AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy – 8.04.2021 r.

Zapraszam na czwartkowy przegląd prasy z dnia 8.04.2021 r. a w nim m.in. o tym jak bociany reagują na drony, o kolejnym dronowym rekordzie w ilości użytych dronów podczas drone-show, o nowych premierach komercyjnych dronów na nadchodzącą wiosnę i więcej!

Jak bociany reagują na drony?

Źródło: pixabay.com

Ciekawy artykuł pojawił się na stronie www.cenyrolnicze.pl – dotyczy on kwestii spornej, która często dzieli samych pilotów dronów mianowicie: czy latanie dronem w pobliżu gniazd ptaków nie jest dla nich stresujące? Czy etycznym jest nagrywanie z bliska ptasich gniazd czy lepiej zrezygnować dla dobra zwierząt? Warto podkreślić, że artykuł nie jest tylko „filozoficznym gdybaniem” na ten temat lecz opiera się na konkretnych badaniach i wynikach testów przeprowadzonych popularnym dronem DJI przez pracowników naukowych Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypatrzyliśmy się zatem reakcji bocianów na drony podczas badań wykonywanych w północno-wschodniej Polsce, a wyniki tych prac właśnie zostały opublikowane w czasopiśmie Acta Ornithologica. W badaniach wykorzystaliśmy małego quadrocopter (popularny DJI Phantom 4), i podczas nalotów określaliśmy dystans ucieczki dorosłych bocianów z gniazd (FID, ang. flight initiation distance) oraz zachowań młodych.

Polecam cały artykuł na portalu www.cenyrolnicze.pl oraz pracę naukową w oryginale (Behavioural Responses of Adult and Young White Storks Ciconia ciconia in Nests to an Unmanned Aerial Vehicle. Acta Ornithologica, 55(2), 243-251 – autorzy: Zbyryt, A., Dylewski, Ł., Morelli, F., Sparks, T. H., & Tryjanowski, P.).

Dronowa incepcja w testach U.S. Air Force

XQ-58A Valkyrie

W szóstym locie testowym bezzałogowca XQ-58A Valkyrie, który bierze udział w programie „Skyborg” (to amerykański program „lojalnego skrzydłowego” – zakłada użycie w pełni zautomatyzowanych dronów jako skrzydłowych dla samolotów załogowych) lotnictwo U.S. Air Force przetestowało możliwości zrzutu uzbrojenia z wewnętrznej komory Valkyrie. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zrzucanym uzbrojeniem z pokładu drona był… inny bezzałogowiec – ALTIUS-600, który może służyć zarówno jako maszyna rozpoznawcza jak też amunicja krążąca. Testy w locie przeprowadzono 26 marca na poligonie Yuma w stanie Arizona.

Źródło: www.defence24.pl

Kolejny rekord podczas drone-show marki Genesis

W dniu 29 marca Genesis – koreańska firma z branży motoryzacyjnej oficjalnie weszła na rynek chiński. Z tej okazji przygotowano specjalny pokaz w Szanghaju z użyciem 3281 dronów jednocześnie. Tym samym został pobity kolejny rekord w ilości dronów użytych jednocześnie podczas lotu w formacji a osiągnięcie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Bezzałogowce w trakcie pokazu utworzyły zarówno logo firmy, jak i sylwetki dwóch modeli, które są w ofercie – G80 i GV80 SUV. Pokaz można zobaczyć na poniższym filmie:

Źródło: www.benchmark.pl

FIMI X8 Mini – tańsza konkurencja dla DJI Mini 2

FIMI X8 Mini

Marka FIMI będąca częścią dobrze znanego koncernu Xiaomi wypuściła na rynek mini-drona o nazwie X8 Mini, który wagowo plasuje się w tej samej kategorii co DJI Mini 2 (250g) i podobnie wyglądają jego osiągi. Podstawowe specyfikacja kamery wygląda następująco: matryca 1/2.6″ zintegrowana z obiektywem o pełnoklatkowym odpowiedniku ogniskowej 26 mm, oferującym 80 stopni pola widzenia, zakres pracy ISO 100-3200, a migawka od 1/8000 s do 32 s. Zdjęcia w formatach JPEG lub RAW oraz filmy MP4 w maksymalnej jakości 4K 30p, bitrate 100 Mb/s i wsparciem F-log.

FIMI X8 Mini

Korzystając z promocji na Aliexpress zakupiłem FIMI X8 Mini w cenie 1242 zł więc na pewno na łamach Świata Dronów pojawi się dokładna recenzja tego mini-drona.

Źródło: www.fotopolis.pl

System bezprzewodowego ładowania dronów ze znakiem CE

Źródło: https://www.eenewseurope.com/

Firma WiBotic uzyskał zgodę na sprzedaż swoich bezprzewodowych systemów ładowania dronów i robotów przemysłowych na rynku europejskim. Dwa systemy firmy WiBotic, które otrzymają znak CE to:

  • nadajnik TR-301 z wbudowaną ładowarką OC-301 o mocy 300W
  • nadajnik TR-301 z wbudowaną ładowarką OC-251 o mocy 250W

Drony trafiają do stacji bazowych połączonych do ładowarek poprzez systemy wizyjne (stacja zawiera oznaczenia w formie QR kodów). Więcej na stronie producenta: www.wibotic.com.

Źródło: www.eenewseurope.com

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Air 2S na tydzień przed premierą

Następny

Pilotażowy transport dronowy dla sieci Decathlon

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *