AktualnościZ Polski

Statystyka zarejestrowanych operatorów i pilotów w Polsce – stan na 6.11.2023 r.

Podczas minionego seminarium Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla podmiotów szkolących i egzaminujących (więcej o wnioskach z niego płynących jest opisane tutaj) zostały podane oficjalne statystyki zarejestrowanych operatorów SBSP i pilotów BSP w polskim systemie drony.ulc.gov.pl. A więc ilu jest w Polsce pilotów BSP i operatorów SBSP?

Prócz samych rejestracji przedstawiono również liczbę pilotów posiadających poszczególne uprawnienia A1-A3 w kategorii otwartej oraz NSTS i STS w kategorii szczególnej.

Ilość STS-01 i STS-02 (można założyć, że osoby posiadające STS-02 mają również STS-01) pokazuje ile osób stare świadectwa kwalifikacji UAVO poddało konwersji do nowych uprawnień – tylko wtedy była możliwość uzyskania uprawnień STS-01/02 bez zdawania nowych egzaminów na dronach klasy C5/C6. Jest to prawie 9,5 tys. pilotów – posiadaczy świadectw UAVO. Na podstawie danych ULC z 31.12.2020 r. ważnych świadectw kwalifikacji było niemal 13 tys., a więc ponad 3 tys. nie konwertowało swoich świadectw do nowych uprawnień.

Ciekawostką są też dane do NSTS-04/08 – to uprawnienia na śmigłowce. W całej Polsce jedynie 9 osób jest przeszkolonych na loty BVLOS śmigłowcami o masie do 25 kg.

Łącznie pilotów zarejestrowanych w systemie jest niemal 166 tys. (wniosek z liczby pilotów posiadających najniższe uprawnienia A1/A3).

Statystyka operatorów i pilotów BSP na dzień 6.11.2023 r.
Źródło: ULC

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Duże zmiany w szkoleniach NSTS/STS od 1.01.2024 r.

Następny

Nowy DJI Dock 2 dla dronów DJI Mavic 3E/T (Matrice 3D/DT)

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *