AktualnościWydarzeniaZ Polski

Droniada 2018 zakończona – wyniki i przemyślenia

Od czwartku do soboty włącznie – przez trzy dni (7-9.06.2018) sześć akademickich zespołów naukowych (w zasadzie 5 akademickich i jeden zespół nie związany z żadną uczelnią) brało udział w konkursie technologicznym w ramach Droniada 2018. Uczestnicy walczyli z żarem lejącym się z nieba, z nieposłuszeństwem swoich latających maszyn, z niepoprawnymi linijkami kodu, z czasem, a nade wszystko – z zasadami wykonywania samych dyscyplin, które – jak się okazało – nie były proste. 

Na zespoły biorące udział i ich poczynania były skierowanie oczy nie tylko komitetu organizacyjnego i jury, ale również przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Polskiego Funduszu Rozwoju, DroneRadar, JSW Innowacje, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), DroneTech  i prywatnych firm związanych z branżą BSP (Spartaqs, Akademia UAV, DronLab).

Do konkursu podeszły następujące drużyny:

  • Koło Naukowe Awioniki MelAvio – Politechnika Warszawska
  • Raptors – Politechnika Łódzka
  • Koło Naukowe Robotyków – Politechnika Białostocka
  • Team EUROAVIONIC – Politechnika Rzeszowska
  • WUThrust – Politechnika Warszawska
  • DronPix – firma GlobalLogic
Droniada 2018 - Uczestnicy i organizatorzy
Droniada 2018 – Uczestnicy i organizatorzy

Na Droniadzie pojawili się również przedstawiciele z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej – wyrazili chęć startu w kolejnej edycji Droniady, ale nie wzięli udziału w tegorocznej imprezie jako uczestnicy.

Przejdźmy do konkretów – po trzech konkurencjach rozegranych w sumie w trzy dni na „podium” stanęli:

  • I miejsceRaptors z Politechniki Łódzkiej;
  • II miejsce – WUThrust z Politechniki Warszawskiej;
  • III miejsce – Koło Naukowe Robotyków – Politechnika Białostocka;

Tym samym zespół Raptors z Łodzi zgarnął główną nagrodę organizatora 10,000zł oraz dodatkowo dwa razy po 4000zł za wygranie dyscyplin II i III. Kolejne zespoły z podium otrzymały odpowiednio 5000zł i 2000zł jako nagrody organizatora.

Były również dodatkowe nagrody od Finansowej Chaty (vouchery na ubezpieczenia OC dla operatorów), nagroda w formie szkolenia GIS od Esri Polska przyznana drużynie z Politechniki Rzeszowskiej za szybkie i skuteczne opanowanie niebezpiecznej sytuacji (wylot drona poza ustalony geofence) oraz pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników.

Droniada 2018 - zwycięzcy i pozostałe zespoły
Droniada 2018 – zwycięzcy i pozostałe zespoły

Honorowy patronat objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Partnerami Droniady były Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Polski Fundusz Rozwoju w ramach programu Żwirko i Wigura.

Głównym organizatorem była Fundacja Instytut Mikromakro, natomiast współorganizatorem seminariów droniadowych był Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniuktur – Pańswowy Instytut Badawczy.

Nie będę powtarzał tutaj opisu poszczególnych dyscyplin – osoby zainteresowane odsyłam do poprzedniego artykułu na temat Droniady 2018, który zawiera szczegóły.

Subiektywnie o Droniadzie

Podczas tegorocznej edycji Droniady miałem okazję i przyjemność być jednym z jurorów więc obserwowałem całe przedsięwzięcie od środka już na etapie organizacji. Przygotowania zajęły około 6 miesięcy i angażowały całkiem dużą ilość podmiotów prywatnych. Wspomnieć należy przede wszystkim o firmie Aerobits – bez transponderów ADS-B, które opracowali i dostarczyli z myślą o tym wydarzeniu Droniada w ogóle by się nie odbyła. Również firma uspace.aero dostarczyło jako alternatywne rozwiązanie swoje modemy WiFi do wykorzystania w systemie antykolizyjnym, choć ostatecznie nie zostały wykorzystane (mimo wszystko dodatkowe punkty były przydzielane za ich implementację). Ogrom pracy włożyła również firma Spartaqs, która opracowała specjalne lądowiska (helipady) w oparciu o transpondery Aerobits, które komunikowały się z poszczególnymi dronami biorącymi udział w konkursie. Oczywiście i jak zwykle za spięcie wszystkiego odpowiadała głównie jedna osoba – Sławek Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, choć zaangażowanych w komitet organizacyjny były więcej osób.

Droniada od swoich początków przeszła pewnego rodzaju ewolucję: od pokazów sprzętu latającego dla szerokiej publiczności (jak w 2015 roku i w latach wcześniejszych) do konkursu głównie dla zespołów akademickich, już bez publiczności i pokazów, raczej z zamiarem testowania nowych rozwiązań technologicznych i myśli technicznej studentów z całej Polski. Tegoroczna edycja Droniady 2018 okazała się być wręcz poligonem testowym bardziej niż konkursem – zarówno organizatorzy jak i uczestnicy w wielu momentach musieli improwizować by doprowadzić konkurs do końca zgodnie z założeniami i regulaminami dyscyplin.

Droniada 2018 - © swiatdronow.pl Droniada 2018 - © swiatdronow.plDroniada 2018 - © swiatdronow.pl Droniada 2018 - © swiatdronow.pl

Z dwóch technologii zaproponowanych do stworzenia systemu antykolizyjnego dla dronów-robotów biorących udział w Droniadzie użyto ostatecznie tylko transponderów ADS-B firmy Aerobits. Zostały użyte zarówno w systemie antykolizyjnym zaimplementowanym przez każdy zespół do swojej konstrukcji jak i do wykrywania swojego lądowiska w pierwszej dyscyplinie. O ile system antykolizyjny w kilku jednostkowych przypadkach mijania się dronów faktycznie zadziałał, tak z komunikacją z lądowiskami bywało różnie i wychodziły proste błędy jak np. błędnie podawane współrzędne lądowisk, które kierowały drony na szerokość i długość geograficzną odpowiednią dla… Afryki.

Platformy bezzałogowe poszczególnych zespołów również zawodziły – począwszy od błędów programistycznych w algorytmach, po nie działające lub wyłączające się podzespoły uniemożliwiające sam lot, lokalizację poprzez transponder, odczyty kodów QR w drugiej dyscyplinie. Przesuwające się godziny startów poszczególnych uczestników, powtórki z racji awarii sprzętu lub nieprzewidzianego zachowania dronów spowodowały, że przez cały piątek przeznaczony na rozegranie dwóch głównych dyscyplin czasu wystarczyło na przeprowadzenie jedynie pierwszej dyscypliny wykrywania lądowisk i pozostawiania na nich „fiolki ze szczepionką”. Na szczęście drugą dyscyplinę udało się rozegrać dość szybko w sobotę, choć już nie przez wszystkie zespoły (dwa odpadły z racji awarii dronów).

Droniada 2018 - © swiatdronow.plDroniada 2018 - © swiatdronow.pl

Podsumowując – zabrakło wcześniejszych i dokładniejszych testów kooperacji sprzętu latającego z platformami do lądowania. Moim zdaniem powinny zostać przeprowadzone na 1-2 tygodnie przed właściwym konkursem tak, by wyeliminować podstawowe błędy w działaniu i zwiększyć atrakcyjność rozgrywania dyscyplin z perspektywy licznych obserwatorów, do których w przyszłości mogłaby dołączyć zwykła publiczność jak za dawnych lat Droniady.

Mimo niedociągnięć organizacyjnych i momentami sporego chaosu – rozegrane konkurencje i ich wynik przyniosły sporo wniosków na przyszłość. Transpondery ADS-B firmy Aerobits działały jak należy, a uczestnicy w większość przypadków zaimplementowali bezbłędnie swój system antykolizyjny. Powstałe algorytmy będą mogły zostać wykorzystane jako podwalina systemu antykolizyjnego w dronach poruszających się w przyszłości w U-Space. Paweł Korzec odpowiedzialny za wszystkim dobrze znaną aplikację DroneRadar opracował na potrzeby konkursu świetny system wizualizacji dronów w przestrzeni trójwymiarowej na podstawie sygnałów przekazywanych z transponderów. Może w przyszłości posłużyć jako system monitoringu ruchu BSP we wspomnianym U-Space.

Droniada 2018 - © swiatdronow.pl
Podgląd lokalizacji dronów biorące udział w konkursie
Droniada 2018 - © swiatdronow.pl
Podgląd lokalizacji dronów biorące udział w konkursie

Przedstawiciele ULC i PAŻP, którzy pojawili się na Droniadzie jako obserwatorzy zaproszeni przez organizatorów imprezy, również pozytywnie wyrażali się o konkursie mają na względzie szereg niedociągnięć. Już sam fakt, że drony podczas rozgrywanych dyscyplin latały nad terenem Aeroklubu Krakowskiego jednocześnie w niewielkiej separacji z samolotami, szybowcami i skoczkami spadochronowymi świadczy, że da się bezpiecznie koordynować loty małego i dużego lotnictwa – w szczególności autonomicznego bezzałogowego z załogowym.

Osobiście najbardziej żal mi dwóch rzeczy. W związku z brakiem chętnych nie rozegrała się Olimpiada DroneRadar, która miała być wydarzeniem jeszcze bardziej przełomowym niż sama Droniada – prawdopodobnie byłaby to pierwsza w Europie a może i na świecie olimpiada dla dronów. Mimo, że do zawodów mógł stanąć w zasadzie każdy (z własnym dronem, start do wyboru w jednej z 3 dyscyplin olimpijskich) – niestety nie zgłosił się nikt… Druga sprawa: z firm działających w branży BSP, mogących pochwalić się już gotowymi konstrukcjami i zaproszonych do prezentacji swojego sprzętu w locie, pokazała się jedynie firma Spartaqs (z oczywistych względów – firma ta była współorganizatorem i partnerem głównym Droniady). Wielka szkoda, że inne firmy nie były zainteresowane pokazaniem swoich konstrukcji i ich możliwości.

Droniada 2018 - © swiatdronow.pl Droniada 2018 - © swiatdronow.pl Droniada 2018 - © swiatdronow.pl

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Parrot ANAFI - godny konkurent dla DJI Mavic Pro/Air?

Następny

Przyjęto unijny projekt ws. wspólnych przepisów dla BSP

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *