Pomiary z powietrzaRolnictwoZastosowania dronów

Trigger Composites – pionier produkcji dronów na polskim rynku

EasyMap UAV - dron do tworzenia map firmy Trigger Composites
EasyMap UAV – dron do tworzenia map firmy Trigger Composites

 

Firma Trigger Composites powstała w 2006 roku w Grodzisku Dolnym niedaleko Leżajska. Pierwsze drony opuściły progi firmy na przełomie 2010 i 2011 roku gdy ze świata dochodziły pierwsze sygnały o narodzinach produkcji dronów cywilnych. Właścicielem Trigger Composites jest Tomasz Maik, który dowodzi swoim 10-osobowym zespołem. Jak sam podkreśla firma Trigger Composites to nie tylko drony, ale również… poduszkowce, a także produkcja kompozytowych części do samolotów, samochodów wyścigowych i pociągów.

Drony produkowane przez Trigger Composites to przede wszystkim drony do pomiarów z powietrza: dla geodezji, do tworzenia ortofotomap i modeli terenu itp. Jednym z flagowych dronów Trigger Composites przeznaczonych do takich celów jest EasyMap UAV.

 

Pteryx - dron rolniczy firmy Trigger Composites
Pteryx – dron rolniczy firmy Trigger Composites

 

Drugim flagowym dronem firmy z Podkarpacia jest Pteryx – dron dla rolnictwa np. wykorzystywany w badaniu stanu zdrowia roślin. Do tego celu wykorzystywane są kamery multispektralne, które widzą obrazy w paśmie bliskim podczerwieni. Zdjęcia wykonywane przez tego typu kamerę wykorzystuje się do stworzenia mapy w podczerwieni oraz mapy tradycyjnej z zwykłych zdjęć. W kolejnym kroku obie mapy nakładane są na siebie i to dopiero daje nam obraz pozwalający określić „stan zdrowia” roślin uprawnych. Dzięki temu rolnicy mogą zaplanować większe lub mniejsze nawożenie, opryski itp. na określonych fragmentach pola co pozwala zaoszczędzić sporo wydatków na ten cel. Zdjęć pól uprawnych z powietrza robionych z drona używa się również przy ocenie szkód wyrządzanych plonom przez dzikie zwierzęta.

 

 

Firma Trigger Composites może mówić już o sporym sukcesie komercyjnym swoich dronów. Prócz użytkowania ich do zleceń na terenie Polski drony te są wykorzystywany także w USA, w Afryce oraz Azji (Malezja, Filipiny).

Z firmą związana jest również spółka Fotomapy, której początek datuje się na 2012 rok. Spółka – jak łatwo się domyślić – świadczy usługi wykonywania zdjęć i map przy pomocą dronów – jest kierowana do firm lub osób indywidualnych, których nie stać bądź nie mają potrzeby zakupu i nauki obsługi drona, a potrzebują jedynie jednorazowych usług z nimi związanych.

Więcej na stronie http://www.trigger.pl.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

The Pocket Flyer - przewodowy dron od CyPhy Works

Następny

Dron ratowniczy - latający defibrylator Aleca Momonta

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *