AktualnościZ Polski

SARUAV w akcji – poszukiwania 3,5-latka w Nowogrodźcu

O zaginięciu 3,5-letniego chłopca o imieniu Kacper media informują od kilku dni. Akcje poszukiwawcze jak do tej pory nie był skuteczne. W minioną środę – 6.05.2020 r. – na prośbę Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu do poszukiwań przyłączyła się Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego w Głogowie przy współpracy z SARUAV – spółką spin-offem Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującą się w poszukiwaniach ludzi z użyciem dronów.

O SARUAV miałem okazję pisać już jakiś czas temu. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli system poszukiwania osób zaginionych, którego główną częścią jest algorytm wykrywania sylwetek ludzi ze zdjęć pozyskanych z drona.

OSP JRS Głogów
Źródło: https://www.facebook.com/OSPJRS/

Zdjęcia wykonywane na miejscu akcji przez drona OSP Jednostki  Ratownictwa Specjalistycznego w Głogowie były przesyłane do Wrocławia i analizowane na bieżąco przez algorytmy SARUAV. Na podstawie raportów zwrotnych sprawdzane były wytypowane miejsca – raz jeszcze na fotografiach, dronem lub też wysyłając w dane miejsce patrol. Aplikacja przeanalizowała prawie 600 zdjęć, dokonaliśmy kilkunastu sprawdzeń. Niestety bez rezultatu.

Było to pierwsze użycie aplikacji SARUAV w rzeczywistej akcji poszukiwawczej. Częstsze wykorzystywanie algorytmów opracowanych w SARUAV w rzeczywistych warunkach poszukiwań z pewnością przyczyniłoby się do ich usprawnienia i poprawienia skuteczności wykrywania sylwetek osób na zdjęciach z dronów. 

Jeśli zajdzie potrzeba OSP JRS Głogów i SARUAV są gotowi do dalszych wspólnych działań.

OSP JRS Głogów

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dron-koliber nagrał kolonię motyli w Meksyku

Następny

Konkurs! Do wygrania 3 x książka "Drony"

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *