AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy – 29.09.2020

Zapraszam na przegląd prasy z 29.09.2020 r. a w nim aktualności z ostatnich dni, z Polski i ze świata oczywiście dotyczące branży bezzałogowców.

Firma Asseco dostarczy mikro-drony dla wojska

Dron klasy mikro od Asseco Poland
Fot. Asseco

Asseco Poland i Inspektorat Uzbrojenia podpisali umowę na dostarczenie 24 bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro dla Sił Zbrojnych RP. Drony będą używane do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych. Będą one wyposażone w sensory pracujące zarówno w świetle widzialnym, jak i w paśmie podczerwieni.  Autorski sprzęt i oprogramowanie będą produkowane w Polsce.

Źródło: https://wgospodarce.pl/informacje/85764-asseco-dostarczy-drony-dla-wojska

Dronoidowy System Dystrybucji Przesyłek firmy Spartaqs

Polska firma Spartaqs z Katowic, w siedzibie której mieliśmy kiedyś okazję gościć (tutaj) opracowała autorski Dronoidowy System Dystrybucji Przesyłek – rozwiązanie, które ma zapewnić szybki i bezobsługowy transport paczek przy pomocy dronów. W testach przeprowadzonych 16 września brała również firma Eagle Wings produkująca ultralekkie samoloty załogowe.

Misja NASA „Dragonfly” wyśle drona na księżyc Saturna

Pierwotnie planowana na rok 2025 misja NASA o kryptonimie „Dragonfly” zakłada wysłanie drona księżyc Saturna o nazwie Tytan, którego otacza atmosfera, a na jego powierzchni znajdują się jeziora w stanie ciekłym. Niestety już wiadomo, że start misji nie nastąpi wcześniej niż w 2027 roku. Sam lot na Tytana potrwa kolejne kilka lat.

Źródło: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/nasa-opoznia-misje-dragonfly-wazka-poleci-na-tytana-w-2027-roku/7btkckl

Najlepsze zdjęcia z drona A.D. 2020 w konkursie Drone Photo Awards

Photo of the year - "Love Heart of Nature " by Jim Picôt

Drone Photo Awards to jeden z najbardziej uznanych na świecie konkursów na najlepsze zdjęcia (i filmy) z drona. Fotografowie z całego świata mają okazję zaprezentować swoje prace w 9 kategoriach fotograficznych i 2 filmowych. Wśród zwycięzców i wyróżnionych w tym roku są również Polacy! 

Sprawdźcie całą galerę zwycięskich prac: https://droneawards.photo/gallery/2020.

Dron „strażnik domu” od Amazon

Firma Amazon pokazała rozwiązanie o nazwie „Always Home Cam”, które łączy ze sobą kamerę do monitoringu mieszkania z latającym dronem. Niby nic nadzwyczajnego, ale wg Amazon dron działa zupełnie samodzielnie, niemal autonomicznie patrolując mieszkanie i reagując na jakiekolwiek nieuprawnione wejścia (poprzez zintegrowanie go z czujnikami ruchu lub domowym alarmem).

Koszt „Always Home Cam” od Amazon ma wynosić około $249.

Arrow Drone Zone – pierwszy na świecie komercyjny korytarz dla dronów

Operatorem oraz zarządcą Arrow Drone Zone będzie firma Altitude Angel, która jest jednocześnie producentem platformy UTM – GuardianUTM O/S. UTM będzie wykorzystany do monitorowania lotów w powstałej strefie. Sama strefa będzie liczyć 8 km długości i 500 m szerokości i będzie wykorzystywana głownie do automatycznych lotów BVLOS.

Strefa będzie otwarta dla każdej firmy, która przejdzie integrację techniczną.

Źródło: https://www.connecttvt.co.uk/blog/arrow-drone-zone-will-enable-automated-drones-and-general-aviation-to-harmoniously-co-exist-in-a-real-world-environment

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Promocja na drony Autel EVO II - gratisy lub zniżki do 50%

Następny

Międzynarodowa ankieta dronowa UVSI

1 Komentarz

  1. 8 października 2020 at 10:47 — Odpowiedz

    Zwycięskie zdjęcie w konkursie widziałem już kilka razy i za każdym razem jestem po wrażeniem, że autorowi udało się ująć na fotografii rekina. Zajmuję się trochę fotografią i chyba teraz już muszę zainwestować w DJI Mavic, bo drony są naszą przyszłością.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *