AktualnościRatownictwoZ PolskiZastosowania dronów

Akcja TOPR – dron dostarczył koce i ogrzewacze

To pierwsza tak głośna akcja TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) z użyciem dronów, które od niedawna są na wyposażeniu pogotowia. Ratownicy nie mogli dotrzeć do turystów uwięzionych pod szczytem Kopy Kondrackiej (2005m n.p.m.) więc posłali drona z kocami i ogrzewaczami, by mogli przetrwać noc w trudnych warunkach pogodowych i niskiej temperaturze.

W piątek – 21.01.2022 r. – trójka turystów o godzinie 17:21 wezwała na pomoc TOPR. Utknęli pod wierzchołkiem Kopy Kondrackiej (2005m n.p.m.) i potrzebowali pomocy by zejść na dół. Około godziny 18 do akcji wyruszyło 14 ratowników. Niestety ze względu na duże zagrożenie lawinowe oraz słabą widoczność spowodowaną silnym porywistym wiatrem i ciągłymi opadami śniegu ratownikom nie udało się dotrzeć do turystów.

Z pomocą przyszedł jednak dron będący od niedawna na wyposażeniu TOPR – model DJI Matrice 300 RTK. Toprowcy użyli go tym razem w mniej konwencjonalny sposób – użyli go zarówno do namierzenia turystów pod wierzchołkiem Kopy Kondrackiej jak również do dostarczenia kocy i ogrzewaczy, które umożliwiły turystom przetrwanie nocy w górach.

Przy pomocy drona Ratownicy dostarczyli do Turystów koce termiczne Blizzard oraz pakiety grzewcze co umożliwiło Turystom przetrwanie nocy w bardzo niskiej temperaturze.

z profilu TOPR na Facebook – https://www.facebook.com/1909.topr
Źródło: https://www.facebook.com/1909.topr/posts/1730854873788631

O godzinie 5 rano kolejna grupa ratowników wyruszyła w rejon Kopy na ratunek. Około południa ratownicy TOPR dotarli do turystów. Cała akcja zakończyła się ok. 16 po sprowadzeniu turystów do Doliny Kondatowej i dalej skuterami śnieżnymi oraz samochodami do Zakopanego. Łącznie w akcji wzięło udział 28 ratowników.

Brawa dla wszystkich ratowników biorących udział w akcji. Szczególny szacunek należy się za umiejętności pilotażowe ratownika, który operował dronem w tak trudnych warunkach pogodowych. Kolejny raz życie pokazało jak bardzo potrzebujemy dronów w akcjach ratowniczych gdzie nie ma możliwości użycia śmigłowca i liczy się szybki czas dotarcia do potrzebujących – chociażby z lekami lub akcesoriami, które pozwolą przetrwać czas do momentu dotarcia ratowników.

Warto wspierać TOPR finansowo – dzięki temu ratownicy mogą skuteczniej pełnić swoją misję w ramach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przejdź na stronę https://fundacja.topr.pl/ i dokonaj dowolnej wpłaty lub przekaż swój 1% podatku na fundację TOPR >> https://fundacja.topr.pl/.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

VIII Konferencja Naukowa „Bezzałogowe statki powietrzne – doświadczenia i wyzwania”

Następny

Oprogramowania fotogrametryczne – które wybrać? Bezpłatne webinarium NaviGate

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *