Porady

Jak wybrać odpowiedni edytor wideo do swoich potrzeb?

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego oprogramowania. W poniższym poradniku dowiesz się – na co zwrócić uwagę przed wyborem edytora wideo dla swoich filmów z drona – dostosowanego przede wszystkim do swoich potrzeb.

— ARTYKUŁ PROMOCYJNY —

Każdy ma swoje specyficzne potrzeby w zakresie narzędzi do edycji wideo. Jeśli szukasz bardziej zaawansowanego edytora wideo, będziesz potrzebować czegoś, co będzie w stanie obsłużyć bardziej zaawansowane funkcje. Jeśli natomiast zależy ci jedynie na podstawowych funkcjach, przesadnie zaawansowane oprogramowanie może okazać się przytłaczające, zniechęcające i uniemożliwić produktywną pracę.

W tym przewodniku dowiesz się, jak wybrać edytor wideo, który idealnie odpowiada Twoim potrzebom.

Kompatybilność

Rynek oprogramowania do edycji wideo jest już ogromny i przewiduje się jego wzrost w nadchodzących latach. Oznacza to jeszcze więcej oprogramowania przeznaczonego na różne urządzenia i systemy operacyjne. 

Już teraz możesz edytować filmy na telefonach i tabletach. Edycja na smartfonach została nawet uznana za jeden z największych trendów w branży w 2024 roku. Można też skorzystać z bardziej tradycyjnej metody edycji na komputerze PC, Mac, a nawet uruchomić oprogramowanie w systemie Linux. 

System operacyjny to tylko jeden z elementów kompatybilności, które należy wziąć pod uwagę. Uruchamiane oprogramowanie musi być kompatybilne z konkretną wersją systemu operacyjnego i używanym sprzętem. Na przykład niektóre starsze programy są niekompatybilne z nowymi układami M1, które są używane w komputerach Mac nowszej generacji.

Ponadto kompatybilność obejmuje również takie elementy, jak karty graficzne czy pamięć RAM. Podstawowe pytanie to czy Twój komputer ma wystarczającą ilość pamięci i spełnia minimalne wymagania systemowe dla oprogramowania, którego zamierzasz używać? To mogą być nudne pytania, na które trzeba odpowiedzieć przed zakupem edytora wideo.

Układ i łatwość użytkowania

Chyba każdy użytkownik komputera i różnego rodzaju oprogramowania miał przynajmniej raz w życiu taką sytuację: otwieramy nowe oprogramowanie i po prostu nie rozumiemy interfejsu programu, nie bardzo wiemy gdzie kliknąć by rozpocząć pracę na nowym software.

W świecie edycji wideo wszystko powinno być proste i intuicyjne. Wysokiej jakości oprogramowanie może pomóc w łatwiejszym (i szybszym) organizowaniu multimediów i tworzeniu wysokiej jakości wideo, dokonywaniu wymaganych cięć, nakładaniu warstw i zmienianiu wideo zgodnie z wymaganiami.

Jeśli szukasz edytora wideo dla początkujących, takiego jak Animoto, nie powinieneś spędzać godzin z głową zakopaną w instrukcji obsługi, aby zrozumieć, co się dzieje. Najprostsze czynności powinny być intuicyjne: polegać na prostym przeciąganie kursorem myszki klipów, ustawianie ich w odpowiedniej kolejności, docinanie, wstawianie przejść między klipami itd. Tworzenie podstawowych filmów powinno się obejść bez konieczności poświęcania zbyt dużej ilości czasu na poznanie niuansów oprogramowania. 

Podstawy edycji

Podstawy edycji powinny być łatwo dostępne i proste w użyciu. Rozumiemy przez to takie rzeczy jak przycinanie klipów wideo (wstawianie i przycinanie klipu wideo do żądanej długości powinno być proste). 

Inne podstawy edycji obejmują funkcje audio, takie jak możliwość dodawania lektora do klipów wideo, muzyki lub zmiany efektów dźwiękowych. Są to rzeczy, które dobre oprogramowanie do edycji wideo powinno ułatwiać i być maksymalnie intuicyjne.

Funkcje AI

Żyjemy w erze sztucznej inteligencji. AI może pomóc w wielu zadaniach i nie inaczej jest w przypadku edycji wideo. Narzędzia AI mogą przyspieszyć proces edycji, wyczuwając wszelkie puste miejsca lub dziury w materiale filmowym i mogą wprowadzić drobne poprawki, aby upewnić się, że ostateczny film jest tak profesjonalny i dopracowany, jak to tylko możliwe.

Istnieje wiele programów, takich jak Movavi Video Editor, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do pozbycia się niechcianego dźwięku i szumów tła, usunięcia tła, automatycznej korekty oświetlenia i kontrastu, a nawet stworzenia całego wideo. Inne, takie jak Synthesia, wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia niestandardowych filmów z pojedynczego obrazu i skryptu wideo, dodając tytuły otwierające i zamykające, dźwięki, przejścia i inne elementy.

Tytuły i podpisy

Opcje dodawania tytułów i podpisów są niezbędne w przypadku większości filmów. Chociaż niektóre narzędzia online, takie jak Rev, zapewniają automatyczne napisy – zdajemy sobie sprawę, że mogą być one niedokładne. Dokładne tytuły i podpisy pomagają uczynić treści wideo znacznie bardziej dostępnymi, a także mogą sprawić, że będą bardziej efektowne.

Efekty

Może na nie stworzysz filmu, który wygląda jak nowy film Marvela w zaciszu własnego domu, ale to nie znaczy, że nie możesz stworzyć świetnych filmów z efektami specjalnymi. To niesamowite, do jakich narzędzi do edycji wideo mamy obecnie dostęp i nawet początkujący filmowiec pracujący samodzielnie może stworzyć coś naprawdę imponującego.

Proste efekty, takie jak klucz Chroma, umożliwiają wykorzystanie efektu zielonego ekranu i zastąpienie zielonego lub niebieskiego tła. Filtry i przejścia również pomagają sprawić, że wideo wygląda o wiele bardziej interesująco i pozwalają eksperymentować z efektami używanymi w przemyśle filmowym. Filtry mogą nawet sprawić, że film będzie wyglądał, jakby został nakręcony w innym okresie historii.

Inne efekty mogą być znacznie bardziej funkcjonalne. Na przykład, iMovie posiada efekt stabilizacji, który może pomóc przekształcić trzęsący się materiał nakręcony ręcznie w płynne wideo. Wszystkie te funkcje mogą przyczynić się do podniesienia jakości produktu końcowego.

Opcje eksportu

Po poświęceniu dużej ilości czasu i wysiłku, aby uzyskać dokładnie taki film, jaki chcesz, nadszedł czas, aby wyeksportować go w celu dostarczenia lub przesłania. Możesz na przykład przesłać go bezpośrednio na platformę taką jak TikTok lub YouTube. YouTube jest nadal popularny na całym świecie, więc możliwość eksportowania w idealnym formacie lub przesyłania filmów bezpośrednio do YouTube jest świetną funkcją.

Co więcej, opcja eksportowania i konwertowania wideo do różnych współczynników proporcji i ustawień urządzenia jest idealna dla ery smartfonów i tabletów. Niektóre z najlepszych programów do edycji wideo mogą udostępniać ustawienia wstępne i szablony, umożliwiając tworzenie idealnych filmów dostosowanych do twoich potrzeb, niezależnie od tego, czy tworzysz rolki na Instagram, czy pełnowymiarowy film fabularny.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na znalezienie edytora wideo, który odpowiada Twoim potrzebom, jest dokładne określenie tych potrzeb. Do czego potrzebujesz oprogramowania ,co chcesz przy jego pomocy stworzyć, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać? Wszystkie funkcje i kwestie wymienione na tej liście powinny zostać wzięte pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie oprogramowania.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

PISB przystąpiła do Polsko-Emirackiej Rady Biznesu

Następny

Konferencja "Droniada Tech - Roboty na drodze. Zrobotyzowana mobilność" - 3-4.06.2024 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *