AktualnościArcheologiaZastosowania dronówZe Świata

Drony w służbie archeologii. Piramidy w Peru

Dwóch odkrywców – Luis Jaime Castillo oraz Carlos Wester – jest żywym przykładem, jak można skutecznie wykorzystać „zwykłe” komercyjne wielowirnikowce w pracy archologa. Obydwaj od wielu lat pracują na północnym wybrzeżu Peru poświęcając swój czas na odkrywanie ponad 1000-letnich piramid zaliczanych do kompleksu Chotuna-Chornancap. Problem w tym, że tamtejsze odkrycia są zagrożone zarówno ze strony człowieka (grabieże stanowisk archeologicznych) jak i występujące zjawiska pogodowe: ulewne deszcze i powodzie. Olbrzymie znaczenie ma zatem czas, w którym odkrywane i badane są kolejne obiekty. Niestety setki z nich zostało zniszczonych z powodu powyższych zagrożeń.

Drony w archeologii

Obejrzyjcie poniższy krótki film na kanale National Geographic poświęcony najnowszemu odkryciu Luis Jaime Castillo oraz Carlosa Westera – grobowcu kapłanki pochodzącego z okolic 750 roku. Panowie wykorzystujące komercyjnego drona fotografowali grobowiec ze wszystkich stron, a ze zdjęć stworzyli obiekt 3D. Dzięki niemu są w stanie określić gdzie mogą pojawić się najszybciej uszkodzenia powodowane nadmiarem spływającej wody i zapobiec dalszemu niszczeniu.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Wojtek "Ra2nski" Radwański - wywiad

Następny

Drony dla straży pożarnej - przetarg z 13.03.2017

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *