AktualnościZ Polski

Kobiety w polskiej branży BSP, które warto obserwować

Polska branża UAV jest zdominowana przez mężczyzn. Wystarczy spojrzeć na statystyki wydanych uprawnień UAVO: kobiety wśród „licencjonowanych” operatorów dronów stanowią zaledwie 5%. Wśród około 130 instruktorów dronowych jest ich tylko 8. Nie dziwi więc fakt, że ciężko je spotkać na forach i grupach dyskusyjnych czy nawet podczas wspólnego latania i na lokalnych imprezach dronowych. 

Podjąłem zatem próbę wybrania kilku kobiet związanych z branżą dronową w Polsce, które warto poznać. W jakim celu? Chociażby po to, by pokazać, że nawet w branży zdominowanej przez mężczyzn są kobiety, które odnajdują się doskonale – świetnie latają, szkolą innych operatorów, zarządzają firmami lub udzielają się na międzynarodowych konferencjach. Przeważnie trochę w cieniu, trochę mniej widoczne, ale w tym co robią realizują się doskonale.

1. Aleksandra „Lexie” Janson

Lexie Janson
Lexie Janson

Aktualnie 24-letnia Lexie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w świecie dronów wyścigowych. Dostała powołanie do polskiej narodowej kadry w zawodach w kategorii F3U federacji FAI, a na codzień jest członkiem niemieckiego teamu Infinity Spin. Zajęła 2-miejsce w kategorii freestyle na Miedzynarodowych Zawodach FAI w Dniepro (Ukraina). Jako jedyna kobieta została wybrana do zawodów w Korei, gdzie zaproszono 100 najlepszych pilotów z całego świata. Lexie współpracuje blisko z organizacją FAI jako subcomitee i ma wpływ na powstawanie nowych oficjalnych regulaminów tej organizacji dla kategorii F3U.

Lexie Janson znana jest również z silnego zaangażowania w promowanie dronów wyścigowych oraz promowanie kobiet w branży BSP. Prelekcje na temat dronów, wyścigów, jak również o motywacji do działania i wierze w siebie Lexie prezentowała podczas takich wydarzeń technologicznych jak spotkania Geek Girls Carrots, Woman in tech, Women in technology, Rails girls,  Hackerspace, Women And Drones.

Nagrodzona m.in. statuetką „Women to watch in UAS”, którą otrzymała od organizacji Women and drones i magazynu Drone360 Magazine.

Współpracuje z takimi markami jak Tattu (akumulatory) czy Gemfan (śmigła).

Oficjalny kanały w social-mediach to: Instagram, Facebook i przede wszystkim YouTube.

2. Justyna Siekierczak – aeroMind

Justyna Siekierczak
Justyna Siekierczak – Źródło: goldenline.pl

Justyna od ponad 3 lat jest Prezesem Zarządu spółki aeroMind i licencjonowanym operatorem UAVO VLOS.

Firma aeroMind, której przewodzi to prawdziwy kombajn dronowy – jako sklep oferuje sprzedaż dronów do rekreacji i do profesjonalnych zastosowań, zarówno wielowirnikowców jak i płatowców, ponad to prowadzi sprzedaż dronów podwodnych, akcesoriów do dronów, kamer termowizyjnych. AeroMind to również serwis dronów i szkolenia UAVO.

Justyna jest obecna w polskiej branży BSP praktycznie od samego początku, o czym świadczą liczne wywiady np. w Gazecie Wyborczej oraz publikacje jej wypowiedzi w mediach, obecność na targach i dronowych festiwalach.

 

3. Katarzyna Czajka – UAVO Academy

Katarzyna Czajka
Katarzyna Czajka – źródło: facebook.com

Modelarstwem RC zaraziła się kilkanaście lat temu – jak sama mówi: od męża – na długo przed tym, gdy słowo „dron” było w ogóle używane w tym środowisku. Jeździ zdalnie sterowanymi samochodami, lata helikopterami od klasy 250 do 500, samolotami i oczywiście wielowirnikowcami. W sumie ma ich kilkanaście – od tych najmniejszych mikro dronów FPV po duże konstrukcje takie jak DJI S1000+.

Posiadaczka uprawnień UAVO VLOS, BVLOS i INS, w trakcie kursu na świadectwo radiooperatora UKE.

Od 2016 roku jest właścicielką, kierownikiem szkolenia i instruktorem w swojej szkole UAVO Academy.

 

 

 

4. Joanna Wieczorek – eskpert prawa lotniczego

Joanna Wieczorek
Joanna Wieczorek – Źródło: http://pl.ssw.pl/

Joanna Wieczorek jest ekspertem prawa lotniczego. Doświadczenie  zdobywała m.in. w departamencie prawnym Polskich Linii Lotniczych LOT, a także w butikowych kancelariach prawnych.

Jest autorem wielu artykułów na temat prawa dronowego m.in. „Prawo regulujące korzystanie z dronów, „Przestrzeń powietrzna dla dronów”. Często wygłasza prelekcje na wydarzeniach dronowych np. podczas konferencji Ministerstwa Infrastruktury i EASA „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego”, podczas wystawy rynku zbrojeniowego Eurosatory pod Paryżem „Key Factors how to turn on the UAV Business”.  Kilka razy była gościem programów o prawie i nowych technologiach np. #RZECZoPRAWIE „Co zmienia nowe rozporządzenie w sprawie dronów?”.

W ramach Fundacji LOT Classic jest pomysłodawcą i ambasadorem kampanii społecznej „Drony – lataj bezpiecznie”  obok kapitana Jerzego Makuli, kap. Ireneusza Oziembała i Stefana Malczewskiego.

Na co dzień pracuje w kancelarii prawnej SSW Pragmatic Solutions. Prywatnie Joanna Wieczorek pochodzi ze słynnej lotniczej „rodziny Wieczorków” – reprezentantów Aeroklubu Krakowskiego,  wielokrotnych mistrzów świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowo-nawigacyjnym.

5. Justyna Gudaszewska – Sky Tronic

Justyna Gudaszewska
Justyna Gudaszewska – Źródło: www.skytronic.com.pl

Pierwsze modele samolotów składała z bratem i tatą, bo o tym, żeby oderwać się od ziemi, marzyła od dzieciństwa. Dziś zasiada w zarządzie spółki Sky Tronic.

Wyróżniona w plebiscycie gazety Wysokie Obcasy “50 Śmiałych Kobiet 2017 roku, które zmieniają świat” w kategorii Najlepszy Startup za pracę nad dronami, które mogą ratować życie.

Teraz Sky Tronic został zakwalifikowany do akceleracji w projekcie Startup Spark przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i jego ramach stworzy system Mini-UAV wraz z oprogramowaniem sterującym, który posłuży do monitorowania obiektów i wspierania akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Oblodzenie śmigieł w dronie - kiedy może się zdarzyć?

Następny

Czy da się sensownie filmować dronem bez gimbala? Oczywiście!

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *