AktualnościPremiery

DJI Mini 3 Pro – po premierze

DJI Mini 3 Pro to kolejny dron wyczekiwany z utęsknieniem przez rzesze fanów marki DJI, niczym fani Apple czekający na nowego iPhone’a. Czy to oczekiwanie jest uzasadnione? Po udanej serii DJI Mini 2 i nieco mniej udanych, acz nienajgorszych DJI Mini i Mini SE użytkownicy dronów do foto/wideo o magicznej wadze <250g rozmarzyli się o maszynie, która zachowując parametry wagowe będzie miała rozwiązania techniczne bliższe profesjonalnym dronom: lepszą kamerę, czujniki unikania przeszkód, śledzenie automatyczne obiektów, kontroler z wbudowanym ekranem zamiast własnego smartfona… Patrząc na nowego drona DJI Mini 3 Pro po premierze można stwierdzić, że firma DJI dobrze wie czego oczekują użytkownicy. Za takie rewelacje w dronie o wadze poniżej 250g przyjdzie nam jednak zapłacić – i to nie mało.

Z dronami DJI od dawna jest tak, że każda nowa premiera wzbudza wielkie emocje i dziwnym trafem ilość przecieków dotyczących wyglądu i specyfikacji premierowych produktów jest tak duża, że w zasadzie wiadomo o nich niemal wszystko przed właściwym dniem premiery. Nie inaczej było z Mini 3 Pro.

Po raz pierwszy dron DJI z serii Mavic Mini (a obecnie nazwa skrócona już tylko do „Mini”) dostał dodatkowo dopisek „Pro” co prócz kolejnej trzeciej odsłony dronów z tej serii czyni go dronem bliższym profesjonalnym modelom niż typowo rekreacyjnym.

Przyjrzyjmy się wyposażeniu, specyfikacji technicznej wersji DJI Mini 3 Pro pokazanej przy okazji premiery.

Specyfikacja techniczna DJI Mini 3 Pro

Waga 249g nie dziwi, wszak to seria Mini, w której każdy dron ważył mniej niż 250g z racji międzynarodowych przepisów, które dopuszczają drony o tej wadze do latania nad ludźmi i w terenie zabudowanym.

Kamera o sensorze wielkości 1/1.3″ to znaczna poprawa względem DJI Mini 2, który miał sensor 1/2.3″. Jeśli dodamy do tego powiększoną przysłonę w Mini 3 Pro – f/1.7 vs f/2.8 w Mini 2 to już z samej specyfikacji można spodziewać się lepszej jakości zdjęć i filmów. Dla porównania z wyższą serią DJI Air 2S – tutaj sensor jest 1-calowy, ale przysłona f/2.8 daje mniej światła niż w nowszym Mini 3 Pro (piksel ten sam: 2.4μm).

Niczym nadzwyczajnym nie będzie fakt, że Mini 3 Pro fotografuje w JPG+RAW, ma tryby AEB, wszelkie możliwe panoramy (pion, poziom, sferyczne) a filmować można z parametrami: MP4/MOV (H.264/H.265) w 4K/2.7K/FHD przy 60FPS, również w trybie HDR lub skorzystać z trybu Slow Motion 120FPS przy rozdzielczości FHD.

Na uwagę zasługuje nie tylko specyfikacja kamery, ale cały przeprojektowany gimbal, który działa w dużo szerszym zakresie w osi TILT (góra/dół) i może odchylić się do góry nawet do 60° (dla porównania: Mini 2 – 20°, Air 2S – 24°) umożliwiają tym samym robienie zdjęć pod sporym odchyleniem do góry. To jednak nie wszystko – gimbal zaprojektowano tak, żeby kamera mogła obrócić się o 90° w bok i tym samym umożliwia robienie zdjęć oraz filmów w pionie (True Vertical Shooting). W przypadku zdjęć nie będzie już konieczności fotografowania panoram pionowych złożonych z kilku ujęć (Mini 2 nie miał takiej opcji) lub kadrowania zwykłych zdjęć poziomych. W przypadku filmów – jest to zupełna nowość, bo w przypadku tradycyjnych ujęć poziomych pozostawało kadrowanie do pionu. Nie da się ukryć, że jest to ukłon w stronę popularnego pionowego formatu zdjęć i filmów w mediach społecznościowych, które będzie można publikować wprost z pamięci drona.

Źródło: https://store.dji.com/guides/dji-mini-3-pro-unboxing/

Nowością są również czujniki, które gwarantują 3-kierunkowe omijanie przeszkód: przód, dół, tył (czujniki tylne zamontowane są o dziwo… z przodu za czujnikami przednimi) oraz zastosowanie technologii APAS 4.0 (Advanced Pilot Assistance System), która po raz pierwszy została użyta w DJI Air 2S i ma za zadanie wspomagać pilota w ostrzeganiu i inteligentnemu omijaniu przeszkód w trakcie lotu.

Nowa kamera i czujniki to także większa możliwość zastosowania funkcji śledzenia obiektów – Active Track 4.0, która była bolączką DJI Mini 2 (bo w zasadzie jej tam nie było;) i wymagała zastosowania innego oprogramowania niż DJI Fly (a konkretnie Litchi) by wydobyć te funkcje z drona. Jak już jesteśmy przy aplikacji – tu też nie ma zdziwienia: DJI Mini 3 Pro działa na aplikacji DJI Fly, która zastępuje sukcesywnie wysłużoną DJI Go/Go 4 we wszystkich komercyjnych dronach DJI.

Największą nowością, która może wielu niezdecydowanych przekonać do zakupu DJI Mini 3 to DJI RC – nowy dedykowany kontroler DJI z wbudowanym 5.5-calowym ekranem o dużej jasności i preinstalowaną aplikacją DJI Fly. Tym samym dostajemy kompletny zestaw: dron + kontroler z ekranem, do którego nie trzeba wpinać telefonu ani tabletu co często przysparzało problemów z brakiem stabilności w działaniu aplikacji DJI Fly u różnych producentów zewnętrznych urządzeń mobilnych.

Producent jako „nowe” określa również baterie do DJI Mini 3 Pro, które tym razem nie będą pasować do Mini 1/SE i Mini 2. Mają inny kształt i wg specyfikacji zapewniają nawet 34 minuty lotu, ale wciąż to nie wszystko. Można będzie dokupić baterię o nazwie „Intelligent Flight Battery Plus”, która wydłuży czas lotu do 47 minut (!) – wiadomo, realnie będzie mniej, ale to i tak świetny wynik. Trzeba mieć jednak na względzie, że te baterie nie będą dostępne w każdym kraju a waga drona przekroczy 249g (sama bateria „Plus” waży 120g vs 80g standardowa) więc będzie już podlegał pod inne zasady prawne.

Co czyni DJI Mini 3 Pro dronem „Pro”?

Ten dron z serii „Mini” dostał tak wiele ulepszeń w serii „3”, że znacząco zbliżył się swoimi osiągami do dronów z wyższej półki jakościowej i cenowej. Z tych najbardziej znaczących funkcji można wyszczególnić:

 • kamera z sensorem 1/1.3″ i przysłoną f/1.7
 • zdjęcia JPG/DNG i filmy w 4K z HDR oraz slow-mo 120FPS w FHD
 • czujniki działające w 3 kierunkach
 • funkcje śledzenia Active Track 4.0. i funkcje wspomagania pilota w omijaniu przeszkód APAS 4.0
 • liczne funkcje automatyczne (Master Shots, Follow Me, panoramy – wszystko czego brakowało w Mini 2)
 • True Vertical Shooting czyli zdjęcia i filmy w pionie – coś, czego nie było w poprzednich dronach DJI
 • transmisja sygnału DJI O3 (OcuSync 3) jak w dronach profesjonalnych DJI (w Mini 2 – OS 2.0)

DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2 vs DJI Air 2 vs DJI Air 2S

Artykuł porównujący te trzy modele DJI pojawił się w oryginale na stronie DJI: https://store.dji.com/guides/dji-mini-3-pro-mini-2-mavic-air-2-comparison/ tuż po premierze DJI Mini 3 Pro i pokazuje wyższość Mini 3 Pro nad pozostałymi modelami.

Porównanie Mini 3 Pro można by dodatkowo zestawić z Air 2S, który jest modelem droższym od Mini 3 Pro i z ceną idzie również wyższość niektórych parametrów Air 2S nad Mini 3 Pro. Czy warte są swojej ceny? – zostawiam do indywidualnego rozstrzygnięcia.

SpecyfikacjaDJI Mini 3 ProDJI Air 2S
Sensor kamery:1/1.3″1″
Przysłona:f/1.7f/2.8
Wielkość piksela:2.4μm2.4μm
Zakres sterowania gimbalem w osi TILT:-90° – 60°-90° – 24°
Zdjęcia/filmy w pionie:tak, zdjęcia i filmyjedynie zdjęcia w trybie panoramy
Maks. zoom cyfrowy:x4 (FHD)x8 (FHD)
Maks. rozdzielczość video:4K/60FPS5.4K/30FPS
Maks. bitrate video:150 Mb/s150 Mb/s
Maks. prędkość wznoszenia/opadania:5/5 m/s (tryb S)6/6 m/s (tryb S)
Maks. prędkość pozioma:16 m/s (tryb S)19 m/s (tryb S)
Maks. czas lotu:34 min31 min
Maks. odporność na wiatr:10.7 m/s10.7 m/s
Zakres temperaturowy pracy:-10° – 40° C0° – 40°C
GNSS (pozycjonowanie satelitarne):GPS + GALILEO + BeiDouGPS+GLONASS+GALILEO
Rodzaj transmisji sygnału: OcuSync 3.0 OcuSync 3.0
Czujniki (Sensing System):przód, dół, tyłprzód, dół, tył, góra +
dioda dolna doświetlająca
Pamięć wewnętrzna:brak8 GB
„Transponder” ADS-B: braktak

Zestawy w sprzedaży i ceny DJI Mini 3 Pro

Najnowszy dron DJI pojawił się w trzech opcjach sprzedażowych:

DJI Mini 3 Pro bez aparaturyDJI Mini 3 Pro z aparaturą bez ekranuDJI Mini 3 Pro z najnowszą aparaturą
Bez aparaturyAparatura DJI RC-N1 (do Mini2/DJI Air 2/2S)Aparatura DJI RC
Brak znanej ceny w PolsceCena: 4 099,00 złCena: 5 099,00 zł

Te wersje zawierają jedynie drona z jedną baterią, jednym zestawem śmigieł, osłoną kamery, śrubokrętem, kablem i… tyle.

Wersja bez aparatury wydaje się bardzo kusząca dla osób, które już mają drona np. Air 2/2S a co za tym idzie mają aparaturę DJI RC-N1 i chcieliby dokupić samego drona DJI Mini 3 Pro. Cena rynkowa samej aparatury RC-N1 to ok. 1000zł więc przypuszczalne sam dron z jedną baterią, jednym kompletem śmigieł kosztowałby ok. 3000 zł.

Na chwilę premiery nie ma wersji FMC (Fly More Combo) w zestawie co oznacza, że producent będzie sprzedawał zestaw FMC Kit osobno – w Polsce jego cena wynosi 900zł i zawiera:

DJI Mini 3 PRO FMC Kit

W sprzedaży (w wybranych krajach) będzie też wersją FMC Kit Plus z powiększonymi bateriami, na których dron lata do 47 minut (na jednym akumulatorze). Cena póki co nie jest znana.

Podsumowując: za wersję DJI Mini 3 Pro z nowym kontrolerem DJI RC oraz dodatkowym zestawem FMC Kit (bo umówmy się – jedna bateria nawet przy 34 minutach lotu w idealnych warunkach czyli około 30 minut realnie to trochę mało) zapłacimy w Polsce równo 6000 zł.

Jeśli ktoś chciałby dodatkowo ubezpieczyć sprzęt u producenta (ubezpieczenie DJI CARE) to jego cena na rok wynosi 409zł a na dwa lata 669zł.

Podsumowanie

Za zakupem DJI Mini 3 Pro przemawia:

 • niska waga drona <250g wyłączająca go z części przepisów w Europie i jednocześnie możliwości zbliżające go do dronów profesjonalnych
 • nowy kontroler DJI RC z wygodnym wbudowanym i jasnym ekranem
 • nowy gimbal z kamerą obracaną w pionie i możliwością skierowania 60-stopni do góry
 • zaawansowane czujniki i funkcje śledzenia/APAS, panoramy, hyperlapse, master-shots, których brakowało w DJI Mini 2

Przeciw:

 • dość wysoka cena jak za takie maleństwo (DJI Air 2S kosztuje ok. 5000 zł w wersji bez FMC, DJI Mini 2 w wersji FMC kosztuje ok. 3000 zł – można się zastanawiać czy nie dołożyć 1000zł i mieć Air 2S lub za 1000zł mniej względem ceny z aparaturą bez ekranu kupić Mini 2 z zestawem Fly More Combo)
 • przy silnym wietrze i dużej wysokości może być problem – to wciąż 249g mimo, że producent zapewnia odporność na wiatr na poziomie 5 (do 10.7m/s)

DJI Mini 3 Pro to z pewnością świetny sprzęt i zostanie pozytywnie przyjęty przez droniarzy.

Osobiście jako posiadacz Air 2S do celów prywatnych i mając uprawnienia do lotów w kategorii szczególnej nie czuję żadnej potrzeby zmiany na Mini 3 Pro – jakościowo nic zauważalnego nie zyskam, prawnie również nie skorzystam z niskiej wagi drona, a w przypadku kontrolera DJI RC – mimo, że wygodny to osobiście jestem zdecydowanie zwolennikiem ekranu z podglądem powyżej linii drążków sterujących zamiast poniżej. Gdybym był posiadaczem DJI Mini 2 i chciałbym pozostać przy wadze <250g, ale postawić na wyższą jakość zdjęć i filmów to długo bym się nie zastanawiał nad zmianą na Mini 3 Pro.

Nie mniej – jeśli komuś zależy koniecznie na wadze drona, poręczności i na rozwiązaniu all-in-one, czyli aparaturze z wbudowanym ekranem i aplikacją a ponad to swoje zdjęcia i filmy często tworzy pod kątem social mediów (Tik-tok, Instagram, Facebook) – to jest to rozwiązanie skrojone na jego potrzeby.

Odnośniki do innych materiałów

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drone Power Hakaton Plus - 2-3.06.2022 r.

Następny

Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej już otwarte

2 komentarze

 1. 2 grudnia 2022 at 21:14 — Odpowiedz

  Wg. mnie waga drona to mega znaczenie, co mało jest podkreślone w artykule, autor piszę, że osobiście by się nie przesiadł z Air 2s, tylko drona o wadze ponad 250g mimo posiadania kategorii i uprawnień prawie nigdy i nigdzie nie można odpalić, wszędzie potrzebne zezwolenia, powiadomienia itp. jak ktoś jest profesjonalnym fotografem lub firmą, to owszem o takie uprawnienia przy starcie będzie dbał ale zwykły Kowalski, chce odpalić drona tu i teraz, nie zwracając uwagi że są dwie lub pięć osób w odległości 30m. Wcześniej to było ze dwa lata temu zdecydowanie kupiłbym coś w stylu DJI Mavic 2 Zoom, obecnie to strata pieniędzy dla amatora. Dronami ponad 250g można latać na polu kukurydzy.

  • 4 grudnia 2022 at 18:13 — Odpowiedz

   Wystarczy podstawowe uprawnienie NSTS-01 żeby móc latać dronem powyżej 250g tam gdzie się chce. Dronem <250g wciąż trzeba uzyskiwać zezwolenia, w dodatku w strefach kontrolowanych bez uprawnień do kategorii szczególnej (NSTS) polatać można jedynie z dala od lotniska.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *