej pośrednictwem zamiaru lotu w CTR wymaga dodatkowego telefonu na wieżę. Wynika to z faktu, że systemy pracują niezależnie, a więc loty zgłoszone za pośrednictwem checkin.pansa.pl  nie są automatycznie widoczne w aplikacji DroneTower i na odwrót.

https://www.pansa.pl/ponowne_dronetower/

Teraz pozostaje trzymać kciuki, że nie będzie kolejnej „przerwy technicznej” i ostatecznie DroneTower będzie jedynym oficjalnym systemem wskazanym przez PAŻP do zgłaszania operacji BSP w Polsce.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

EASA opublikowała nowe Easy Access Rules do 945/947- edycja 04/2024

Następny

Jak dron może uatrakcyjnić Twoje podróże?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *