AktualnościZ Polski

Nowy przewodowy dron CableGuard firmy FlyFocus

Nowy dron CableGuard firmy FlyFocus to bezzałogowy statek powietrzny, zasilany przewodowo z możliwością automatycznego odłączenia przewodu i przeznaczony do użytku cywilnego oraz przez służby porządkowe.

Dron CableGuard w trybie zasilania przewodowego może unosić się na wysokości do 70 m przez dowolnie długi czas. Po wydaniu odpowiedniej komendy kabel zostaje automatycznie odłączony, pozwalając dronowi na swobodny lot i śledzenie obiektu nawet przez 30 minut.

Moc 5 kW, z którą pracuje CableGuard sprawia, że jest to najmocniejszy zasilany przewodowo dron dostępny obecnie na rynku. Takie parametry udało się uzyskać firmie FlyFocus dzięki zastosowaniu izolowanych, regulowanych przetwornic stałoprądowych DCM firmy Vicor, które obsługują zasilanie silnika i elektroniki drona mocą dostarczaną przewodem.

Wyzwania stojące przed zasilanymi przewodowo dronami i wkład firmy Vicor

W trybie pracy z zasilaniem przewodowym, silniki i elektronika drona są zasilane za pomocą energii dostarczanej kablem, podawanej pod napięciem 400 VDC ze stacji na ziemi. Dzięki temu urządzenie jest w stanie prowadzić monitoring praktycznie bez końca, z okazjonalnym lądowaniem na potrzeby przeglądów konserwacyjnych.

W momencie odpięcia drona w celu swobodnego lotu, wbudowane baterie błyskawicznie i bez żadnych przerw przejmują zadanie zasilania pojazdu. Pozwala to na nawet 30 minut lotu, jeśli urządzenie wyposażono w pojedynczą kamerę do filmowania w dzień. W przypadku wyposażenia drona w kamerę termiczną i kamerę dzienną, maksymalny czas lotu wynosi 20 minut.

DroneTech World Meeting - Toruń 2019
Dron przewodowy firmy FlyFocus na DroneTech World Meeting – Toruń 2019

Dzięki ośmiu silnikom dron może bezpiecznie lądować, nawet jeśli dwa z nich przestaną działać. Spośród dostarczanych w zestawie kamer, dzienna ma rozdzielczość Full HD, 10-krotny zoom optyczny i 4-krotny zoom cyfrowy. Natomiast nocna kamera na podczerwień cechuje się rozdzielczością 640 linii i obsługuje 4-krotny zoom cyfrowy.

To właśnie dzięki dużej mocy, firma FlyFocus mogła zastosować kamery lepszej jakości, a w tym ciężkie, chłodzone kamery na podczerwień czy też kamery z większą możliwością przybliżania obrazu. Ponadto możliwe jest montowanie dodatkowych ładunków.

Przetwornice marki Vicor zastosowane w dronach

W systemie zasilania drona zastosowano izolowane, regulowane przetwornice stałoprądowe marki Vicor, które dostarczają prąd do silników i reszty elektroniki urządzenia. Obniżają napięcie 400 VDC z kabla do poziomu wykorzystywanego przez obwody urządzenia. Oparcie systemu o tak wysokie napięcia zmniejsza prąd płynący przez przewód, co prowadzi do strat mocy na nim. Oznacza to, że możliwe jest użycie znacznie mniejszego i lżejszego kabla, co zawsze stanowi korzyść w aplikacjach lotniczych tego typu.

Warto dodać, że gęstość mocy układów serii DCM jest znacznie wyższa niż w produktach innych dostawców, oferujących komponenty firmie FlyFocus. Ten fakt, wraz z wysoką sprawnością energetyczną, pozwolił na zmieszczenie ośmiu 600-watowych modułów w ograniczonej przestrzeni pod dronem i zastosowanie jedynie dwóch radiatorów/wentylatorów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat modułów przetwornic DCM firmy Vicor, odwiedź stronę http://www.vicorpower.com/dc-dc/isolated-regulated/dcm.

DroneTech World Meeting - Toruń 2019

Źródło: https://mikrokontroler.pl/2020/11/25/flyfocus-opracowuje-zasilany-przewodowo-dron-z-mozliwoscia-odlaczenia-przewodu-pozwalajacy-na-prowadzenie-krytycznie-waznego-monitorowania/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Jakiego drona kupić na początek?

Następny

Black Week w Navigate: DJI Phantom 4 RTK + Pix4Dmapper w promocji

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *