AktualnościBudownictwoLeśnictwoRolnictwoZastosowania dronówZe Świata

Parrot pokazał dwa nowe drony: dla strażaków i rolników

Parrot Bebop-Pro Thermal i Parrot Bluegrass to dwa nowe drony francuskiego producenta, który kontynuuje wprowadzanie na rynek swoich małych bezzałogowców dedykowanych bardzo konkretnym grupom odbiorców. Prócz dwóch nowości w swojej ofercie Parrot ma już model Disco-Pro AG dla rolnictwa oraz Bebop-Pro 3D Modeling dla nieruchomości i budownictwa.

Skupmy się jednak na dwóch najnowszych propozycjach Parrota. Pierwszy z nich – Bebop-Pro Thermal to zaktualizowana wersja dobrze wszystkim znanego Bebop’a, który na rynku jest już od kilku ładnych lat. Nowy Bebop-Pro Thermal został wyposażony w tradycyjną kamerę 14MP oraz kamerę termowizyjną Flir One Pro. Dron może unosić się w powietrzu 25 minut na jednym pakiecie, w zestawie jest ich 3, poza tym Skycontroller 2 oraz plecak do transportu całego zestawu. Taki pakiet został wyceniony na $1400, a w sprzedaży pojawi się już w listopadzie.

Druga nowa propozycja firmy Parrot to Bluegrass dedykowany przede wszystkim dla rolników. Bluegrass może zrobić nalot na 30 hektarów pola na wysokości 70m podczas lotu na jednej baterii.

Dron został wyposażony w kamerę HD oraz dobrze już znany opracowany przez Parrota sensor o nazwie Sequoia, który można nabyć również osobno. Sequoia to kamera multispektralna, która składa się z 4 różnych wąskopasmowych kamer (Red, Green, Red Edge i Near Infrared) plus klasycznej kamery RGB 16MP, poza tym ma obsługę Wi-Fi, USB i wbudowaną pamięć 64 GB. Dodatkowym elementem montowanym od góry (na dronie) jest czujnik światła (Sunshine Sensor – mierzący natężenie światła R, G i B) z własnym odbiornikiem GPS, IMU, kompasem i dodatkowym slotem na kartę SD.

Na podstawie pomiarów odbijanego przez rośliny światła można ocenić jakość upraw i precyzyjnie dostosować konieczną ilość oprysków. To w naturalny sposób daje oszczędności w postaci mniejszej ilości zużytych pestycydów. Poza tym rolnik ma stałą kontrolę nad swoją uprawą, a jej przeglądy z powietrza z użyciem drona są szybkie i bezproblemowe.

Parrot Bluegrass
Parrot Bluegrass

Wracając jeszcze do samego Parrot Bluegrass – w zestawie z dronem klient otrzymuje również oprogramowanie do planowania trasy przelotu nad swoim polem. Bluegrass wykonuje nalot automatycznie więc umiejętność manualnego pilotażu nie jest nawet wymagana (choć jest możliwa). Cena tego drona ma wynosić $5000 i podobnie jak Bebop-Pro Thermal trafi do sprzedaży już w listopadzie.


Francuska firma Parrot próbuje zawalczyć o rynek dronami dedykowanymi do wąskich grup odbiorców i choć potencjanych klientów jest znacznie mniej niż na popularne komercyjne drony do filmowania, to może być dobry krok do wyjścia tej firmy z dołka. Pamiętajmy, że z początkiem tego roku firma zwolniła aż 35% pracowników z racji problemów finansowych. Drony Parrota nie dały sobie rady z popularnością dronów DJI, więc firma postanowiła zawalczyć o węższy rynek specjalnych zastosowań BSP.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Czy policja może kontrolować świadectwo kwalifikacji UAVO?

Następny

Magazyn Wojskowy odc. 21 - Bezzałogowe statki powietrzne

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *