AktualnościZ Polski

Nadchodzące wakacje ciężkie dla droniarzy

Wydawałoby się, że wakacje w tym roku, to idealny czas, by w końcu udać się na wypoczynek i trochę polatać swoimi dronami. I tak w rzeczywistości jest! Niestety nie wszędzie i nie wszystkim będzie dane polatać „gdzie tylko nam się podoba”.

Po pierwsze: loty w miastach powyżej 25 tyś. mieszkańców

O ile do tej pory nie było większego problemu z uzyskaniem legalnie pozwoleń od ULC na loty w tzw. strefach ograniczonych R nad miastami powyżej 25 tyś. mieszkańców, tak teraz ULC odmawia wystawiania takich zgód operatorom bez świadectw kwalifikacji UAVO. Ta sytuacja obowiązuje już przynajmniej 2-3 tygodnie, a informacja o takim stanie rzeczy została potwierdzona przez wielu użytkowników dronów, którzy starali się o takie zgody bez posiadania UAVO. Niestety operatorom latającym wyłącznie rekreacyjnie i nie posiadającym UAVO nie będzie dane (legalnie…) polatać w średnich i dużych miastach.

Po drugie: Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży

Tzw. DORSZ (brzmi świetnie!) czyli Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wprowadziło na czas obydwu imprez znaczące ograniczenia w ruchu lotniczym. W telegraficznym skrócie:

  • Szczyt NATO w Warszawie 7-10 lipca 2016 r. – zakaz lotów w tym czasie w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego;
  • Światowe Dni Młodzieży 25 lipca – 1 sierpnia 2016 r. – zakaz lotów w tym czasie czasie w promieniu 100 km od Błoni Krakowskich oraz 50 km od Jasnej Góry;

Powyższe zakazy dotyczą w szczególności lotnictwa ogólnego, modeli latających, bezzałogowych statków powietrznych „dronów”, paralotni itp.

Co ważne:

Zakaz lotów „dronów” dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez PAŻP długo terminowe warunki lotów w przestrzeniach kontrolowanych CTR. Oczywiście odnosi się to zarówno do lotów rekreacyjnych, sportowych jak i komercyjnych.

Z zakazu wyłączone są niektóre rodzaje statków i operacji lotniczych: loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lotnictwa państwowego, loty SAR, loty wojskowe, policyjne, straży pożarnej, rejsowe i czarterowe loty samolotów pasażerskich.

Światowe Dni Młodzieży 2016 - zakaz lotów dronów

Szczyt NATO w Warszawie 2016 - zakaz lotów dronów
Szczyt NATO w Warszawie 2016 – zakaz lotów dronów

Po trzecie: zakaz lotów dronów nad Festiwalem Woodstock od 13 do 17 lipca 2016

Nad terenem, na którym zostanie zorganizowany XII Przystanek Woodstock, w dniach 13.07 – 17.07.2016 będzie aktywna strefa powietrzna EA102 Kostrzyn, obowiązująca od ziemi (GND) do 3300ft, czyli ok. 1km nad ziemią (na podstawie AIP VFR SUP 85/16). Zakaz lotów obowiązuje statki bezzałogowe oraz załogowe z wyjątkiem:

  • loty o statusie HEAD, STATE, HU, SAR, FFR;
  • loty ratownicze
  • loty na hasło GARDA
  • loty lotnictwa państwowego
  • loty śmigłowca Lasów Państwowych

Loty UAV dopuszczalne tylko po uzyskaniu zgody od zarządzającego przestrzenią. Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim Tel.: +48519534073, +48519534056, dariusz.maciejewski@go.policja.gov.pl.

EA102 Kostrzyn
EA102 Kostrzyn

Dla osób wyjeżdżających do innych (np. ciepłych 😉 krajów polecamy jeszcze dwa inne teksty:

 

Miłego wypoczynku wszystkim i świetnych filmów i zdjęć z powietrza życzę!

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

7 mitów na temat "psucia rynku" niskimi cenami

Następny

Izraelski dron wojskowy Hermes 900 nad Warszawą

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *