AktualnościPrawoZ Polski

ULC automatycznie przedłużył uprawnienia NSTS

Urząd Lotnictwa Cywilnego z dniem wczorajszym (6.09.2023 r.) automatycznie przedłużył ważność kompetencji pilotów uprawniających do wykonywania operacji zgodnie z krajowymi scenariuszami (NSTS) do 31 grudnia 2025 r. Jest to również ostatni dzień obowiązywania krajowych scenariuszy standardowych.

Dzięki automatycznemu (bez wkładu pilota) uprawnień do NSTS piloci nie będą musieli przechodzić żadnego dodatkowego egzaminu wiedzy teoretycznej lub sprawdzeniu umiejętności praktycznych. Warto jednak pamiętać by prócz ważnych uprawnień pilota BSP mieć również ważne oświadczenie operatora SBSP złożone do właściwych scenariuszy – te są ważne tylko 2 lata od momentu poprzedniego złożenia i zaakceptowania oświadczenia przez ULC.

WAŻNE!

Oświadczenia do krajowych scenariuszy NSTS można składać jedynie do 31.12.2023 r.

By złożyć takie oświadczenie wystarczy wygenerować (również automatycznie) wniosek z poziomu profilu operatora SBSP na stronie drony.ulc.gov.pl. Należy to zrobić nie później niż do końca grudnia.

Tak wygenerowany wniosek podpisz cyfrowo np. podpisem zaufanym i wyślij przez ePUAP. Jeśli nie wiesz jak to zrobić – skorzystać z tej instrukcji.

Pilot, któremu wygaśnie oświadczenie do NSTS, a po 31.12.2023 r. nie będzie mógł już złożyć własnego oświadczenia – chcąc dalej latać na podstawie NSTS będzie musiał znaleźć operatora z ważnym oświadczeniem, na którego konto takie loty będzie mógł wykonywać. Należy jednak pamiętać, że po stronie operatora występują pewne obowiązki, które taki operator musi spełnić wobec pilota (i odwrotnie). Wynikają one bezpośrednio z NSTS oraz z sekcji UAS.SPEC.050.

Jest to z pewnością furtka dla tych pilotów, którzy zapomną, ale wtedy odpowiedzialność za takie loty w dużej mierze przejmuje operator, który zgodzi się na nie. Należy wtedy pamiętać, że dron, którym wykonywane są loty musi być oznaczony numerem tego operatora, który ma ważne oświadczenie i do niego zgłoszą się ewentualne służby porządkowe, gdy zostaną naruszone przepisy lub zostaną wyrządzone szkody.

Źródło oficjalne: https://www.ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/6284-zmiany-na-platformie-drony-ulc-gov-pl

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Blisko 1700 dronów FlyEye dla polskiego wojska

Następny

Ministerstwo Rolnictwa odpowiada w sprawie przepisów dla dronów rolniczych

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *