AktualnościZ Polski

Creotech wzmacnia współpracę z PAŻP w obszarze monitorowania lotów BSP

Notowana na GPW w W-ie spółka Creotech Instruments kontynuuje bliską współpracę z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w obszarze monitorowania lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP). W ramach realizacji wspomnianej umowy z PAŻP rozszerzony został zakres funkcjonalności dostarczonego przez Creotech Instruments w roku 2020 zestawu stacji naziemnych przeznaczonych do monitorowania operacji bezzałogowych statków powietrznych, wyposażonych w transpondery ADS-B. Wdrożona modyfikacja, przy zastosowaniu techniki multilateracji, pozwala na wykorzystanie informacji o położeniu monitorowanych dronów. Realizowane przez Creotech Instruments zadanie obejmowało również opracowanie metod analizy, negocjacji i filtracji danych przekazywanych do systemu Pansa UTM, wykorzystywanego przez PAŻP. Spółka była także odpowiedzialna za stworzenie systemu prezentacji bieżącej informacji o położeniu wielu równocześnie monitorowanych obiektów w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Wdrożenie nowej technologii w monitorowaniu ruchu BSP pozwala na fizyczną weryfikację informacji dotyczących lokalizacji poszczególnych dronów, co ma szczególne znaczenie z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa samych lotów, jak i ochrony dedykowanych obszarów, obiektów oraz ludności. Nowa funkcjonalność pozwala w szczególności na wykrywanie przypadków tzw. „spoofingu” czyli operacji w niedozwolonym obszarze z równoczesnym przekazywaniem nieprawdziwych informacji o aktualnej pozycji.

mówi Jacek Kosiec, Wiceprezes Creotech Instruments S.A.

Opracowany na potrzeby PAŻP system weryfikacji pozycji odbywa się z zastosowaniem techniki multilateracji, tj. określania współrzędnych w przestrzeni na podstawie różnic w czasie odbioru sygnału przez odpowiednio rozmieszczone stacje naziemne. System umożliwia śledzenie i prezentację aktualnego położenia wielu statków powietrznych wyposażonych w transpondery ADS-B. Prezentuje także współrzędne przekazywane w treści systemu ADS-B oraz podstawowe informacje o obiekcie, takie jak identyfikacja, wysokość, prędkość, kierunek lotu, jak również zweryfikowane położenie obiektów oraz wartość ewentualnych rozbieżności w metrach.

Dotychczasowe rezultaty w pełni potwierdziły przydatność i wiarygodność zastosowanego rozwiązania. Dalsze prace będą obejmowały kalibrację systemu a w szczególności optymalizację algorytmu oraz rozmieszczenia zestawu stacji naziemnych w celu uzyskania maksymalnej możliwej dokładności i niezawodności.


Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia Spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym w 14 misjach kosmicznych – z czego 4 zostały zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W kwietniu 2021 r. Spółka z powodzeniem zakończyła pierwszą publiczną emisję akcji, z której pozyskała 11.285.000 zł. Środki te zostały przeznaczone na kontynuowanie prac związanych z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienie na szósty poziom rozwoju technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Spółka planuje stworzyć własną ofertę modułowych platform satelitarnych, a także zakupiła dodatkową linię produkcyjną do montażu elektroniki, co pozwoliło na zwiększenie skali działalności produkcyjnej.
Spółka w lipcu 2022 r. przeniosła swoje akcje z NewConnect na rynek główny GPW w Warszawie.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Recenzja DJI M30T

Następny

Nowy Yuneec H850-RTK

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *