AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy – 8.04.2021 r.

Zapraszam na czwartkowy przegląd prasy z dnia 8.04.2021 r. a w nim m.in. o tym jak bociany reagują na drony, o kolejnym dronowym rekordzie w ilości użytych dronów podczas drone-show, o nowych premierach komercyjnych dronów na nadchodzącą wiosnę i więcej!

Jak bociany reagują na drony?

Źródło: pixabay.com

Ciekawy artykuł pojawił się na stronie www.cenyrolnicze.pl – dotyczy on kwestii spornej, która często dzieli samych pilotów dronów mianowicie: czy latanie dronem w pobliżu gniazd ptaków nie jest dla nich stresujące? Czy etycznym jest nagrywanie z bliska ptasich gniazd czy lepiej zrezygnować dla dobra zwierząt? Warto podkreślić, że artykuł nie jest tylko „filozoficznym gdybaniem” na ten temat lecz opiera się na konkretnych badaniach i wynikach testów przeprowadzonych popularnym dronem DJI przez pracowników naukowych Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypatrzyliśmy się zatem reakcji bocianów na drony podczas badań wykonywanych w północno-wschodniej Polsce, a wyniki tych prac właśnie zostały opublikowane w czasopiśmie Acta Ornithologica. W badaniach wykorzystaliśmy małego quadrocopter (popularny DJI Phantom 4), i podczas nalotów określaliśmy dystans ucieczki dorosłych bocianów z gniazd (FID, ang. flight initiation distance) oraz zachowań młodych.

Polecam cały artykuł na portalu www.cenyrolnicze.pl oraz pracę naukową w oryginale (Behavioural Responses of Adult and Young White Storks Ciconia ciconia in Nests to an Unmanned Aerial Vehicle. Acta Ornithologica, 55(2), 243-251 – autorzy: Zbyryt, A., Dylewski, Ł., Morelli, F., Sparks, T. H., & Tryjanowski, P.).

Dronowa incepcja w testach U.S. Air Force

XQ-58A Valkyrie

W szóstym locie testowym bezzałogowca XQ-58A Valkyrie, który bierze udział w programie „Skyborg” (to amerykański program „lojalnego skrzydłowego” – zakłada użycie w pełni zautomatyzowanych dronów jako skrzydłowych dla samolotów załogowych) lotnictwo U.S. Air Force przetestowało możliwości zrzutu uzbrojenia z wewnętrznej komory Valkyrie. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zrzucanym uzbrojeniem z pokładu drona był… inny bezzałogowiec – ALTIUS-600, który może służyć zarówno jako maszyna rozpoznawcza jak też amunicja krążąca. Testy w locie przeprowadzono 26 marca na poligonie Yuma w stanie Arizona.

Źródło: www.defence24.pl

Kolejny rekord podczas drone-show marki Genesis

W dniu 29 marca Genesis – koreańska firma z branży motoryzacyjnej oficjalnie weszła na rynek chiński. Z tej okazji przygotowano specjalny pokaz w Szanghaju z użyciem 3281 dronów jednocześnie. Tym samym został pobity kolejny rekord w ilości dronów użytych jednocześnie podczas lotu w formacji a osiągnięcie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Bezzałogowce w trakcie pokazu utworzyły zarówno logo firmy, jak i sylwetki dwóch modeli, które są w ofercie – G80 i GV80 SUV. Pokaz można zobaczyć na poniższym filmie:

Źródło: www.benchmark.pl

FIMI X8 Mini – tańsza konkurencja dla DJI Mini 2

FIMI X8 Mini

Marka FIMI będąca częścią dobrze znanego koncernu Xiaomi wypuściła na rynek mini-drona o nazwie X8 Mini, który wagowo plasuje się w tej samej kategorii co DJI Mini 2 (250g) i podobnie wyglądają jego osiągi. Podstawowe specyfikacja kamery wygląda następująco: matryca 1/2.6″ zintegrowana z obiektywem o pełnoklatkowym odpowiedniku ogniskowej 26 mm, oferującym 80 stopni pola widzenia, zakres pracy ISO 100-3200, a migawka od 1/8000 s do 32 s. Zdjęcia w formatach JPEG lub RAW oraz filmy MP4 w maksymalnej jakości 4K 30p, bitrate 100 Mb/s i wsparciem F-log.

FIMI X8 Mini

Korzystając z promocji na Aliexpress zakupiłem FIMI X8 Mini w cenie 1242 zł więc na pewno na łamach Świata Dronów pojawi się dokładna recenzja tego mini-drona.

Źródło: www.fotopolis.pl

System bezprzewodowego ładowania dronów ze znakiem CE

Źródło: https://www.eenewseurope.com/

Firma WiBotic uzyskał zgodę na sprzedaż swoich bezprzewodowych systemów ładowania dronów i robotów przemysłowych na rynku europejskim. Dwa systemy firmy WiBotic, które otrzymają znak CE to:

  • nadajnik TR-301 z wbudowaną ładowarką OC-301 o mocy 300W
  • nadajnik TR-301 z wbudowaną ładowarką OC-251 o mocy 250W

Drony trafiają do stacji bazowych połączonych do ładowarek poprzez systemy wizyjne (stacja zawiera oznaczenia w formie QR kodów). Więcej na stronie producenta: www.wibotic.com.

Źródło: www.eenewseurope.com

Poprzedni

DJI Air 2S na tydzień przed premierą

Następny

Pilotażowy transport dronowy dla sieci Decathlon

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *