AktualnościRecenzjeZ Polski

Test technologii RealSense w Yuneec Typhoon H Pro

Jakiś czas temu na łamach Świata Dronów została opublikowana obszerna recenzja z pierwszymi testami drona Yuneec Typhoon H od firmy FLYPROJECT. Tamtejszy opis zawierał jedynie wzmianki o RealSense w kontekście Yuneec, ponieważ premierowe drony Yuneec Typhoon H weszły do sprzedaży bez tej technologii. Ostatecznie doczekaliśmy się Yuneec Typhoon H Pro wyposażonego w system Intel RealSense. Jak on działa?

Intel w 2015 roku poszukiwała partnera w segmencie dronów konsumenckich. W kręgu zainteresowań Intela były układy elektroniczne zawarte w dronach. Legenda głosi, że zarządowi Intela szczególnie przypadła do gustu prezentacja modelu Yuneec Typhoon Q500 4K. W dodatku przypadła do gustu do tego stopnia, że Intel postanowił zainwestować w Yuneec kwotę rzędu…60 mln dolarów na dalszy rozwój firmy. Tak podawały oficjalne źródła – nieoficjalnie wiemy od kolegów z Yuneec, że kwota ta była sporo wyższa. Zainwestowane pieniądze pozwoliły na niesamowity rozwój bezzałogowców Yuneec, a szczególnie technologii omijania przeszkód. I tutaj właśnie dochodzimy do sedna. Współpraca Yuneec z Intelem za owocował najbardziej rozwiniętym systemem omijania przeszkód czyli właśnie Intel RealSense.

Yuneec Typhoon H Pro RealSense

Czy faktycznie Yuneec Typhoon H Pro z Intel RealSense tak doskonale omija drzewa oraz inne przeszkody, jak to przedstawiono podczas pierwszych prezentacji systemu?

Jak działa technologia RealSense?

RealSense to technologia, która zrewolucjonizuje sposób korzystania nie tylko z dronów, ale również laptopów, telefonów i innych nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Skupmy się jednak stricte na dronach i wykorzystaniu RS w tym aspekcie, ponieważ jako firma FLYPROJECT znamy się na nich najlepiej. Zatem czym jest ten RealSense?

W skrócie – RS to system sensorów, na który składa się kamera światła dziennego, kamera działająca w podczerwieni oraz projektor światła laserowego. W praktyce RealSense buduje model świata w technologii 3D, co umożliwia podejmowanie inteligentnych decyzji i tworzenie tras pozwalających omijać przeszkody. Dodatkowo, zapamiętuje środowisko w którym lata i zapamiętuje już raz ominięte przeszkody i automatycznie będzie wiedział jak je omijać. Pierwszy model, który został wyposażony w technologię RealSense to Yuneec Typhoon H Professional RealSense.

Test systemu RealSense

Celem testu było sprawdzenie działania RealSense w praktyce. W tym celu wykorzystaliśmy tryb lotu „Watch me”, który polega na takim ustawieniu kamery, by cały czas była skierowana na operatora. Do obiektywnego testu wybraliśmy środowisko naturalne w postaci zadrzewionego terenu. Pewnie większość z Was właśnie w takim otoczeniu będzie wykorzystywało własnego drona. Próbowaliśmy „zgubić drona” cały czas biegając pomiędzy drzewami i chowając się za nimi – Typhoon H jednak za każdym razem znał naszą pozycję, a do tego omijał wszystkie przeszkody na swojej drone ani razu nie stwarzając zagrożenia. W trybie „Watch me” bardzo fajną opcją jest stałe „trzymanie w kadrze” śledzonego obiektu (nie ważne w jakim kierunku akurat się porusza dron względem operatora) – dzięki temu dron zawsze leci czujnikami RealSense do przodu, co pozwala omijać bezpiecznie przeszkody.

Podsumowanie

Mimo długiego oczekiwania na Yuneec Typhoon H Pro z czujnikami RealSense, Yuneec wynagrodził nam to w postaci kompletnego i dopracowanego rozwiązania. Podczas całego testu, RealSense ani razu nie zawiódł nas i nie doprowadził do groźnej sytuacji. Obecnie RealSense jest najbardziej zaawansowaną technologią stosowaną w dronach, którą realnie możemy wykorzystać do wykonania jeszcze lepszych i dynamiczniejszych ujęć z powietrza.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Mavic Pro - nowy kompaktowy dron DJI

Następny

Strefa Dronów na Targach Mobile-IT

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *