AktualnościZe Świata

Wirnikowiec napędzany i sterowany jedynie dwoma śmigłami

Student z Uniwersytetu w Pensylwanii – James Paulos – opracował drona, który nie ustępuje swoimi właściwościami lotnymi innym wielowirnikowcom, a wykorzystuje do lotu jedynie dwa śmigła. Co więcej można go stworzyć z kilku prostych części, które można wydrukować na drukarce 3D.

W odróżnieniu od klasycznych wielowirnikowców, które obracają się i pochylają za sprawą różnych prędkości obracających się śmigieł, w dwuwirnikowcu zaprojektowanym przez Paulos’a zmiana kierunku odbywa się poprzez nachylenie wirnika.

Maksymalnie uproszczony design, uproszczone sterowanie i pozbycie się niepotrzebnych części zdecydowanie obniża koszt konstrukcji, tym bardziej, że wspomnianą konstrukcję można sobie w całości wydrukować na drukarce 3D. Niestety zawsze jest „coś za coś”, ale na szczęście w tym przypadku za uproszczoną konstrukcję przyjdzie płacić cenę samym wynalazcom – aby sterowanie dwuwirnikowcem były przyjemne i proste dla użytkownika wymaga bardziej skomplikowanego oprogramowania. Jednak jak zapowiada konstruktor James Paulos prace będą kontynuowane, aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów.

A oto jak działa ten nowy projekt wirnikowca autorstwa James’a Paulos’a:

Naukowe opracowanie tematu mikro-dronów o takim układzie napędowym znajduje się tutaj.

Poprzedni

Ra'ad-85 - irański dron "kamikadze"

Następny

FAA wydała pojedyncze zezwolenia na loty dronami

1 Komentarz

  1. 29 stycznia 2015 at 17:58 — Odpowiedz

    A czy jest oficjalne źródło, z jakąś instrukcją czy poradnikiem wynalazcy jak te części do budowy drona wydrukować?

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *